Data modyfikacji:

Kiedy powstała muzyka filmowa?

Film pozbawiony muzyki to w obecnych czasach zdecydowanie mało popularny obrazek. Od momentu, kiedy dźwięki pojawiły się w kinematografii – niemal każda produkcja zawiera odpowiednio dobraną ścieżkę dźwiękową. Warto jednak przyjrzeć się historii kina i rozwojowi, który na przestrzeni lat odmienił branżę filmową.

kiedy powstała muzyka filmowa

Pierwsze ruchome obrazy podziwiać było można w filmach stworzonych przez braci Louisa i Augusta Lumiere w 1895 roku. Przez niemal 30 lat dźwięk w kinie nie istniał. Sceny odgrywane przez aktorów pozbawione były słów, a ich wypowiedzi pokazywano w formie napisów na ekranie. Projekcje nie były jednak przedstawiane zupełnie bez muzyki – ścieżka dźwiękowa grana była bowiem na żywo, na instrumentach.

Wszystko zmieniło się w momencie powstania filmów dźwiękowych. Historia muzyki w produkcjach kinowych rozpoczęła się od musicalu, zatytułowanego Śpiewak jazzbandu. Początkowo reżyserowie niechętnie poddawali się wprowadzeniu innowacji twierdząc, że negatywnie wpłynie to na wyobraźnię widzów. Nic jednak nie mogło powstrzymać rozwoju technologicznego.

O czym warto wspomnieć - dawniej, kiedy nie było możliwości zapisania dźwięku, każdy kompozytor musiał skupiać się na długości utworów korzystając ze stopera, co bardzo komplikowało pracę. Muzyka dodawana była po montażu scen, co umożliwiało odpowiednie dopasowanie dźwięku do narracji. Obecnie proces ten jest znacznie prostszy, choć kompozytorzy nadal muszą liczyć się z ograniczonym czasem trwania poszczególnych epizodów akcji – muzyka musi bowiem odpowiadać scenie, która odbywa się w danym momencie na ekranie.

Na początku lat 20. XX wieku na dużych ekranach zaczęły pojawiać się superprodukcje, które na zawsze wpisały się w historię amerykańskiej kinematografii. Do najbardziej popularnych należą m.in. Kleopatra, Przeminęło z wiatrem i wiele innych. Choć muzyka w filmach stawała się coraz częstszym zjawiskiem – niewielu autorów ścieżek dźwiękowych zdobyło uznanie krytyków. Wśród wyróżnionych znaleźli się Ingmar Bergman i Federico Fellini. Wszystko zmieniło się jednak wraz z upływem czasu i rozwojem dziedziny muzyki filmowej na całym świecie.

Hans Zimmer – legenda muzyki filmowej

Hans Zimmer – tego pana chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Jeden z najpopularniejszych kompozytorów muzyki filmowej, twórca ścieżek dźwiękowych do ponad 150 produkcji, niezwykły ilustrator obrazu za pomocą dźwięku. Artysta przez duże A.

Hans Zimmer ma na swoim koncie wiele sukcesów. Za pierwszy z nich uznać można oprawę muzyczną do animacji Disneya Król Lew, która otworzyła kompozytorowi drzwi do kariery. Wśród innych dzieł muzyka znajduje się ścieżka dźwiękowa do filmu Karmazynowy przypływ Tony’ego Scotta, Cienka czerwona linia Terrence’a Mallicka, Twierdza Michaela Baya oraz niepowtarzalna muzyka do Gladiatora Ridleya Scotta. Soundtrack do tej ekranizacji znalazł się na liście światowych bestsellerów i utrzymywał wysoką pozycję przez długi czas. Hans Zimmer to także autor muzyki do produkcji Ostatni samuraj, Kod Da Vinci, Piraci z Karaibów, Incepcja, Batman i Interstellar.

Wojciech Kilar – polska muzyka filmowa

Choć największym zainteresowaniem publiczności cieszą się kompozytorzy zza oceanu – nie warto zapominać o rodzimych muzykach, którzy tworzyli ścieżki dźwiękowe do filmów popularnych na całym świecie. Jednym z nich jest pochodzący ze Lwowa Wojciech Kilar, który współpracował z największymi reżyserami polskimi i zagranicznymi: Krzysztofem Kieślowskim, Krzysztofem Zanussim, Andrzejem Wajdą, Romanem Polańskim, Krzysztofem Zanussim, Francisem Fordem Coppolą i Jane Campion. Twórca muzyki filmowej najczęściej stawiał na styl romantyczny. Stworzył on ścieżki dźwiękowe do ponad stu ekranizacji, m.in. do filmu Pianista, za którą otrzymał nagrodę BAFTA w kategorii Najlepsza muzyka filmowa 2003, nagrodę Orzeł od Polskiej Akademii Filmowej w kategorii Najlepsza muzyka (2003) oraz Cezara w kategorii Najlepsza muzyka filmowa (2003).

Wśród największych przebojów Wojciecha Kilara wyróżnić można orkiestrowego mazura z Zemsty, tango z Zazdrości i medycyny Janusza Majewskiego, poloneza z Pana Tadeusza w reżyserii Andrzeja Wajdy oraz walca wiedeńskiego z Trędowatej Jerzego Hoffmana.

Koncerty muzyki filmowej w Polsce 2021

Koncerty muzyki filmowej cieszą się obecnie ogromną popularnością. Bilety na wydarzenia wyprzedają się błyskawicznie – nic dziwnego – to gwarancja emocji, olbrzymia dawka wzruszenia i radości jednocześnie. To również niepowtarzalna okazja do usłyszenia muzyki z ulubionych filmów na żywo! Jakie wydarzenia odbędą się w najbliższym czasie w kraju nad Wisłą?

Już niebawem niezwykłe emocje dla fanów muzyki filmowej – The Best of Ennio Morricone! Koncert w Polsce odbędzie się 21.04.2022 roku w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Najpopularniejsze utwory wielkiego muzyka – Ennio Morricone – pod batutą Marcina Wolniewskiego zaprezentuje orkiestra wraz z chórem i solistami. W programie koncertu znajdują się znane wszystkim kinomaniakom utwory, m.in. Poverty - Dawno temu w Ameryce, Obój Gabriela/Nella Fantasia – Misja, Ecstasy of gold - Dobry, zły i brzydki, La Lettera di Lincoln - Nienawistna ósemka, The Braying Mule – Django, Chi Mai – Zawodowiec, Il grande massacre - Pewnego razu na Dzikim Zachodzie i wiele innych.

Koncert muzyki filmowej The Best of Ennio Morricone to hołd dla kompozytora, który przez wiele lat cieszył ucho publiczności i słuchaczy. Artysta przez wiele lat współpracował z cenionymi reżyserami kina współczesnego, m.in. Brianem De Palma, Sergio Leone i Quentinem Tarantino. Stworzył ścieżki dźwiękowe dla ponad 500 produkcji, za które został nagrodzony Złotymi Globami i Oscarem. Podczas koncertu publiczność będzie miała okazję raz jeszcze zobaczyć kultowe fragmenty filmów, które urozmaicą wydarzenie, czyniąc go wielkim widowiskiem multimedialnym. Projekt ten znany jest na całym świecie od 2018 roku. Można było zobaczyć go m.in. w Royal Danish Theater w Kopenhadze, Filharmonii Berlińskiej i Kulturpalast w Dreźnie.

Kolejnym, niezwykłym wydarzeniem będzie koncert muzyki filmowej Wojciecha Kilara pod dyrekcją Macieja Sztora, w wykonaniu Polskiej Orkiestry Radiowej. Muzycy zagrają orkiestrowe suity ze znanych dzieł, takich jak Ziemia obiecana, Trędowata, Zemsta, Kronika wypadków miłosnych, Pan Tadeusz, a także utworzy z produkcji filmowych Sami swoi, Faustyna i Rejs. W programie wydarzenia znajdują się również dzieła współpracy Wojciecha Kilara z wytwórniami hollywoodzkimi oraz europejskimi: Dracula, Pianista, Król ostatnich dni, Dziewiąte wrota.

Już niebawem wielkie wydarzenie dla fanów Hansa Zimmera – Koncert Muzyki Filmowej w Polsce. Podczas wydarzenia zaprezentowane będą suity orkiestrowe znanego na całym świecie kompozytora, z hitów, takich jak Incepcja, Gladiator, Interstellar, trylogia Batman, Piraci z Karaibów, Twierdza oraz Książę Egiptu. Koncerty odbędą się w Hali COS Torwar w Warszawie, w Atlas Arena w Łodzi, w Ergo Arena w Gdańsku, w Arena Toruń oraz w Netto Arena Szczecin. Bilety na wydarzenia to jedyna gwarancja możliwości uczestniczenia w Koncercie Muzyki Filmowej.

Tekst: ebilet.pl