Data publikacji:

Kod QR: co to jest? Jak zeskanować?

Z charakterystycznymi kodami QR spotykamy się coraz częściej w życiu codziennym, o ich istnieniu przypominamy sobie także podczas podróży zagranicznych, bowiem są one wykorzystywane na szeroką skalę zwłaszcza w niektórych krajach Azji. Te niewielkie czarno-białe szachownice można zeskanować za pomocą kamery smartfona, uzyskując dostęp do zakodowanych w nich informacji, którymi są najczęściej różnego rodzaju linki internetowe. Z artykułu dowiesz się, jak działają kody QR, jakie są ich najpopularniejsze zastosowania i w jaki sposób je samodzielnie odczytać.
Kod QR: co to jest? Jak zeskanować?

Kod QR – zasady działania i wygląd

Kody QR zostały opracowane w 1994 roku w Japonii, przez jedną z działających w tym kraju firm motoryzacyjnych. „QR” jest skrótem od angielskiej nazwy quick response code (pol. kod szybkiej odpowiedzi). Kody QR spełniają rolę podobną, do tej jaką mają klasyczne kody kreskowe, ale w przeciwieństwie do nich przechowują znacznie większą liczbę danych niż proste ciągi cyfr. Korzystają one bowiem ze specjalnych alfanumerycznych kodów, pozwalających na zapisywanie liter, liczb oraz wielu różnych znaków specjalnych.
Informacje są przechowywane pod postacią niewielkich czarnych i białych punktów wpisanych w kwadrat tworzący cały kod QR. Czarno-biała szachownica została zaprojektowana w taki sposób, by z łatwością mogła być odczytywana przez sensory optyczne i kamery, nawet jeżeli znajduje się ona na szybko przemieszczającym się obiekcie (np. paczce na linii transmisyjnej) lub jest skanowane pod różnym kątem. Wymiary kodu QR są zmienne, im jest on większy, tym więcej informacji może przechowywać, rośnie jednak wówczas ryzyko wystąpienia błędu podczas skanowania.

Kody QR – popularne zastosowania

Oryginalnie kody QR wykorzystywane były między innymi w fabrykach, magazynach oraz w oddziałach pocztowych na całym świecie. Wymagały one stosowanie specjalistycznych czujników, nie były więc przydatne w żaden sposób dla przeciętnego Kowalskiego. Ich zastosowanie znacznie się rozszerzyło wraz z pojawieniem się smartfonów wyposażonych w wysokiej jakości kamery oraz odpowiednią moc obliczeniową.
Dziś kody QR znajdziemy więc na biletach na różnego rodzaju wydarzenia, na oficjalnych dokumentach, kartach podarunkowych i lojalnościowych, jak również na opakowaniach wielu produktów, gdzie pozwalają na szybki dostęp do dodatkowych informacji. Są też często używane w kampaniach marketingowych, występują więc np. na plakatach, na stronach internetowych lub w klipach reklamowych.

Jak zeskanować kod QR?

Jak zatem zeskanować kod QR. Zadanie to nie jest specjalnie trudne. Po pierwsze musimy być właścicielem smartfona lub tabletu z systemem Android lub iOS, który wyposażony jest w kamerę. Opcja odczytywania kodu QR jest wbudowana w najnowsze wersje Androida oraz iOS. Teoretycznie wystarczy więc skierować aktywny obiektyw w stronę kodu i odczekać kilka sekund na automatyczną odpowiedź aplikacji (zazwyczaj na dole ekranu pojawi się okienko z rozszyfrowanym linkiem, który możemy skopiować lub aktywować). Czasami funkcja ta nie będzie jednak działać, wszystko zależy tutaj od modelu telefonu. Na początek warto więc sprawdzić, czy w opcjach aparatu znajduje się pozycja pozwalająca na odczytywanie kodów QR. Jeżeli jej nie znajdujemy, najłatwiejszym rozwiązaniem będzie zainstalowanie popularnej darmowej aplikacji do skanowania. Specjaliści polecają w tym przypadku sprawdzony program Google Lens, błyskawicznie odczytujący każdy kod QR.

Bezpieczeństwo kodów QR

Warto zaznaczyć, że otwieranie kodów QR może stanowić potencjalne niebezpieczeństwo dla właściciela telefonu. Nie mamy bowiem wpływu na to, gdzie zabierze nas link, w najgorszym wypadku pobierzemy jakieś złośliwe oprogramowanie. Rozszyfrowywanie kodu QR wydrukowanego na naklejce umieszczonej gdzieś na przypadkowym słupie lub murze jest raczej niewskazane. Zachowajmy więc odpowiednią dozę rozsądku.
Zdjęcie: Envato Elements