Data publikacji:

Co zrobić, gdy komputer nie widzi dysku?

Dyski są jednym z kluczowych komponentów każdego komputera. Ponieważ przechowujemy na nich cenne dane, oczekujemy, że nie zawiodą nas w żaden sposób. Co jednak zrobić, gdy komputer nie wykrywa starego lub właśnie podłączonego dysku? Przedstawiamy kilka najczęstszych przyczyn tego problemu.
komputer nie widzi dysku

Uszkodzony lub niewłaściwie podłączony kabel

Bardzo często przyczyną, z powodu której dysk nie wykrywa dysku, jest uszkodzony kabel połączeniowy. Problem ten dotyczy przede wszystkim urządzeń zewnętrznych. Przewody USB, zwłaszcza w trakcie transportu, są narażone na usterki wynikające z ich niepoprawnego przechowywania. Dlatego też zawsze warto upewnić się, czy przypadkiem nie są one przyczyną problemów, testując urządzenie z zapasowym kablem.
Nieraz winne jest też wejście USB w komputerze, dlatego warto sprawdzić, czy nie pomoże skorzystanie z pozostałych zainstalowanych w maszynie.
Taśmy SATA, którymi podłączamy dyski wewnętrzne do płyty głównej, bardzo rzadko ulegają uszkodzeniu, ale w trakcie instalacji sprzętu lub czyszczenia obudowy bardzo łatwo mogą wypaść z gniazda, zwłaszcza jeżeli są mocno napięte. Dotyczy to też kabli zasilających. Sprawdźmy więc stan połączeń.
Zobacz, co zrobić, gdy laptop nie chce się włączyć

Brak aktywnych partycji na dysku

Jeżeli do peceta podłączamy kompletnie nowy dysk i nie ma na nim zainstalowanych żadnych partycji, Windows nie widzi urządzenia i nie pokazuje go w oknie Komputer lub w eksploratorze plików. Aby stworzyć nową partycję, po podłączeniu napędu uruchamiamy systemowe narzędzie do zarządzania dyskami.
Dostęp do niego otrzymamy, klikając prawym przyciskiem myszki w menu start, a następnie wybierając odpowiednią pozycję z rozwiniętej listy. W otwartym oknie wystarczy znaleźć teraz tylko nowy napęd i ustawić dowolną liczbę nowych partycji wraz z ich wielkością i literami identyfikacyjnymi.

Brak przypisanej litery do dysku

Problem zbliżony do poprzedniego. Tym razem dotyczy on jednak sprzętu z już istniejącą partycją, która nie jest widziana przez system Windows. Sytuacja ma najczęściej miejsce, gdy przekładamy napęd z jednego do drugiego komputera lub używamy zewnętrznego dysku.
Aby ją zmienić, przypisujemy partycji nową literę i identyfikator. Zrobimy to błyskawicznie, korzystając ze wspomnianego już do zarządzania dyskami. Z listy urządzeń wybieramy napęd, klikamy w każdą z partycji i wybieramy odpowiednią pozycję z otwartej listy (Zmień literę dysku i ścieżki).

Przekroczony limit obsługiwanych dysków przez płytę główną

Problem dotyczy osób, które korzystają z wielu napędów w komputerze. Interfejs płyty głównej może obsługiwać ograniczoną liczbę napędów z danymi, do czego wliczają się zarówno dyski SATA oraz SSD M.2. Informację na ten temat znajdziemy w specyfikacji technicznej posiadanego modelu.
Oznacza to, że nawet jeżeli mamy wciąż wolne łącze SATA lub M.2 niekoniecznie musi to oznaczać, że komputer przyjmie jeszcze jeden napęd. Problem można jednak ominąć, podłączając nieobsługiwany dysk za pomocą portu USB.

Uszkodzony napęd lub komputer

Jeżeli wszystkie poprzednie metody zawiodły, da się z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że za naszymi problemami stoi uszkodzony napęd. W sytuacji wątpliwości możemy sprawdzić jeszcze urządzenie w innym komputerze, winna może być tu bowiem też usterka płyty głównej, w której usunięciu pomoże czasami aktualizacja Biosu.
Nie zaszkodzi też sprawdzić zasilacz komputera. Jeżeli korzystamy z modelu modułowego, dobrym pomysłem jest wymienienie na próbę kabli zasilających napęd.
Zdjęcie: Envato Elements