Data modyfikacji:

Laptopy dla graczy z kartami graficznymi GeForce RTX z serii 40

Wasz pecet ma już za sobą lata świetności, a do tego nie interesujecie się graniem na konsoli? W takim razie co powiecie na gamingowego laptopa z najbardziej zaawansowanymi kartami graficznymi na pokładzie? Dzięki GeForce RTX z serii 40 nawet na przenośnym komputerze będziecie w stanie grać na najwyższych ustawieniach graficznych i przy bardzo dużej liczbie wyświetlanych klatek na sekundę, w czym pomoże m.in. technika NVIDIA DLSS 3.
Laptopy dla graczy z kartami graficznymi GeForce RTX z serii 40

GeForce RTX z serii 40 w laptopach to doskonała opcja dla graczy

Twórcy wysokobudżetowych produkcji nieustannie kombinują, jak zapewnić graczom najlepsze doznania audiowizualne. Gry wideo ciągle się rozwijają i z roku na rok oferują coraz bardziej szczegółowe oprawy wizualne. Nie wystarczy jednak przygotowanie odpowiedniej jakości tekstur czy ładnych modeli postaci, aby o danym dziele powiedzieć, że dobrze się prezentuje. Producenci muszą pamiętać także o odpowiednim cieniowaniu, refleksach świetlnych czy innych efektach, które mają na celu sprawić, aby grafika wyglądała jak najbardziej realistycznie.
Dawniej osiągnięcie takich celów było niemożliwe ze względu na ograniczenia technologiczne komputerów. Aktualnie nie stanowi to większego problemu, tylko trzeba wyposażyć się w sprzęt o odpowiednich parametrach. Jeśli więc chcecie doświadczyć współczesnych gier w jak najlepszej jakości i płynności, zalecane jest wybranie urządzeń z kartami graficznymi GeForce z serii 40, które stosowane są także w laptopach gamingowych. Jest to najnowsza generacja GPU od firmy NVIDIA, oferująca wiele autorskich funkcji poprawiających grafikę w grach.
GeForce
Laptopy dla graczy z kartami GeForce RTX to doskonały wybór zarówno dla tych korzystających wcześniej z mocnych pecetów, jak i osób, które dopiero planują kupić swój pierwszy w życiu sprzęt gamingowy. Siłą przenośnych komputerów jest to, że można z nich korzystać poza domem, dzięki czemu zawsze będziecie mieli okazję zagrać w ulubione tytuły – bez względu na to, czy jesteście w pociągu, pokoju hotelowym czy centrum handlowym. A z GeForce RTX z serii 40 na pokładzie nie musicie obawiać się o spadki FPS-ów czy brzydką warstwę wizualną.

Jakie karty graficzne GeForce RTX z serii 40 znajdziemy w laptopach?

Jeżeli zdecydujecie się na kupno nowoczesnego laptopa gamingowego i zależy wam na najlepszym układzie graficznym, to mam dla was dobrą wiadomość. Wszystkie modele GeForce RTX z serii 40 dostały swoją wersję dedykowaną urządzeniom przenośnym. Co prawda, oferują one nieco gorszą wydajność niż standardowe wersje przeznaczone do desktopów (co jest zrozumiałe, chociażby z racji mniejszych wymiarów podzespołów), ale i tak zapewniają rozgrywkę na najwyższym poziomie – zarówno jeśli chodzi o jakość grafiki, jak i dużą liczbę FPS-ów.

W laptopach do wyboru otrzymaliśmy modele GeForce RTX 4050, RTX 4060, RTX 4070, RTX 4080 oraz RTX 4090. Wszystkie układy graficzne GeForce RTX z serii 40 zostały oparte na autorskiej architekturze Ada Lovelace i posiadają wsparcie dla techniki DLSS 3, która jest w stanie zapewnić nawet trzykrotny wzrost wydajności w produkcjach posiadających wsparcie dla tej funkcji. Dużą zaletą najnowszych GPU od NVIDII jest też to, że pobierają o wiele mniej energii, niż np. karty graficzne GeForce RTX z serii 30, dzięki czemu osoby korzystające z takich laptopów mogą liczyć na obniżone rachunki za prąd.

Jest to bardzo istotne, ponieważ przenośne komputery wyposażone w RTX z serii 40 nie muszą być wyłącznie wykorzystywane do grania, ale także doskonale sprawdzają się podczas pracy, nad którą często spędzamy więcej czasu niż przy rozrywkach. Laptopy z najnowszymi kartami graficznymi NVIDII posiadają szereg funkcji oraz udogodnień, które znajdą swoje zastosowanie w inżynierii, architekturze (NVIDIA Omniverse), obróbce graficznej (NVIDIA Canvas) lub ekonomii. Wiele narzędzi ułatwia także pracę streamerom (GeForce Experience) oraz twórcom treści internetowych – tutaj z pomocą przyjdzie NVIDIA Broadcast.

geforce rtx 40

Laptopy gamingowe stosunkowo rzadko posiadają wyświetlacze o rozdzielczości 4K (3840 x 2160 pikseli), ponieważ na kilkunastocalowych ekranach nie miałaby ona zbyt dużego sensu, a tylko niepotrzebnie forsowałaby karty graficzne. Dlatego też w laptopach w zupełności wystarczy rozdzielczość 2560 x 1600 pikseli, z którą bez żadnych problemów będą w stanie poradzić sobie urządzenia wyposażone w układy graficzne GeForce RTX 4070, RTX 4080 bądź RTX 4090. Gdybyście jednak mieli nieco bardziej ograniczony budżet i nie zależy wam na tak dużej rozdzielczości, to w takim przypadku spokojnie możecie zainwestować w laptopy gamingowe z GeForce RTX 4050 lub RTX 4060.

Granie w 1920 x 1080 pikseli nadal sprawdza się bardzo dobrze na małym ekranie, a dzięki temu GPU nie jest aż tak mocno obciążone, co może zaowocować ogromną liczbą wyświetlanych klatek na sekundę w grach. Warto mieć też na uwadze fakt, że bardzo dużo laptopów dla graczy oferuje maksymalną rozdzielczość Full HD, dzięki czemu producentom udaje się zachować dobry stosunek ceny do jakości urządzenia. Pamiętajcie też o tym, że laptopa gamingowego w dowolnym momencie możecie podpiąć kablem HDMI do bardzo dużego telewizora. Jeśli w waszym laptopie znajduje się karta graficzna GeForce RTX 4090, to w taki sposób bez żadnych problemów zagracie na TV w natywnej rozdzielczości 4K i przy bardzo wysokich ustawieniach graficznych.

Najważniejsze techniki w kartach graficznych GeForce RTX z serii 40

Co sprawia, że gracze powinni zainteresować się laptopami oferującymi dostęp do najnowszej generacji kart graficznych od firmy NVIDIA? Poniżej macie odpowiedź:

Lepsze oświetlenie z ray tracingem

Ta technika towarzyszy nam już od dobrych kilku lat, ale dopiero przy okazji premiery GeForce z serii 40 mogła w pełni rozwinąć swoje skrzydła ze względu na dużą moc obliczeniową kart graficznych. Ray tracing to algorytm odpowiadający za analizowanie w czasie rzeczywistym odbić promieni świetlnych i ich załamań. Dzięki tej technice możemy liczyć na realistyczne połyski na metalowych powierzchniach, odbicia w lustrach i szybach bądź lepsze cienie – to, w jaki sposób zostanie wykorzystany ray tracing, zależy w głównej mierze od twórców danych gier.

Realistyczne doznania z path tracingem

W tym przypadku mamy do czynienia z ewolucją ray tracingu, tyle że tutaj nie są śledzone wyłącznie promienie, ale ich ścieżki. Technika polega na błyskawicznym symulowaniu odbić ścieżek światła w różnych losowych kierunkach, generując w ten sposób jeszcze bardziej realistyczną pracę promieni, rozprowadzając je po teksturach w grze i nadając im większej naturalności. Technika path tracing jest bardzo wymagająca, dlatego zalecane jest, aby korzystać z niej wyłącznie wtedy, gdy posiadamy GPU o pamięci VRAM przynajmniej na poziomie 8 GB. Ze śledzenia ścieżek można korzystać w laptopach z kartami graficznymi GeForce RTX z serii 40 – na ten moment funkcja wspierana jest przez kilka gier, jak np. Cyberpunk 2077 czy Portal RTX.

Płynna rozgrywka z NVIDIA Reflex

W grach zręcznościowych i strzelankach (zwłaszcza nastawionych na rozgrywki wieloosobowe) liczy się nie tylko refleks gracza, ale także to, jak szybko komputer będzie w stanie odczytać czynności wykonywane przez użytkownika. NVIDIA Reflex powstała po to, aby jak najbardziej zminimalizować redukcję opóźnień systemowych, zapewniając tym samym niemalże błyskawiczne przeniesienie reakcji gracza do świata gry. Przykładowo – broń trzymana przez bohatera wystrzeliwuje od razu po kliknięciu w przycisk myszki.

Kiedy liczą się FPS-y, z pomocą przychodzi DLSS 3

DLSS (Deep Learning Super Sampling) to rewolucyjna technika odpowiadająca za zwiększanie liczby wyświetlanych klatek na sekundę w grach za sprawą wykorzystywania sztucznej inteligencji i uczenia głębokiego. DLSS nie wpływa jednak negatywnie na rozdzielczość obrazu, zachowując niemalże jej natywne wartości oraz ostre krawędzie, bez pikselozy. Dzięki temu nawet wymagające produkcje AAA otrzymują ogromny zastrzyk FPS-ów, co znacząco przekłada się na komfort grania. Szczególnie w laptopach gamingowych z ekranami o częstotliwości odświeżania na poziomie 165 Hz lub 240 Hz, które znajdziecie m.in. w Media Expert.
Wraz z nową generacją kart graficznych GeForce RTX z serii 40, firma NVIDIA jeszcze bardziej rozwinęła tę technikę o dodatkowe funkcje. DLSS 3 jest w istocie połączeniem trzech elementów – DLSS Super Resolution (czyli DLSS 2, które jest dostępne też w GeForce RTX 20 i 30), NVIDIA Reflex oraz zupełnie nowej techniki Optical Multi Frame Generation. OMFG pobiera cztery dane wejściowe (aktualne i wcześniejsze klatki gry, pole przepływu optycznego oraz dane silnika gry), a następnie generuje na ich podstawie zupełnie nowe klatki, co w połączeniu z NVIDIA Reflex pomaga w uzyskaniu optymalnej responsywności obrazu.

Jak technika DLSS 3 radzi sobie w grach?

Oczywiście, żeby móc skorzystać z możliwości DLSS 3, potrzeba komputera stacjonarnego lub laptopa gamingowego z GeForce RTX z serii 40. Nie jest to jedyny wymóg – również twórcy gier muszą zadbać o to, aby ich produkcje oferowały wsparcie dla tej techniki. Na szczęście coraz więcej deweloperów decyduje się na taki krok i już teraz DLSS 3 można przetestować w prawie czterdziestu tytułach, a z czasem na pewno dojdzie ich jeszcze więcej.
NVIDIA podzieliła się ciekawą rozpiską, która dokładnie pokazuje, jak ta funkcja wpływa pozytywnie na płynność rozgrywki. Każde ze sprawdzonych dzieł było uruchomione na maksymalnych ustawieniach graficznych z włączonym ray tracingiem i rozdzielczością 1440p. Testów dokonano na komputerze z kartą graficzną GeForce RTX 4070 oraz procesorem Intel Core i9-12900K. Wyniki prezentują się następująco:
  • Cyberpunk 2077 w normalnym trybie działał w 38 klatkach na sekundę i z input lagiem na poziomie 117 ms. Po włączeniu DLSS 3 produkcja przyspieszyła aż do 105 FPS-ów, natomiast opóźnienie zmalało do 52 ms.
  • Wiedźmin 3: Dziki Gon przyspieszył ponad dwukrotnie z 33 FPS-ów i latencji 155 ms do 80 klatek na sekundę i opóźnienia rzędu 58 ms.
  • Microsoft Flight Simulator słynie z bardzo dużych wymagań sprzętowych, ale dla kart graficznych GeForce RTX z serii 40 to nie problem. W normalnych warunkach gra oferowała ponad 70 FPS-ów, ale po aktywowaniu rozgrywka stała się jeszcze płynniejsza, osiągając 143 FPS-y.
  • Marvel’s Spider-Man: Miles Morales to tytuł, w którym twórcy mogli zrobić pożytek z ray tracingu, m.in. za sprawą występowania licznych szklanych wieżowców w świecie gry. Dla GeForce RTX 4070 to żadne wyzwanie, ponieważ gra działa w 85 klatkach na sekundę, a z DLSS 3 przeskakuje na 155 FPS-ów, co z pewnością docenią posiadacze gamingowych laptopach z dużą częstotliwością odświeżania obrazu.
  • Dokonałem również własnych pomiarów na laptopie gamingowym wyposażonym w kartę graficzną GeForce RTX 4090, 32 GB pamięci RAM oraz procesor Intel Core i9-13950HX. Nie wszystkie testowane przeze mnie produkcje oferowały wsparcie dla DLSS 3, ale to nie ma znaczenia, ponieważ każdy z tytułów działał bardzo płynnie i bezproblemowo - podczas pomiarów uzyskałem następujące wyniki:
  • Returnal w rozdzielczości 1440p praktycznie przez cały czas działał w granicach 100-120 klatek na sekundę - nawet podczas wartkiej akcji, której w grze nie brakuje.
  • Polska gra Layers of Fear w rozdzielczości 3840 x 2160 pikseli była w stanie uzyskać nawet 138-145 FPS-ów, utrzymując opóźnienia renderowania na poziomie 5.4 ms.
  • Aliens: Dark Descent wypadło nieco gorzej, ale produkcja w dniu premiery nie była zbyt dobrze zoptymalizowana. Mimo to, gra w 4K i ustawieniach graficznych na Ultra działała w 49-53 FPS-ach i latencji 35 ms. Kiedy zmieniłem rozdzielczość na 1440p, wtedy uzyskałem ponad 80 FPS-ów, natomiast opóźnienie zmalało do 20 ms.
  • Chernobylite z włączonym RTX na Ultra i rozdzielczości 4K było bardzo blisko 60 FPS-ów, natomiast przy rozdzielczości 2560 x 1440 pikseli momentami przekraczało 90 FPS. Kiedy wyłączyłem RTX, produkcja w 4K przyspieszyła do 138 FPS-ów (latencja 8.5 ms), zaś w 1440p działała w 168 FPS-ach przy opóźnieniu rzędu 7.2 ms.
  • Na koniec sprawdziłem Diablo IV, które pokazało potęgę DLSS. Bez tej funkcji gra i tak działała bardzo dobrze w rozdzielczości 4K i ustawieniach graficznych na Ultra, osiągając ok. 94 FPS-ów / 9.8 ms. Po włączeniu opcji DLSS płynność rozgrywki wzrosła do 149 FPS-ów, a latencja zmalała do 5.2 ms.
  • Gdzie można kupić laptopy gamingowe z GeForce RTX z serii 40?

    Do oficjalnych partnerów NVIDIA w Polsce należy sklep Media Expert. W jego ofercie znajdziecie sporo modeli laptopów dla graczy posiadających karty graficzne GeForce RTX z serii 40. To GPU oferowane jest w wielu modelach przenośnych komputerów od różnych producentów, jak np. MSI Cyborg, ASUS ROG Zephyrus G16, Gigabyte G5, Acer Predator Helios, Gigabyte Aorus, ASUS ROG Strix G16 czy MSI Katana.
    Zdjęcie: Materiały prasowe NVIDIA.
    Artykuł sponsorowany.