Data publikacji:

Czy montaż płyty gazowej nad piekarnikiem elektrycznym to dobry pomysł?

Chociaż płyty gazowe w kuchni powoli odchodzą do lamusa z wielu przyczyn wciąż są montowane w wielu domach. Gotowanie na gazie jest też wciąż względnie bardziej łaskawe dla portfela, mimo wciąż rosnących cen. Równie niezbędnym elementem wyposażenia domu co płyta grzewcza jest oczywiście piekarnik. Bardzo często znajduje się on bezpośrednio pod palnikami, czy jednak takie rozwiązanie jest bezpieczne w przypadku modeli elektrycznych? Odpowiadamy pokrótce na to pytanie.
Burning gas burner on the stove.

Zalety płyty gazowej

Płyty gazowe są najtańszym rozwiązaniem, jeśli planujemy montaż płyty grzewczej w kuchennym blacie. Koszty zakup najbardziej podstawowych modeli rozpoczyna się na pułapie ok. 300-400 złotych, za najbardziej premiowe urządzenia zapłacimy natomiast ponad 2000 złotych. Warto pamiętać, że płyty gazowe są produkowane w kilku standardowych rozmiarach, przygotowując się do ich montażu w zabudowie musimy zwrócić uwagę na to, czy będą pasować do już posiadanych lub projektowanych mebli kuchennych.
Najczęściej spotykane w sklepach płyty gazowe mają od 58 do 60 centymetrów szerokość, a ich głębokość zamyka się w przedziale od 51 do 52 centymetrów. Modele te standardowo wyposaża się w cztery palniki. To jednak nie wszystko, w ofercie niektórych producentów znajdziemy znacznie mniejsze egzemplarze przeznaczone do niewielkich kuchni, które mają maksymalnie dwa palniki. Zwróćmy uwagę, że podawane wymiary nie odnoszą się do obszaru roboczego kuchenki, ale szerokości i głębokości całej płyty.
Wybierając miejsce na płytę gazową stosujemy się do ogólnych zaleceń, które dotyczą też kuchenek gazowych. Urządzenie powinno znajdować się co najmniej 1,5 m od okna, 30 cm od lodówki i pozostałych sprzętów AGD, a także 20 cm od innych mebli kuchennych, takich jak pionowe szafki.
Poleca się też, by zlew był zamontowany w minimalnej odległości ok. 20 cm od palników. Krawędź płyty nie może być umieszczona bliżej niż 10 cm od ściany tylnej oraz 5 cm od ściany bocznej kuchni lub innego pomieszczenia gospodarczego

Instalacja płyty gazowej nad piekarnikiem elektrycznym

Zachowując odpowiednią ostrożność oraz odległość między oboma urządzeniami, nie ma żadnych przeciwwskazań ku temu, by instalować płyty gazowe nad elektrycznymi piekarnikami. Zaznaczmy jednak, że za montaż musi wziąć się tutaj odpowiedni specjalista, dotyczy to zarówno płyty gazowej, jak i piekarnika, jeżeli jest on podłączany do złącza trójfazowego. Bez pomocy kwalifikowanego fachowca, który wykona pracę i podbije kartę gwarancyjnym, płyta gazowa nie będzie miała ochrony serwisowej.
Szafka kuchenne, w które znajduje się piekarnik, powinna zostać tak przygotowana, by pomiędzy urządzanie, a znajdującą się nad nim płytą gazową było co najmniej 1,5 centymetra wolnej przestrzeni, w praktyce powinno być go jednak nieco więcej. Najwięcej zależy tutaj od przyłącza gazowego, które wykonane jest z elastycznej rury.
Nawet jeżeli przestrzeń pomiędzy urządzeniami jest pusta, musimy zadbać o to, by rura gazowa nie dotykała w żaden sposób górnej części piekarnika, w razie potrzeby mocujemy ją do spodu blatu lub do ściany, by uniknąć bezpośredniego kontaktu, mogącego z czasem prowadzić do katastrofy. Pamiętajmy, że o takie ustawienie przewodu gazowego powinien zadbać monter. Jeżeli płyta jest zakładana przed piekarnikiem, warto wspomnieć o tym, że planujemy jego ustawienie.
Zdjęcie: Envato Elements