Data modyfikacji:

Jakie nagłośnienie do domu wybrać?

Odpowiednie nagłośnienie do domu pozwala cieszyć się nie tylko ulubioną muzyką, ale także filmami czy grami w najwyższej możliwej jakości dźwięku. Podpowiadamy, na jakie typy nagłośnienia możesz się zdecydować i na co zwracać uwagę przy ich wyborze.
nagłośnienie
Przy wyborze systemu nagłośnienia do domu możemy zdecydować się na kilka opcji. Poniżej przedstawiliśmy najważniejsze z nich.

Rodzaje nagłośnienia do domu

Kolumny stereo

Do tej kategorii zaliczają się klasyczne kolumny podstawkowe oraz kolumny podłogowe. Te pierwsze osiągają niewielkie rozmiary i możemy ustawić je na półce lub szafce, np. tuż obok telewizora. Drugi typ to modele o wysokości nawet półtora metra, dla których musimy wygospodarować sporo miejsca w pomieszczeniu. Niektóre zestawy wzbogacone są o dodatkowy głośnik, tzw. subwoofer, odpowiadający za generowanie niskich tonów (basów).

W sklepach najprostsze urządzenia z tej kategorii kupimy już za nieco ponad 100 złotych. Najdroższe głośniki dla fanów muzyki, przeznaczone do wież stereo, odtwarzaczy CD lub gramofonów, kosztować będą nawet kilka tysięcy złotych. Cena przekłada się bezpośrednio na moc urządzeń oraz jakość zamontowanych w nich podzespołów, które gwarantują wysoką klarowność brzmienia cenioną przez audiofilów. Przy zakupach zwracamy uwagę na to, czy zestaw jest pasywny, czy aktywny. W przypadku tego pierwszego głośniki muszą być podłączone do specjalnego wzmacniacza, w przypadku drugiego rozwiązania łączymy je bezpośrednio ze źródłem dźwięku.

Soundbary

Soundbary stworzone zostały głównie z myślą o współpracy z telewizorem, ale równie dobrze nadają się do słuchania muzyki, ponieważ podłączymy do nich bez problemu wiele urządzeń jednocześnie. Soundbar to długa i wąska listwa, w której wnętrzu znajduje się od dwóch do nawet kilkunastu głośników o różnej mocy i średnicy. Często towarzyszą im również osobne subwoofery, które dodatkowo wzmacniają brzmienie nagłośnienia.

Ceny soundbarów zaczynają się od kilkuset złotych i są idealnym sposobem na nagłośnienie salon. Wysokiej klasy modele oferują głęboki i czysty dźwięk dorównujący dobrym kolumnom, który odtwarzany jest również w symulowanych przestrzennych formatach, takich jak 5.1 lub 7.1, co czyni z nich idealne rozwiązania dla niewielkich mieszkań. Praktycznie wszystkie urządzenia oferują co najmniej kilka metod komunikacji z innymi urządzeniami (standardowe kable audio, HDMI, wyjście optyczne, Bluetooth).

Zestawy kina domowego

Zestawy te przeznaczone są dla największych filmowych fanów, ale z dobrze ustawionego i skonfigurowanego kompletu będą zadowoleni także miłośnicy muzyki. Stanowią więc one bardzo uniwersalne, ale też kosztowne rozwiązanie na nagłośnienie domu. W zależności od potrzeb i ilości dostępnego miejsca, zestawy kina domowego posiadają od kilku do nawet kilkunastu głośników. Wszystko zależy od formatu dźwięku przestrzennego, w którym pracują. Najczęściej spotykamy się z systemami 5.1 albo 7.1 lub 7.2, ale na najbardziej wymagających czekają zestawy 11.2.

Najtańsze zestawy kina domowego dostaniemy w cenie poniżej tysiąca złotych, jednak wysokiej klasy komplety to wydatek rzędu nawet kilkunastu tysięcy złotych. Aby w pełni skorzystać z możliwości tego rodzaju nagłośnienia, musimy przygotować dla niego odpowiednie miejsce w pokoju lub salonie. Kolumny koniecznie trzeba rozmieścić w odpowiednich miejscach, po obu stronach telewizora oraz z boku i z tyłu odbiorcy. Sercem zestawu jest amplituner lub specjalna jednostka centralna, do której podłączane są wszystkie źródła dźwięku i głośniki.

Na co zwracamy uwagę przy wyborze nagłośnienia?

  1. Moc – to jeden z kluczowych parametrów systemu nagłośnieniowego. Jest on tradycyjnie podawany w watach i wpływa na maksymalną siłę dźwięku głośników. Poziom mocy jest uzależniony w dużej części od naszych preferencji. Do użytku domowego i słuchania muzyki zaleca się, by głośnik posiadał moc co najmniej 50-100 W. Wyższe wartości, takie jak 200 W, przydają się w dużych mieszkaniach oraz np. podczas spotkań towarzyskich.
  2. Pasmo przenoszenia – parametr ten określa zakres częstotliwości przenoszonych przez system nagłośnienia. Im jest on szerszy, tym dźwięk jest pełniejszy oraz naturalniejszy. Producenci podają górną oraz dolną wartość zakresu, odpowiadające wysokim oraz niskim tonom. Do codziennego użytku wystarczające jest pasmo przenoszenia na poziomie 35-18000 Hz, choć bez problemu znajdziemy głośniki wydające dźwięki nawet poza zwyczajnym zakresem słyszalności ludzkiego ucha (20 - 20000 Hz).
  3. Obsługiwane technologie dźwięku – istotne przede wszystkimi jeżeli szukamy zestawów kina domowego. Zwracamy uwagę na obsługę nowych standardów przestrzennego nagłośnienia, takich jak Dolby Digital, Dolby Atmos, Dolby Pro Logic II czy DTS:X.
  4. Wykonanie i dodatki – niezwykle ważna kwestia wpływająca na żywotność nagłośnienia do domu. Solidnie wykonane głośniki i kolumny służyć będą bowiem wiele lat. Poszukujmy sprzętu wykonanego z wysokiej klasy tworzyw i drewna, które są odporne na zarysowania i zadrapania. Nie można zapominać też o jakości samych podzespołów elektronicznych, gniazd połączeniowych, a także gałek i przycisków sterujących. Dobrym dodatkiem do systemu nagłośnieniowego jest z pewnością pilot, pozwalający na kontrolę poziomu głośności i innych parametrów dźwięku bez ruszania się z miejsca.
  5. Okablowanie – bardzo ważne w przypadku głośników przewodowych, bowiem nie zawsze da się wymienić wszystkie kable zestawu. Przewody wpływają w znaczący sposób na jakość dźwięku oraz jego czystość, powinny być więc mocne i dobrze ekranowane.
  6. Łączność bezprzewodowa – łączność bezprzewodową oferują głośniki typu aktywnego, które posiadają własne źródło zasilania. Dokonywana jest ona za pośrednictwem technologii Bluetooth lub sieci Wi-Fi i pozwala błyskawicznie łączyć z systemem nagłośnienia dowolne urządzenie, w tym telewizor, smartfon, tablet lub komputer. Warto pamiętać, że kolumny działające w pełni bezprzewodowo (nie podłączone na stałe do sieci elektrycznej) wymagają częstego uzupełniania baterii. Trzeba więc wziąć pod uwagę maksymalny czas pracy sprzętu na pełnym ładowaniu.
Autor: Michał Kułakowski