Data modyfikacji:

Microsoft wstrzymuje sprzedaż Windows 10 i ogłasza termin wygaszenia wsparcia dla systemu

Microsoft zapowiedział, że wraz z końcem stycznia ostatecznie wstrzymuje sprzedaż systemów operacyjnych Windows 10 Home i Professional. Na razie dotyczyć będzie to jedynie dystrybucji bezpośredniej oprogramowania na oficjalnych stronach spółki. Zwykłe sklepy będą wciąż oferowały przez jakiś czas możliwość zakupu obu wersji OS, jak długo jeszcze trudno zależy od liczby kluczy rejestracyjnych jakimi wciąż dysponują. Windows 10 będzie też przez jeszcze jakiś czas instalowany na nowych laptopach i komputerach stacjonarnych, choć zapewne dość szybko się to zmieni.
Gigant z Redmond potwierdził też, że 14 października 2025 wygasi wsparcie dla Windowsa 10, oznacza to, że po tym dniu jego właściciele nie otrzymają już jakichkolwiek aktualizacji, poprawiających stabilność lub wprowadzających nową funkcjonalność. Wówczas też oficjalnie wygasną wszystkie wciąż nie zużyte kody aktywacyjne OS-a.
Dodajmy, że Windows 10 zadebiutował oficjalnie w lipcu 2015 roku, zastępując bardzo nielubianego Windowsa 8. Przez pierwszych kilka lat po premierze Microsoft chwalił się, że nowe okienka będą jego ostatnim systemem operacyjnym. W zamierzeniach dziesiątka miała bowiem być nieustannie aktualizowana i zmieniana, w miarę ewolucji rynku PC, a spółka miała zrezygnować kompletnie z wydawania kolejnych numerowanych wersji.
Jak wiemy, tak się jednak nie stało. Windows 11 pojawił się oficjalnie w ubiegłym roku. System nie zdobył jednak wciąż zbyt wielu miłośników. Wiemy już jednak, że tylko kwestią czasu jest jego wymuszona adopcja przez użytkowników. Problemy z zainstalowaniem OS-a będą mieli jednak właściciele starszych komputerów, ze względu na klika bardzo specyficznych wymagań sprzętowych.