Data publikacji:

Czy jest możliwe odzyskiwanie danych z karty SD?

Karty pamięci z rodziny SD, do których zaliczają się między innymi modele microSD, SDHC, microSDHC, SDXC i microSDXC, są od lat powszechnie używane w najróżniejszych urządzeniach elektronicznych, jako łatwy w użyciu nośnik danych. Korzystają z nich między innymi smartfony, tablety, aparaty fotograficzne, kamery wideo, a także konsole do gier. Ponieważ są one intensywnie wykorzystywane, a czasami przenoszone pomiędzy komputerem, a innym sprzętem, często znajdziemy się w sytuacji, w której przez przypadek usuniemy z nich potrzebne pliki lub sformatujemy, przez przekopiowaniem wszystkich danych. W artykule przedstawiamy sposoby na odzyskiwanie danych z karty SD.
Man holding an SD card to insert in a laptop.

Przed odzyskaniem danych sprawdź dokładnie zawartość karty SD

Jeżeli wydaje ci się, że straciłeś cenne pliki nie wpadaj od razu w panikę. W pierwszej kolejności przejrzyj jeszcze raz dokładnie zawartość karty na innym urządzeniu, najlepiej na komputerze PC wyposażonym w odpowiedni czytnik.
Dla pewności sprawdź wszystkie zapisane dane korzystając z opcji „wyszukaj” albo ręcznie przejrzyj wszystkie foldery, bowiem mogłeś je zwyczajnie przeoczyć. Zasięg poszukiwań zmniejszysz jeżeli pamiętasz w przybliżeniu, kiedy stworzyłeś pliki, jaki mają typ lub nazwę.
Zdarza się, że skutek działania złośliwego oprogramowania, takiego jak wirusy, pliki zostały nazwane w inny sposób lub przeniesione do ukrytego folderu. Aby włączyć wyświetlanie ukrytych danych, w dowolnym oknie eksploratora plików systemu Windows klikasz w pozycję „Plik” na górnym pasku zadań i wybierasz z listy „Zmień opcje folderów i wyszukiwania”. Następnie w zakładce „widok” zaznaczasz pozycję „Pokaż ukryte pliki, foldery i dyski”.

Co zrobić, gdy pliki uległy uszkodzeniu? Jak odzyskać te dane?

Warto pamiętać, że czasem nie mamy dostępu do plików, ponieważ uległy one uszkodzeniu np. poprzez niewłaściwe wyciągnięcie karty z urządzenia, na skutek czego przestały być widoczne dla PC i innego sprzętu. W takim wypadku musimy użyć narzędzia do naprawy danych, wystarczy do tego systemowe narzędzia dyskowe w Windowsie. Klikamy więc prawym przyciskiem myszki na ikonce dysku przypisanego do karty, wybieramy pozycję „Właściwości” i w zakładce „Narzędzia” klikamy w pozycję „Sprawdź błędy”. Istnieje szansa, że przywrócimy w ten sposób utraconą zawartość karty.

Odzyskiwanie usuniętych plików z karty SD

Gdy masz całkowita pewność, że usunąłeś poszukiwane pliki lub sformatowałeś całkowicie kartę SD, nadal możesz odzyskać z niej dane. Pamiętaj jednak, że im szybciej to zrobisz tym większe prawdopodobieństwo odniesienia sukcesu. Jeżeli karta od czasu wymazania danych była intensywnie używana, pliki zostały nadpisane i w najlepszym wypadku możesz otrzymać tylko ich nieczytelne fragmenty.
Odzyskiwanie danych z karty pamięci przeprowadzamy przy użyciu jednego z wielu programów przeznaczonych do tego celu. W sieci znajdziemy zarówno płatne i darmowe aplikacje tego typu. Zasada ich działania jest bardzo prosta, skanują one całą kartę i na podstawie pozostawionych na niej informacji rekonstruują usunięte dane. W zależności od objętości nośnika, operacja może trwać dość długo, zwłaszcza jeżeli nie sprecyzujemy jakiego rodzaju pliku szukamy.
Uwaga! Zwróć uwagę na to, że programy do odzyskiwania danych nie będą w stanie uzyskać poprawnej nazwy pliku (metadane tego typu zazwyczaj są kompletnie wymazane), przydzielają one więc swoim znaleziskom następujące po sobie kody numeryczne. Jeżeli szukasz np. konkretnego zdjęcia będziesz musiał często przejrzeć setki innych usuniętych z karty fotografii. Podczas poszukiwania multimediów warto więc wybrać aplikację, która pozwala na podgląd danych przed ich zapisaniem.
Zdjęcie: Envato Elements