Data modyfikacji:

Co zrobić przy pierwszym uruchomieniu laptopa?

Kupiłeś nowego laptopa i nie za bardzo wiesz co zrobić przy pierwszym uruchomieniu? Wystarczy kilka prostych czynności, aby urządzenie było w pełni gotowe do pracy. Sprawdź nasze porady!

laptop

Co zrobić w pierwszej kolejności po uruchomieniu laptopa?

Przed rozpoczęciem pracy na nowym laptopie warto się przygotować i odpowiednio zadbać o sprzęt. W pierwszej kolejności, po wyjęciu urządzenia z pudełka odczekaj chwilę, aby nieco ocieplić obudowę. W tym czasie dokładnie sprawdź, czy laptop nie ma żadnych uszkodzeń mechanicznych, a wszystkie elementy znajdują się na swoim miejscu. Gdy znajdziesz jakieś mankamenty, to jak najszybciej skontaktuj się ze sprzedawcą, ponieważ istnieje ryzyko, że po uruchomieniu przenośny komputer nie będzie działał prawidłowo.

Pierwsze uruchomienie laptopa. 7 najważniejszych kroków

  1. Dokończ konfigurację systemu operacyjnego
  2. Sprawdź dostępność aktualizacji
  3. Podłącz akcesoria
  4. Zadbaj o zabezpieczenia
  5. Przenieś dane ze starego komputera
  6. Uporządkuj programy
  7. Spersonalizuj swój pulpit
  8. Zrób kopię zapasową

1. Dokończ konfigurację systemu operacyjnego

Pierwsze uruchomienie systemu operacyjnego niezależnie od tego czy jest to Windows, czy macOS wymaga dokończenia konfiguracji. Kroki, które trzeba przejść są proste i można uporać się z nimi w dosłownie kilka minut. Kreator poprosi o wybór języka, ustawienie pierwszych zabezpieczeń a także umożliwi połączenie z siecią. Dostęp do internetu jest szczególnie ważny, ponieważ będziemy mogli ustawić konto pocztowe, a także uzyskać dostęp do najnowszych aktualizacji.

2. Sprawdź dostępność aktualizacji

Gdy zakończysz konfigurację systemu operacyjnego przejdź do ustawień i sprawdź, czy nie pojawiły się nowe aktualizacje. Producenci dość często wypuszczają poprawki zabezpieczeń, dlatego warto być na bieżąco. Z poziomu ustawień możesz również wybrać, aby wszystkie najnowsze aktualizacje pobierały i instalowały się automatycznie.

3. Podłącz akcesoria

Jeśli chcesz korzystać z akcesoriów, to po zakończonej konfiguracji warto je podłączyć poprzez port USB. Już po chwili komputer powinien automatycznie wykryć urządzenie i rozpocząć instalację niezbędnych sterowników. Jeśli zobaczysz komunikat o braku sterowników, to otwórz przeglądarkę internetową i na stronie producenta poszukaj plików do pobrania.

Jeśli dysponujesz bezprzewodowymi akcesoriami, to otwór ustawienia Bluetooth i rozpocznij wyszukiwanie nowych urządzeń. Po wybraniu i zatwierdzeniu danego modelu będziesz mógł zacząć z niego korzystać.

4. Zadbaj o zabezpieczenia

Ochrona przed wirusami jest niezwykle istotna. W pierwszej kolejności przejdź do ustawień i włącz zaporę sieciową. W ten sposób komputer będzie filtrował ruch przychodzący z internetu i w razie potrzeby zablokuje działania, które mogą mieć negatywny wpływ na urządzenie. W nowym laptopie warto mieć program antywirusowy. Jeśli nie chcesz wydawać pieniędzy, to jest wiele darmowych wersji, które do podstawowej ochrony są wystarczające.

Jeśli twój laptop ma technologię rozpoznawania twarzy lub skanowania odcisku palca, to jak najszybciej wykonaj konfigurację tych zabezpieczeń. Dzięki temu nikt nie pożądany nie dostanie się do twojego komputera.

5. Przenieś dane ze starego komputera

Przeniesienie danych ze starego komputera może odbywać się na kilka sposób. Najprościej przerzucić niezbędne pliki na dysk zewnętrzny lub pendrive i następnie przerzucić je do wybranego folderu na nowym laptopie. Dane możesz pobrać również z serwisu w chmurze. Aby nie zajmować niepotrzebnie miejsca wybierz tylko te pliki, które rzeczywiście uznasz za niezbędne. Porządek na laptopie pozwoli na bezproblemowe i wydajne działanie.

6. Uporządkuj programy

Wiele laptopów ma na starcie zainstalowane aplikacje, które są wersjami próbnymi lub prostymi grami. Sprawdź, które z nich są Ci rzeczywiście potrzebne, a które będą zajmowały niepotrzebne miejsce. W ten sposób zwolnisz miejsce na nowe programy. Możesz je pobierać ze sklepu Microsoft lub AppStore. Oczywiście instalacja może odbywać się poprzez pobranie programu ze strony internetowej. Warto pamiętać, aby zawsze wybierać zaufanych deweloperów.

7. Spersonalizuj swój pulpit

Po wykonaniu pozostałych kroków pozostała personalizacja pulpitu, a także zablokowanego ekranu. Możesz również skorzystać z ustawień ekranu, gdzie warto ustawić po jakim czasie urządzenie będzie przechodziło w stan uśpienia. W droższych laptopach znajdziesz funkcję redukcji światła niebieskiego i ustawianie jego harmonogramu. Takie rzeczy wpływają na komfort pracy, dlatego nie warto ich pomijać!

8. Zrób kopię zapasową

Gdy pierwsze uruchomienie komputera masz już za sobą i wszystkie poprzednie kroki zostały wykonane, to pozostało utworzyć kopię zapasową. Dlaczego warto to robić? Przede wszystkim ze względu na spokój. Jeśli w przyszłości komputer odmówi posłuszeństwa lub po prostu będziesz zmuszony zainstalować system od nowa, to odtworzenie kopii zapasowej pozwoli ci ominąć ponowne instalowanie programów, czy ustawianie konkretnych preferencji.

Kopię zapasową zapisujemy w chmurze lub na zewnętrznym nośniku. Do tworzenia kopii można pobrać dedykowany program, który krok po kroku powie, co należy zrobić.

Autor: Bartłomiej Mazurek