Data publikacji:

Najlepszy program do tworzenia animacji

Sztuka animacji liczy sobie setki lat. Przed wynalezieniem filmu wrażenie ruchu nieruchomych obiektów uzyskiwano, korzystając z przeróżnych gadżetów takich jak flipbooki, a więc książki zawierające serię następujących po sobie ilustracji, które ożywiały się, gdy szybko przewróciliśmy ich kartki. Dziś, bardziej niż kiedykolwiek w przeszłości, mamy niezwykle łatwy i szybki dostęp do narzędzi pozwalających tworzyć krótkie animowane filmy. O ile zawsze sporo mówi się o animacji 3D, jej dwuwymiarowa odsłona cieszy się równie dużą popularnością. Podpowiadamy, z jakich programów komputerowych skorzystać, by zacząć przygotowywać własne dzieła w 2D.
program do animacji

Polecane programy do tworzenia animacji 2D

Krita

Całkowicie darmowy program graficzny, który poza kompleksowymi narzędziami do rysowania i malowania, porównywalnymi z wieloma komercyjnymi produktami dostępnymi na rynku, oferuje też rozbudowany edytor animacji. Krita pozwala pracować z wieloma warstwami animacji, łatwo zamontować gotowy materiał, a także dodać ścieżki dźwiękowe oraz muzyczne, by następnie eksportować je do pliku wideo. Jest to dobre rozwiązanie, jeżeli poszukujemy aplikacji typu „wszystko w jednym”.

Opentoonz

Bezpłatny program typu open source, tym razem w całości dedykowany tworzeniu dwuwymiarowych kreskówek i animacji. Z tego też powodu oferuje wiele specjalistycznych funkcji używanych również przez profesjonalnych animatorów. Program pozwala na szybką obróbkę fizycznych ilustracji, a także ich czyszczenie i poprawianie, wspiera biblioteki i plug-in z dodatkowymi efektami graficznymi oraz wiele innych opcji. Zalecany dla początkujących osób, które bardziej na serio chcą zająć się animacją

Pencil2D

Darmowy program do rysowania oraz tworzenia klasycznej animacji 2D, w tym wykonywanej za pomocą grafiki wektorowej. Aplikacja odznacza się minimalistycznym interfejsem i jest przyjazna dla początkujących animatorów.

Synfig

Program do animacji przeznaczony dla początkujących. Aplikacja dostarcza wiele narzędzi oraz możliwości tworzenia animacji przy użyciu wektorów oraz grafik Najciekawsza jest tutaj z pewnością funkcja szkieletowa, pozwalająca wprawiać w ruch dwuwymiarowe ilustracje-kukiełki, tak jakbyśmy robili to klatka po klatce przy użyciu papierowych wycinanek. Przyśpiesza to znacznie pracę i pozwala dość szybko osiągnąć imponujące efekty. Synfig jest całkowicie darmowy.

TupiTube

Bardzo łatwa w obsłudze i nieskomplikowana aplikacja dostępna wyłącznie na urządzeniach mobilnych z systemem Android lub iOS. Jest to świetny program do animacji dla młodszych dzieci, które na tablecie będą mogły wprawić w ruch swoje rysunki. Do malowania i animowania wystarczy wyłącznie interfejs dotykowy, posiadanie stylusa nie jest potrzebne. TupiTube można pobrać za darmo.
Zdjęcie: Envato Elements