Data publikacji:

Ranking amplitunerów. Najlepsze amplitunery kina domowego

Amplituner stanowi bardzo ważny element wyposażenia kina domowego. Wybór dobrego modelu jest niezwykle istotny, ponieważ pozwoli na uzyskanie perfekcyjnego dźwięku podczas odtwarzania filmów czy słuchania muzyki.
kino domowe

Amplituner - co to takiego?

W obudowie amplitunera jest schowany wzmacniacz, który odpowiada za generowanie dźwięku do głośników. Na tym jednak rola tego urządzenia się nie kończy, ponieważ dysponuje on rozmaitymi tunerami, umożliwiającymi odtwarzania rozmaitych materiałów.

Można powiedzieć, że amplituner kina domowego to centrum multimedialne. Port WiFi do połączenia z urządzeniami mobilnymi, złącze HDMI oraz USB są dostępne niemal w każdym modelu.

Sprawdź także jakie wybrać kino domowe w rozsądnej cenie - polecane modele.

Na co zwracać uwagę podczas wyboru amplitunera?

Zdecydowana większość amplitunerów dysponuje bardzo dobrymi parametrami, dlatego nie trzeba martwić się o jakość dźwięku. Producenci kuszą klientów rozmaitymi dodatkami, a także funkcjonalnościami wpływających na przyjemność z użytkowania.

Wsparcie dla takich formatów jak HDR 10, Dolby Vision czy Dolby Atmos wpłynie na jeszcze wyższą jakość dźwięku. Coraz więcej amplitunerów jest wyposażonych w asystentów głosowych Amazon Alexa, Asystenta Google czy Apple Siri.

Miłośnicy dobrego kina powinni wybrać amplituner obsługujący 4K. Urządzenie przeskaluje materiał filmowy niższej jakości do jak najwyższej rozdzielczości.

Istotna podczas wyboru jest liczba kanałów amplitunera. W wersjach do kina domowego można podłączyć maksymalnie 13 głośników. Budżetowe wersje dysponują dziewięcioma lub siedmioma kanałami.

Możliwości konfiguracji są nieco mniejsze, ale mniej wymagający użytkownicy nie powinni narzekać.

Polecane amplitunery

Denon AVR-X2600H

Jeden z najlepszych amplitunerów dostępnych aktualnie na rynku. Denon AVR-X2600H wspiera popularne formaty takie jak DTS:X, Dolby Vision, HDR10 czy HLG.

Do dyspozycji użytkownik otrzymuje 8 wejść HDMI i 2 wejścia HDCP 2.3. Amplituner działa w systemie 7.2-kanałowym i dysponuje mocą 150 W na jeden kanał. Dzięki temu dźwięk jest dynamiczny.

ONKYO TX-NR686

Kolejny znakomity 7.2-kanałowy amplituner kina domowego. Na tle konkurencji, ten model wyróżnia się wsparciem dla technologii AirPlay, która pozwala na bezprzewodowe odtwarzanie multimediów.

Pliki można przesyłać również za pomocą złącza USB. Dodatkowo kontrolowanie amplitunera jest możliwe z poziomu dedykowanej aplikacji na iOS oraz Androida.

Yamaha Musiccast R-N602

Yamaha Musiccast R-N602 to amplituner kina domowego, który cieszy się bardzo dobrymi opiniami użytkowników. Odtwarzacz wspiera serwisy strumieniujące muzykę takie jak Spotify, Tidal czy Deezer. W ten sposób z łatwością można odtwarzać ulubione utwory.

Ciekawym rozwiązaniem jest technologia Music Cast, która pozwala na bezprzewodowe przesyłanie dźwięku do rozmaitych urządzeń. Ten 2-kanałowy amplituner o mocy 160 W spisze się znakomicie w wielu domach.

Pioneer SX-N30AE

Solidnie wykonany amplituner kina domowego wspiera wiele formatów muzycznych. Wbudowany Google Chromecast umożliwia łatwe przesyłanie muzyki. Dwupasmowe WiFi zapewnia stabilne połączenie z kilkoma urządzeniami jednocześnie.

Marantz SR5014

Ten model jest droższy od wcześniej prezentowanych, ale gwarantujemy, że warto dołożyć do niego każdą złotówkę. System głośników 7.1 i moc 180 W na kanał to wystarczające parametry do stworzenia kina domowego z prawdziwego zdarzenia.

Mimo, że producent skupił się na doskonałej jakości dźwięku, to nie zapomniał o wsparciu dla AirPlay 2, Spotify Connect czy asystentów głosowych.

Sherwood RX-4109

Budżetowa propozycja dla mniej wymagających użytkowników. Moc na jeden kanał wynosi 105 W, co jest dobrym wynikiem.

Użytkownik może skorzystać z radia FM, a także cyfrowej regulacji głośności. Wszystkie informacje są pokazywane na niewielkim wyświetlaczu.

Harman/Kardon AVR 151S

Amplituner legendarnej firmy oferuje system 5.1 i całkowitą moc wynoszącą 375 W. Cztery wyjścia HDMI, a także cyfrowe wejścia audio sprawia, że podłączenie wielu urządzeń nie będzie stanowiło większego problemu. Zgodność ze standardem DLNA 1.5 pozwala na przesyłanie dźwięku z urządzeń mobilnych.

Sony STR-DH590

W naszym rankingu amplitunerów nie mogło zabraknąć produktu firmy Sony. Moc na kanał wynosi 145 W, co w tej cenie jest prawdziwą rzadkością. Wsparcie dla 4K HDR oraz Dolby Vision zapewni miłośnikom filmów jakość na najwyższym poziomie.

System głośników 5.1 pozwala poczuć się w centrum wydarzeń. Moduł Bluetooth zapewnia z kolei połączenie ze smartfonem lub komputerem.

Magnat MR 780

Ten amplituner kina domowego został stworzony dla osób ceniących sobie perfekcyjny dźwięk. Spora ilość rozmaitych wejść umożliwia podłączenie konsoli, odtwarzacza Blu-Ray, a także telewizora. Wzmacniacz generuje czyste brzmienie pozbawione jakichkolwiek zakłóceń.

Plusem jest wejście gramofonowe Phono, dzięki któremu odtworzysz klasyczne winyle. Użytkownik może również dostosować parametry do własnych potrzeb przy pomocy korektora dźwięku.

Arcam Solo Music

Zestawienie kończymy drogim, lecz jednym z lepszych amplitunerów kina domowego. Zintegrowany system 2.1 Solo Movie oraz Solo Movie 5.1 zbiera bardzo dobre opinie.

Obudowa zawiera wyjścia takie, jak HDMI, SACD, USB, RJ45 czy RCA. To świetny model, który generuje bardzo dobry dźwięk.

Autor: Bartłomiej Mazurek