Data modyfikacji:

Ranking TOP 10 kotłów gazowych

Ze względu na ekologię oraz wygodę użytkowania, coraz więcej osób rezygnuje z kotłów węglowych. Najpopularniejszą alternatywą jest ogrzewanie gazowe, które łączy umiarkowane koszty eksploatacji z komfortem użytkowania. Kotły gazowe nie wymagają rozpalania, dokładania opału, wygarniania popiołu ani wielu innych czynności obsługowych. Jaki kocioł gazowy do domu lub mieszkania będzie najlepszy? Sprawdź ranking kotłów gazowych.

ranking kotłów gazowych

Ranking kotłów gazowych

Kotły gazowe mają wiele zalet, przez co coraz chętniej po nie sięgamy. Jaki kocioł gazowy będzie najlepszy do domu lub mieszkania? Zobacz wybrane przez na kotły gazowe kondensacyjne i tradycyjne. Ranking TOP10 najpopularniejszych urządzeń pomoże ci znaleźć idealny model.


Jaki kocioł gazowy: tradycyjny czy kondensacyjny?

Spaliny tradycyjnego kotła gazowego trafiają wprost do komina. Mimo dużej sprawności urządzenia jest to swego rodzaju marnotrawienie energii. Jak ją wykorzystać? Odbierając spalinom część ciepła! To zadanie pełnią kotły kondensacyjne z rankingu.

Zainstalowany w rurze wylotowej wymiennik ciepła wykorzystuje efekt kondensacji i ogrzewa wodę spalinami. W efekcie do ogrzania krążącej w instalacji wody potrzebne jest nawet 30% mniej energii niż w przypadku tradycyjnego kotła grzewczego. Kotły kondensacyjne mają zamkniętą komorę spalania, a powietrze dostarczane jest do urządzenia tym samym kanałem (rura w rurze), którym wydalane są spaliny.

Jak dobrać moc kotła gazowego? Jakie będą najlepsze kotły gazowe?

Moc była jednym z kryterium branym pod uwagę przy tworzeniu rankingi kotłów gazowych. Maksymalna moc kotła gazowego powinna zostać dobrana do zapotrzebowania energetycznego budynku. Większość urządzeń dostępnych na rynku osiąga moc ok. 18-25 kW, co odpowiada sporemu kotłowi węglowemu. W przypadku kotłów dwufunkcyjnych duża moc jest potrzebna także z innych powodów – musi sprawnie ogrzać przepływającą wodę użytkową.

Przeczytaj także: Jak zmniejszyć koszty ogrzewania domu?

Co ciekawe, wybierając kotły gazowe kondensacyjne z rankingu, warto zwrócić uwagę nie tylko na maksymalną, ale i minimalną moc. Szeroka modulacja umożliwia dobranie dokładnie takiej mocy, jaka jest niezbędna do utrzymania stałej temperatury we wnętrzu. Zapobiega to częstemu uruchamiania się kotła, a w energooszczędnych budynkach pozytywnie wpłynie na koszty ogrzewania.

Rodzaje kotłów gazowych: kocioł wiszący a stojący

Kotły stojące, wykorzystywane najczęściej w dużych budynkach, są mniej awaryjne i mogą być wyposażone w dodatkowy zasobnik c.w.u. Stanowi to bufor na wypadek dużego zapotrzebowania na ciepłą wodę i umożliwia zastosowanie obiegu ciepłej wody w instalacji.

Znacznie poręczniejsze są jednak kotły gazowe wiszące. Mają niewielkie wymiary, więc nie wymagają wydzielania dodatkowego pomieszczenia ani umieszczania w kotłowni. Dzięki temu można zamontować kocioł bezpośrednio w kuchni czy łazience, ograniczając wychładzanie się wody w instalacji.

Komora w kotłach gazowych

Istotna różnica w budowie kotłów gazowych dotyczy komory spalania. Wyróżnia się komorę otwartą oraz zamkniętą. W urządzeniach z otwartą komorą powietrze potrzebne do spalania zaciągane jest z pomieszczenia. Do kotłów z zamkniętą komorą spalania, zwanych kotłami turbo, powietrze dostarczane jest rurą z zewnątrz.

Czym różnią się te rozwiązania? Przede wszystkim bezpieczeństwem. W przypadku kotłów z zamkniętą komorą powietrza ryzyko zanieczyszczenia powietrza w domu jest znacznie mniejsze. Co więcej, praca urządzenia nie jest uzależniona od ilości świeżego powietrza we wnętrzu, a więc nie ma obawy, że wytworzy się tlenek węgla. Sprawdź poniższy ranking pieców gazowych dwufunkcyjnych i jednofunkcyjnych.

Ranking najlepszych kotłów gazowych

Wiesz już, jakie rodzaje kotłów gazowych masz do wyboru. Jaki piec gazowy do domu wybrać? Przyjrzyjmy się teraz poszczególnym produktom, które znalazły się w rankingu pieców gazowych.


Autor: Szymon Sonik