Data publikacji:

Złącze RCA. Co to jest i gdzie je wykorzystasz?

Tak zwane złącze RCA to powszechnie znane od kilkudziesięciu lat rozwiązanie technologiczne stosowane w urządzeniach RTV, które za jego pomocą mogą odbierać i przesyłać analogowy sygnał audio i wideo. Ze względu na przesiadkę na standard cyfrowy RCA używa się obecnie praktycznie wyłącznie do transportu dźwięku. Złącze spotykane jest więc głównie w głośnikach, wzmacniaczach, gramofonach, a także w zestawach Hi-Fi. 
rca co to

Złącze RCA. Co to jest?

Nazwa złącza RCA wzięła się wprost od nazwy amerykańskiej spółki Radio Corporation of America (RCA), która do czasu bankructwa w latach 80. ubiegłego wieku była jednym z czołowych producentów urządzeń elektronicznych oraz sprzętu AGD i RTV na świecie. Inżynierowie pracujący w laboratoriach spółki od zakończenia II wojny światowej opatentowali niezliczoną liczbę technologii, które używane są do dziś.
Złącze RCA oraz kompatybilne z nimi kable zostały oryginalnie zaprojektowane pod koniec lat 40., a w ciągu kilku lat konstrukcje te stały się branżowym standardem, stosowanym przez innych producentów sprzętu do odtwarzania sygnału audio. Wraz z powstaniem pierwszych domowych kamer wideo oraz odtwarzaczy wideo złącze RCA zostało zaadaptowane również do transportu obrazu wideo. 

Gdzie znajdziesz złącze RCA?

Obecnie złącza RCA montowane są przede wszystkim w urządzeniach służących do odbioru lub przesyłu sygnału audio, choć nie jest to reguła. Wśród sprzętu wykorzystującego RCA możemy wymienić:
  • głośniki stereo i kolumny głośnikowe;
  • wzmacniacze i amplitunery audio;
  • odtwarzacze CD, magnetofony, gramofony;
  • odtwarzacze multimedialne, odtwarzacze DVD i Blu-ray;
  • telewizory i projektory;
  • kamery wideo i aparaty fotograficzne.
  • Czasem kable RCA wykorzystują też specjalistyczne urządzenia używane np. w medycynie lub w przemyśle.

    Rodzaje złącza RCA

    Ponieważ złącza RCA używa się od dziesiątek lat, w tym czasie powstało jego wiele wariantów i rodzajów. Ich zewnętrzny wygląd i wymiary nie zmieniły się jednak w tym czasie, dzięki temu do kilkudziesięcioletniego gramofonu wciąż możemy podłączyć nowy zestaw kolumn stereo. Złącza RCA są kompatybilne wyłącznie z dedykowanymi im kablami z charakterystycznymi końcówkami, dzięki którym nie sposób pomylić je z innymi przewodami. 
    W przypadku kabli RCA audio producenci stosują zawsze dwa złącza, odpowiadające za lewy i prawy kanał stereo. Zarówno wtyczki, jak i końcówki przewodów RCA tego typu są oznaczone kolorem białym i czerwonym lub czarnym i czerwonym. To pozwala podłączyć kable do odpowiedniego wejścia.
    Przewody transportujące również analogowy sygnał wideo są wyposażone w trzeci przewód z końcówką w kolorze żółtym. Kable tego typu używane są głównie w starych typach telewizorów kineskopowych oraz magnetowidach lub odtwarzaczach DVD. Trzy wejścia RCA znajdziemy jednak wciąż w wielu współczesnych panelach TV, projektorach lub odtwarzaczach multimedialnych. 

    RCA kabel – na co zwracać uwagę podczas zakupu?

    Wybierając nowy kabel RCA, zauważymy, że sklepy oferują bardzo szeroki asortyment modeli. Najbardziej zaskakujący jest jednak rozstrzał cen pomiędzy poszczególnymi produktami. Znajdziemy bowiem przewody zarówno za kilkanaście, jak i kilkaset złotych. Kable ze średniej i wyższej półki cenowej skierowane są przede wszystkim w stronę audiofilów, nieżałujących pieniędzy na zestawy Hi-Fi. Do większości zastosowań wystarczą nam jednak solidne modele za kilkadziesiąt złotych. 
    Najważniejszą kwestią, na jaką powinniśmy zwracać uwagę, kupując kabel RCA, jest jego jakość wykonania. Zwracamy uwagę na grubość osłony przewodu, materiał, z jakiego została wykonana, a także jej elastyczność. Cechy te są tym ważniejsze, im dłuższy jest kabel. Oplot chroni bowiem sygnał przed zakłóceniami elektromagnetycznymi wpływającymi negatywnie na jakość dźwięku.
    Zdjęcie: Envato Elements