Data publikacji:

Jakie są rodzaje płyt głównych?

Każdy komputer składa się z wielu pojedynczych elementów, które razem tworzą jedną, dobrze działającą całość. Każdy z poszczególnych podzespołów komputera ma swoją określoną rolę i działanie, które wpływa na ostateczną wydajność całego sprzętu. Jednym z najważniejszych elementów każdego komputera jest płyta główna.
Płyta główna, jak każdy inny element budowy komputera, występuje w wielu wersjach i rodzajach, a jej wybór powinien być podyktowany dopasowaniem do pozostałych elementów sprzętu. Rola płyty głównej w komputerze jest nieoceniona, dlatego wybierając odpowiedni rozmiar, należy zwrócić szczególną uwagę na najważniejsze aspekty.  

Płyta główna – jeden z najważniejszych elementów w komputerze 

Płyta główna w komputerze to jeden z najważniejszych elementów składnych. Bez niej wszystkie inne podzespoły nie będą działać prawidłowo. Rola płyty głównej polega na stworzeniu tła i zapewnieniu dobrych warunków dla innych elementów komputera. Do płyty głównej montuje się wszystkie najważniejsze moduły, bez których komputer nie będzie działał.  
Do płyty głównej dopina się: procesor, napędy optyczne, kartę graficzną, pamięć wewnętrzną, dysk twardy oraz wiele innych. Wybierając rodzaj karty graficznej, należy szczególną uwagę zwrócić na jej dopasowanie do wszystkich pozostałych elementów.  

Budowa płyty głównej 

Płyta główna to niewątpliwie jeden z najważniejszych elementów komputera, dlatego warto wiedzieć, jak jest zbudowana. Do płyty głównej dopinane są inne elementy i urządzenia, najczęściej poprzez kontrolery umieszczone na mostkach.  
Północny mostek podłączony jest do procesora poprzez magistralę FSB. Zawiera on kontroler szyny graficznej oraz kontroler pamięci. W niektórych rodzajach płyty głównej mostek nie występuje, ponieważ procesor podłączony jest poprzez HyperTransport bezpośrednio do mostka południowego.  
Mostek południowy jest stale połączony z mostkiem północnym. W południowym mostku można znaleźć kontrolery USB, PCI, dysków, dźwięku, Ethernetu oraz inne kontrolery zewnętrzne. Płyta, oprócz mostków, posiada także inne elementy budowy, takie jak zegar czasu rzeczywistego (RTC). Ten mechanizm oblicza czas niezależnie od stanu, w jakim znajduje się komputer.  

Płyty główne – rodzaje 

Płyta główna, tak jak większość innych elementów komputera, może występować w różnych rodzajach. Dostępne rodzaje płyt głównych to: 
AT (Advanced Technology) – starszy typ płyt głównych, który został wyparty przez współczesne płyty ATX. Płyty AT zostały udostępnione do użytku już w 1984 roku przez IBM. Ten rodzaj płyty głównej był bardzo popularny w latach 90., jednak od 1997 roku został stopniowo wypierany przez standard ATX; 
ATX (Advanced Technology Extended) – następny standard konstrukcji płyt głównych, który opracowała w 1995 roku znana na świecie firma Intel. ATX zastąpiło popularne w latach 80. i 90. płyty główne AT; 
microATX – to modyfikacja klasycznej płyty głównej ATX. Takie płyty główne zostały stworzone jako budżetowe wersje umieszczane w tańszych komputerach; 
BTX (Balanced Technology Extended) – wprowadzony na rynek w 2004 roku nowy standard konstrukcji płyt głównych, za którego opracowanie odpowiedzialna jest firma Intel. Między BTX a poprzednim ATX widoczne są duże różnice, które dotyczą rozmieszczenia elementów ułatwiającego przepływ chłodnego powietrza oraz zmianę ogólnego systemu chłodzenia. Przednia część obudowy została wyposażona w duży wentylator, który zapewnia chłód dla wszystkich komponentów komputera; 
Mobile-ITX – to jedna z najmniejszych wersji płyty głównej. Mniejszy rozmiar płyty głównej nie przekłada się na jej działanie, ponieważ takie wersje dobrze się sprawdzą w połączeniu z dobrymi i wydajnymi modelami telefonów komórkowych. 
Zdjęcie: orcearo / Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!