Data publikacji:

Samsung Galaxy S22 Plus vs Sony Xperia 1 III – porównanie telefonów

Stojąc przed wyborem nowego telefonu, często smartfony z wyższej półki nie spełniają oczekiwań kupujących. Aby wybrać idealny telefon, lepiej wcześniej przeczytać opinie i specyfikację produktu. Na rynku obecnie jest wiele dotykowych telefonów godnych uwagi. Przedstawiamy porównanie smartfonów dwóch marek: Samsung Galaxy S22 Plus i Sony Xperia 1 III.   

Samsung Galaxy S22 Plus vs Sony Xperia 1 III – cena i wygląd 

Zaczynając od najważniejszego, czyli ceny, jest pewna rozbieżność. Przeglądając sklepy internetowe z urządzeniami AGD i RTV, Sony Xperia 1 III jest droższy. Cena Samsunga Galaxy S22 Plus waha się między 4999 zł a 5200 zł, natomiast smartfona Sony od 5499 zł do 5800 zł, w zależności od pojemności pamięci wybranego telefonu.  od 5499 zł do 5800 zł, w zależności od pojemności pamięci wybranego telefonu.  
Biorąc pod uwagę wygląd, jak przystało na Samsunga, telefon wygląda bardzo solidnie, ekran jest spory, w technologii Dynamic AMOLED 2X, chroniony przez Corning Gorilla Glass Victus. Tył telefonu wykonany jest ze szkiełka, u góry widnieją trzy ekrany aparatu, które wtopione są w metalowy element.  
Xperia 1 III, co jest charakterystyczne dla Sony, jest wąski i długi. Tył sprawia wrażenie plastikowego, ale został wykonany podobnie jak Samsung – ze szkła Corning Gorilla Glass 7. Trzy obiektywy aparatu, są usytuowane pod sobą w lewym górnym rogu telefonu. Czy wygląd telefonu może zaważyć na wyborze: Samsung Galaxy S22 Plus czy Sony Xperia 1 III? Dla tych, którzy kierują się modnym i nowoczesnym designem smartfona – z pewnością.  

Samsung Galaxy S22 Plus czy Sony Xperia 1 III – podzespoły 

Porównując parametry techniczne, oba telefony wyposażone są w ośmiordzeniowe procesory – Samsung w Exynos 2200, Xperia w Qualcomm Snapdragon 888 5G. Do tych samych danych technicznych należą: złącze USB typu C, wodoszczelność i pyłoszczelność. W starciu, w którym z całą pewnością telefoniczny gigant wygrywa z Sony Xperią, jest aparat. Samsung może pochwalić się aparatem tylnym 50 Mpix + 10 Mpix + 12 Mpix i przednim 10 Mpix, w porównaniu do Sony Xperia – 12 Mpix + 12 Mpix + 12 Mpix i aparatem do selfie 8 Mpix.  
Galaxy wyróżnia się również udoskonaleniami w kwestii fotografii nocnej – wychwytuje światło, dzięki czemu zdjęcia robione nocą wyglądają jaśniej i wyraźniej – oraz kamerą, która nagrywa wideo bez zakłóceń i ruchów. Nie można tego samego powiedzieć o Xperii, która radzi sobie dość słabo z fotografią zaciemnionej scenerii. Plusem jest kamera, ponieważ Sony ma stworzoną aplikację do nagrywania filmów dedykowaną profesjonalnym aparatom Sony.  
Skupiając się na parametrach wyświetlacza, w Samsungu to 6,6 cala, w Sony 6,5. Oba telefony dysponują gamą 16 mln kolorów i odświeżaniem ekranu 120 Hz. Rozdzielczość ekranu w Galaxy ma 2340 × 1080 px, w Xperii 3840 × 1644 px. Przechodzenie między stronami i aplikacjami przebiega sprawnie, telefony nie zacinają się.  
Oba sprzęty posiadają baterię 4500 mAh, można mieć parę zastrzeżeń co do jej wydajności w temacie Xperii, ponieważ telefon przy ciągłym użytkowaniu nie wytrzymuje pełnego dnia, Samsung natomiast nieco ponad dobę.  

Samsung Galaxy S22 Plus czy Sony Xperia 1 III – który telefon wybrać? 

Pozostaje dylemat – Samsung Galaxy S22 Plus czy Sony Xperia 1 III? Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Sony Xperia jak na średniopółkowca ma dość wysoką cenę, jednak wykonany jest solidnie i posiada dobre parametry. W przypadku Samsunga cena jest typowa, jak na nowo wypuszczonego smartfona marki premium, jednak oprócz dobrego aparatu telefon nie wyróżnia się na tle swoich poprzedników.  
Zdjęcie: Materiały producenta
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!