Data modyfikacji:

Styropian pod basen: jaki styropian dać pod basen ogrodowy? Poradnik

Wraz z nadejściem lata wielu z nas zaczyna marzyć o relaksującej kąpieli w chłodnej wodzie. Z powodu pracy i obowiązków wizyta nad jeziorem lub morzem nie jest jednak zazwyczaj możliwa. Z pomocą przychodzą baseny ogrodowe w różnych rozmiarach. Wymagają one jednak przygotowania odpowiedniego podłoża, dlatego też radzimy, jak dobrać styropian pod basen.
styropian pod basen

Przydomowy basen nie musi być luksusem niedostępnym dla zwykłych śmiertelników. By cieszyć się chłodną kąpielą w ogrodzie, z dala od tłumów na plażach czy w aquaparkach, nie trzeba wydawać fortuny oraz poświęcać dużej ilości czasu na wykopywanie oraz wylewanie zbiornika. Z powodzeniem zastępują go bowiem popularne baseny ogrodowe. Jest to szeroka grupa produktów, w której znajdziemy niewielkie dmuchane baseniki dla małych dzieci, a także wielometrowe baseny stelażowe dla całej rodziny. Bez względu na pojemność oraz cenę, wszystkie modele ogrodowe da się bezpiecznie zdemontować i schować, gdy nadejdą chłodniejsze dni. Postawienie tego typu zbiorników wymaga jednak odpowiedniego przygotowania i dodatkowych akcesoriów, takich jak pompy i filtry. Niezwykle ważne jest też przygotowanie odpowiedniego podkładu. Podpowiadamy, w jaki sposób do tego celu wykorzystać styropian pod basen.

Przygotowujemy podłoże pod basen ogrodowy

Choć baseny ogrodowe są bardzo lekkimi konstrukcjami, które można wygodnie schować, po napełnieniu wodą, potrafią ważyć tyle, co duża ciężarówka. Bardzo często zapominamy bowiem o masie, jaką posiada woda. Jeżeli przywołamy zwykłą łazienkową wannę, która po napełnieniu będzie ważyć setki kilogramów, łatwiej nam sobie uświadomić, jak duży ciężar może mieć duży basen o głębokości 1,3 metra.

Podłoże, na którym stoi zbiornik, znosi stały nacisk sięgający nawet kilkudziesięciu ton. Brak jego dobrego zabezpieczania i przygotowania może nieść fatalne skutki. Ponieważ ściany zbiorników stale pracują pod wpływem krążącej w nim wody, dno ociera się również nieustannie o podłoże, co może prowadzić do jego szybkiego rozerwania. Aby zapobiec tego typu uszkodzeniom, stosuje się specjalne maty oraz płyty z tworzyw sztucznych, w tym ze styropianu, które minimalizują tarcie, równocześnie poprawiając komfort korzystania z basenu. Stanowią one też warstwę termoizolacyjną, która zapobiega szybkiej utracie ciepła wody, co jest ważne zwłaszcza w chłodniejsze wieczory.

Zanim jednak użyjemy styropianu pod basen musimy przygotować odpowiednio podłoże. Optymalnym rozwiązaniem dla tego tworzywa będą płytki lub równa kostka chodnikowa, zazwyczaj jednak baseny stawia się bezpośrednio na trawie. W pierwszej kolejności sprawdzamy więc, czy powierzchnia przeznaczona pod zbiornik jest właściwie wypoziomowana. W przypadku większych modeli dobrym rozwiązaniem jest podsypka wykonana z ubitego piasku lub drobnego żwiru. Warstwę taką możemy wyrównać za pomocą długich desek i poziomicy. Aby zapobiec rozwiewaniu się podsypki, trzeba ją odpowiednio obramować, do czego wykorzystamy chociażby drewniane paliki, listwy wykonane z różnych materiałów lub mocną folię ogrodową.

Podkłady pod basen ogrodowy

Styropian pod basen występuje w dwóch głównych odmianach (styrodur lub styropian), które różnią się ceną oraz właściwościami fizycznymi. Oba produkty sprzedawane są jednak w formie prostokątnych płyt, które odpowiednio przycinamy i równo układamy koło siebie bez pozostawiania jakichkolwiek szpar.

Styropian pod basen ogrodowy

Zwykły styropian jest bardzo popularnym materiałem używanym jako podkład pod basen. Wpływa na to przede wszystkim jego łatwa dostępność, bezproblemowa obróbka, a także niewielka cena. Styropian pod basen wytrzymuje jednak zazwyczaj tylko jeden sezon. Nawet płyty o podwyższonej twardości z łatwością ulegają wgnieceniom po mocniejszym uderzeniu w dno basenu. Nawet przy dużej ostrożności nie da się uniknąć powstania tego typu uszkodzeń.

Ponadto należy pamiętać, że pod wpływem wody i warunków atmosferycznych styropian z czasem kruszeje i rozpada się na drobne kawki, które następnie rozwiewa po całym ogrodzie wiatr. Niektóre mogą dostać się też do wody albo, co gorsza, do pomp i filtrów. Jedyną i niepodważalną zaletą klasycznego styropianu są jego świetne właściwości termoizolacyjne. Z tych powodów większość specjalistów nie poleca stosowania tej formy polistyrenu jako podkładu pod basen.

Styrodur pod basen ogrodowy

Znacznie lepszą alternatywą dla styropianu pod basen będzie tzw. styrodur. Jest to materiał określany często techniczną nazwą polistyren ekstrudowany. Produkuje się go z tych samych składników, co zwykły styropian, ale przy użyciu innego procesu technologicznego. Dzięki temu styrodur posiada bardzo zwartą budową, w której granulki tworzywa osiągają naprawdę niewielkie rozmiary i tworzą gładką powierzchnię.

Płyty wykonane ze styroduru wytrzymują znacznie większe obciążenia (w zależności od stopnia ich twardości) i nie będą odkształcać się po uderzeniach lub pod naciskiem. Odznaczają się one przy tym praktycznie stuprocentową wodoodpornością. Nie kruszą się też pod wpływem czynników zewnętrznych, dzięki temu mogą służyć nam nawet przez kilka lat. Podobnie jak zwykły styropian pod basen, są świetnymi izolatorami ciepła. Mankamentem materiału jest jednak jego wyższa o kilkadziesiąt procent cena.

Autor: Michał Kułakowski