Przydomowy basen nie musi być luksusem niedostępnym dla zwykłych śmiertelników. By cieszyć się chłodną kąpielą w ogrodzie, z dala od tłumów na plażach czy w aquaparkach, nie trzeba wydawać fortuny oraz poświęcać dużej ilości czasu na wykopywanie oraz wylewanie zbiornika. Z powodzeniem zastępują go bowiem popularne baseny ogrodowe. Jest to szeroka grupa produktów, w której znajdziemy niewielkie dmuchane baseniki dla małych dzieci, a także wielometrowe baseny stelażowe dla całej rodziny. Bez względu na pojemność oraz cenę, wszystkie modele ogrodowe da się bezpiecznie zdemontować i schować, gdy nadejdą chłodniejsze dni. Postawienie tego typu zbiorników wymaga jednak odpowiedniego przygotowania i dodatkowych akcesoriów, takich jak pompy i filtry. Niezwykle ważne jest też przygotowanie odpowiedniego podkładu. Podpowiadamy, w jaki sposób do tego celu wykorzystać styropian pod basen.
Podłoże, na którym stoi zbiornik, znosi stały nacisk sięgający nawet kilkudziesięciu ton. Brak jego dobrego zabezpieczania i przygotowania może nieść fatalne skutki. Ponieważ ściany zbiorników stale pracują pod wpływem krążącej w nim wody, dno ociera się również nieustannie o podłoże, co może prowadzić do jego szybkiego rozerwania. Aby zapobiec tego typu uszkodzeniom, stosuje się specjalne maty oraz płyty z tworzyw sztucznych, w tym ze styropianu, które minimalizują tarcie, równocześnie poprawiając komfort korzystania z basenu. Stanowią one też warstwę termoizolacyjną, która zapobiega szybkiej utracie ciepła wody, co jest ważne zwłaszcza w chłodniejsze wieczory.
Zanim jednak użyjemy styropianu pod basen musimy przygotować odpowiednio podłoże. Optymalnym rozwiązaniem dla tego tworzywa będą płytki lub równa kostka chodnikowa, zazwyczaj jednak baseny stawia się bezpośrednio na trawie. W pierwszej kolejności sprawdzamy więc, czy powierzchnia przeznaczona pod zbiornik jest właściwie wypoziomowana. W przypadku większych modeli dobrym rozwiązaniem jest podsypka wykonana z ubitego piasku lub drobnego żwiru. Warstwę taką możemy wyrównać za pomocą długich desek i poziomicy. Aby zapobiec rozwiewaniu się podsypki, trzeba ją odpowiednio obramować, do czego wykorzystamy chociażby drewniane paliki, listwy wykonane z różnych materiałów lub mocną folię ogrodową.
Ponadto należy pamiętać, że pod wpływem wody i warunków atmosferycznych styropian z czasem kruszeje i rozpada się na drobne kawki, które następnie rozwiewa po całym ogrodzie wiatr. Niektóre mogą dostać się też do wody albo, co gorsza, do pomp i filtrów. Jedyną i niepodważalną zaletą klasycznego styropianu są jego świetne właściwości termoizolacyjne. Z tych powodów większość specjalistów nie poleca stosowania tej formy polistyrenu jako podkładu pod basen.
Płyty wykonane ze styroduru wytrzymują znacznie większe obciążenia (w zależności od stopnia ich twardości) i nie będą odkształcać się po uderzeniach lub pod naciskiem. Odznaczają się one przy tym praktycznie stuprocentową wodoodpornością. Nie kruszą się też pod wpływem czynników zewnętrznych, dzięki temu mogą służyć nam nawet przez kilka lat. Podobnie jak zwykły styropian pod basen, są świetnymi izolatorami ciepła. Mankamentem materiału jest jednak jego wyższa o kilkadziesiąt procent cena.