Data publikacji:

Co zrobić, gdy tablet nie chce się włączyć?

Tablety pod względem możliwości stanowią pomost pomiędzy smartfonami i laptopami, dzięki większemu ekranowi zapewniają większą wygodę pracy, chociażby z bardziej zaawansowanymi aplikacjami biurowymi lub graficznymi, a także rozrywki np. oglądania filmów. Między innymi dlatego urządzenia te wciąż cieszą się sporym powodzeniem wśród konsumentów, spośród których wielu nie wyobraża sobie bez nich życia. Co jednak zrobić, gdy tablet nie chce się włączyć? W przeciwieństwie do laptopa mamy bardziej ograniczone możliwości identyfikacji ewentualnej usterki. W artykule przedstawiamy najczęstsze przyczyny problemów z uruchamianiem się tabletów, wraz ze sposobami na ich usunięcie.
Close up man hand using tablet

Jak poradzić sobie, gdy tablet nie chce się włączyć?

Kiedy włączamy laptop, a ten kompletnie nie reaguje i pokazuje nam tylko czarny ekran nie powinniśmy wpadać w panikę i od razu spodziewać się najgorszego. Sytuacja ta nie musi koniecznie oznaczać, że urządzenie jest uszkodzone.

Rozładowana bateria

Pierwszym winnym może być po prostu kompletnie rozładowana bateria urządzenia. Nawet jeżeli sprzęt był wcześniej naładowany, jeżeli pozostawał uśpiony i nie korzystaliśmy z niego przez dłuższy czas, jest duże prawdopodobieństwo, że zużył całą zmagazynowaną energię (proces ten przyspiesza w niskich i wysokich temperaturach). Podłączamy go więc na kilkanaście minut do ładowarki, po czym sprawdzamy, czy urządzenie się włącza.

Uszkodzony port USB lub niedziałająca poprawnie ładowarka z kablem

Wina może leżeć też po stronie ładowarki lub kabla. Warto więc przetestować inne przewody i zasilacze, w większości domów znajdziemy przynajmniej kilka. Bardzo często źródłem problemów jest samo złącze USB w tablecie. Przestaje ono działać, gdy dostanie się do niego wilgoć lub pył. Dla pewności możemy wyczyścić wejście USB z ewentualnych zabrudzeń.
Nieraz odpowiedzialność spada też na uszkodzenia mechaniczne, najczęściej spowodowane wielokrotnym mocnym szarpaniem lub wyginaniem końcówki kabla podłączonego do urządzenia. Zniszczony port może być wymieniony wyłącznie w punkcie serwisowym. Niestety jeżeli korzystamy ze starego lub taniego tabletu, czasami koszt naprawy może być kompletnie nieopłacalny.

Uszkodzony ekran

Czarny ekran tabletu może być też wynikiem jego uszkodzenia np. na skutek upadku. Najłatwiej sprawdzić to podłączając go do komputera za pomocą kabla USB. Jeżeli tablet jest wyłączony PC nie wykryje sprzętu. Gdy jednak otrzymamy informację o tym, że PC znalazł nowe urządzenie, jest to dobry sygnał, że wyświetlacz przestał poprawnie działać, a tablet uruchamia się bez problemu.
Niestety za naprawę ekranu zabrać może się jedynie specjalista z odpowiednimi narzędziami. Czasami przyczyna usterki jest bardzo prozaiczna i wynika z obluzowania się cienkiego przewodu łączącego matrycę wyświetlacza z płytą główną, co da się naprawić w kilka minut. W innych wypadkach niezbędne może być wymiana całego ekranu. Jeżeli tablet nie jest na gwarancji, operacja taka będzie bardzo kosztowna.

Błąd systemowy

Tablet może nie włączać się też na skutek krytycznego błędu systemowego lub obecności złośliwego oprogramowania, uniemożliwiającego jego normalne zrestartowanie lub przebudzenie. W tym wypadku musimy wymusić na urządzeniu reboot, dokonujemy tego przytrzymując przez dłuższy czas przycisk odpowiadający za przebudzenie sprzętu. Czas ten wynosi zazwyczaj od kilkudziesięciu sekund do minuty. Wiele zależy tutaj od producenta i modelu, informacje na ten temat znajdziemy w dokumentacji posiadanego tabletu.
Jeżeli wspomniany sposób nie pomaga istnieje jeszcze opcja reboot wraz z przywróceniem ustawień fabrycznych sprzętu. Zwróćmy jednak uwagę na to, że w ten sposób potencjalnie stracimy wszystkie zapisane dane i informacje. O tym jak przywrócić ustawienia systemowe dowiemy się z instrukcji obsługi. Zazwyczaj należy przytrzymać co najmniej dwa przyciski sprzętu.
Zdjęcie: Envato Elements