Data modyfikacji:

Technologia 5G. Co o niej wiemy? Fakty i mity o 5G

Technologia 5G powoli wkracza na rynek urządzeń mobilnych. Nowe rozwiązanie niesie ze sobą wiele korzyści, ale również potencjalnych zagrożeń. Jak jest w rzeczywistości? W tym artykule przedstawimy fakty i mity dotyczące sieci 5G.
nowoczesny smartfon

Czym jest technologia 5G?

Technologia mobilna 5G to najnowszy standard sieci komórkowej, który ma zapewnić jeszcze szybszy przesył danych. Tym samym ma ona zająć miejsce sieci 4G LTE, która aktualnie jest oferowana przez niemal wszystkich operatorów w Polsce.

Wykorzystanie sieci 5G nie ma ograniczać się wyłącznie do połączeń telefonicznych. To rozwiązanie ma pomóc w kontrolowaniu obiektów, maszyn, a także innych urządzeń elektronicznych. Nowy poziom wydajności ma także pozytywnie wpłynąć na branżę handlową, edukacyjną, transportową, a także rozrywkową.

Wyższa prędkość, minimalne opóźnienia i jeszcze wyższy transfer danych zdecydowanie usprawnią pracę i sprawia, że korzystanie z elektroniki będzie jeszcze przyjemniejsze.

Sprawdź ranking najlepszych smartfonów i wybierz telefon dla siebie.

Jakie korzyści daje korzystanie z technologii 5G?

Przede wszystkim prędkość. Firma Qualcomm chwali się, że szczytowa szybkość transmisji danych ma wynosić nawet 20 GB/s. Aktualnie modem Qualcomm Snapdragon X50 5G jest w stanie osiągnąć prędkość 5 GB/s.

Nowa sieć dodatkowo ma zapewnić większą pojemność rozszerzając się o nowe spektrum, jakim jest fala milimetrowa.

Dużą zaletą są również minimalne opóźnienia, które pozwolą na odtwarzanie multimediów czy ściąganie aplikacji bez żadnych przeszkód.

Zasięg sieci 5G ma być zdecydowanie większy. Dzięki temu do sieci będzie można podłączyć nawet milion urządzeń na kilometr kwadratowy.

Dla przeciętnego użytkownika wsparcie dla technologii 5G oznacza również szybsze ładowanie multimediów. Ściągnięcie ulubionego filmu czy granie przez internet na telefonie będzie o wiele łatwiejsze.

Czy technologia 5G jest rzeczywiście szkodliwa?

Na ten temat zdania są podzielone. Ministerstwo Cyfryzacji donosi, że Światowa Organizacja Zdrowia przeprowadziła ponad 25 tys. badań, które miały wykazać, że nie ma dowodów na to, że pole elektromagnetyczne wytwarzane przez urządzenia mobilne jest szkodliwe dla zdrowia.

Mimo wielu doniesień, nie ustają głosy na temat szkodliwości sieci 5G dla zdrowia. Fale elektromagnetyczne wytwarzane przez maszty antenowe są stale badane.

Zagęszczenie infrastruktury sieci 5G może mieć negatywny wpływ na zdrowie. Rozwinięcie się tej technologii w Polsce pokaże, czy rzeczywiście musimy się obawiać.

Jakie smartfony otrzymają wsparcie dla 5G?

Liczba smartfonów wspierających sieć 5G jest póki co skromna. W 2019 roku odbyło się kilka głośnych premier urządzeń, które mają być gotowe do współpracy z nową technologią.

Najwięcej telefonów 5G zaprezentował Samsung. W ofercie producenta dostępny jest Samsung Galaxy Note 10 5G, Samsung Galaxy S10 5G, Samsung Galaxy Fold 5G, a także Samsung Galaxy A90 5G.

Wszystkie urządzenia dysponują czipami pozwalającymi na osiągnięcie pełnej prędkości, jaką oferuje technologia 5G.

Do tematu 5G ciekawie podeszli inżynierowie Motoroli. Telefony Moto Z2 Force, Moto Z3 oraz Moto Z4 otrzymają specjalną obudowę dostosowaną do obsługi nowej sieci. W ten sposób nie będzie konieczności zakupu zupełnie nowego smartfona. To bardzo ciekawe rozwiązanie.

Ponadto na rynku zaprezentowany został składany smartfon Huawei Mate X, który ma moduł Balong 5000. Chipset wykonany został w technologi 7 nm i umożliwia korzystanie z pełnej mocy, jaką oferuje sieć 5G.

Do grona urządzeń 5G dołączył także smartfon Oppo Reno 5G, Xiaomi Mi Mix 3 5G, OnePlus 7 Pro 5G, a także LG V50 ThinQ 5G. Niestety, ale większość tych urządzeń póki co nie jest dostępna w Polsce. Najprawdopodobniej ulegnie to zmianie, gdy 5G ruszy na dobre w naszym kraju.

Kiedy technologia 5G będzie dostępna w Polsce?

Tak naprawdę sprawdzanie sieci 5G trwa już w Polsce od pewnego czasu. Operator sieci komórkowej Orange uruchomił pierwsze testy wraz z firmą Ericsson. Głównym celem jest sprawdzenie tej technologii w warunkach miejskich.

Testowa sieć 5G na razie działa na warszawskiej Ochocie oraz Powiślu. Obecnie prędkość transferu wynosi 10 Gb/s, co jest wartością 10-krotnie wyższą od sieci 4G dostępnej w Polsce.

Sieć Play oferuje swoim klientom sieć 5G Ready. Oznacza to, że ten operator ma infrastrukturę, która pozwoli mu w przyszłości na uruchomienie nowej technologii. Posiadacze telefonów w tej sieci na razie mogą korzystać z internetu LTE, który osiąga nawet 230 Mbps.

Inni operatorzy również testują swoje rozwiązania i wszystko wskazuje na to, że w najbliższych latach ta technologia zostanie wdrożona w Polsce.

W 2020 roku można spodziewać się dostępu do 5G w kilku wybranych miastach. Z czasem, zasięg będzie coraz większy.

Czy warto czekać na sieć 5G?

Sieć 5G z pewnością odmieni rynek telekomunikacyjny oferując bardzo wysokie transfery danych. Aktualnie większość telefonów nie jest przystosowana do nowego standardu. Wprowadzenie 5G będzie wiązało się z wymianą urządzenia na zupełnie nowe.

Na ten moment telefony ze specjalnymi modemami są drogie i na pewno minie jeszcze trochę czasu, zanim ceny będą przystępne dla większości użytkowników. Sieć 4G LTE pozwala aktualnie na całkiem komfortową pracę.

Autor: Bartłomiej Mazurek