Data publikacji:

Pamięć VRAM. Co to jest i jakie ma znaczenie?

Pamięć VRAM to jeden z parametrów określających kartę graficzną. VRAM występuje w wielu formach i na przykład dla danej gry na urządzeniu posiadanie odpowiedniej ilości i rodzaju VRAM jest kluczowe. Poznaj najważniejsze informacje o VRAM: co to jest VRAM, jak je zwiększyć i jakie ma znaczenie.
pamięć vram

Co to jest pamięć VRAM?

VRAM to skrót od Video Random Access Memory; jest to pamięć wideo o dostępie swobodnym. Używa się jej do przechowywania danych obrazu na wyświetlaczu komputera lub innego urządzenia. Wszystkie typy pamięci VRAM to specjalne układy pamięci DRAM. Można powiedzieć, że VRAM jest odpowiednikiem pamięci RAM z komputera lub urządzenia mobilnego, przechowuje jednak dane dla karty graficznej, a nie całego komputera. W pamięci VRAM magazynowane są wszystkie dane, które pozwalają wyrenderować grafiki w jak najwyższej możliwej jakości. 

Pamięć VRAM: co to daje?

VRAM działa jak bufor pomiędzy procesorem komputera a wyświetlaczem. W momencie gdy obrazy mają zostać wyświetlone na ekranie, procesor odczytuje je jako dane z formy głównej pamięci RAM (innej niż wideo), po czym zapisuje je w pamięci VRAM. Temat ten bardzo często pojawia się w kontekście gier i wymaganych przez nie ustawień graficznych.
Zmieniając ustawienia pod nową grę, może nastąpić sytuacja, gdy potrzebna ilość pamięci VRAM przekracza miejsce wbudowanej pamięci w karcie graficznej. Chcąc więc korzystać z najwyższych ustawień w grze (np. z wygładzania krawędzi, wysokiej szczegółowości detali, jasności tekstur itd.), należy zwiększyć pamięć VRAM. 

Co to VRAM – GPU? 

VRAM, jak już wspomniano, odpowiada właściwie pamięć RAM systemu procesora (choć to nie to samo), jednak do wykorzystania przez GPU (ang. graphics processing unit, GPU – procesor graficzny). VRAM określana się czasami jako „pamięć tekstur”, odwołując się do danych tekstur, w które zawinięte są wielokątne modele 3D.
GPU potrzebuje informacji z procesora, jak położenie obiektów określone przez algorytmy animacji, a więc inaczej potrzebuje danych do narysowania ostatecznego obrazu na ekranie komputera czy też urządzenia mobilnego – dane te pobiera wówczas z pamięci VRAM. 

VRAM – jak sprawdzić, ile pamięci VRAM ma komputer? 

Być może nie wiesz, ile pamięci VRAM masz na swoim urządzeniu. Możesz to samodzielnie sprawdzić na kilka sposobów:
  • najprostszy – zajrzyj do opakowania swojej karty graficznej i sprawdź podane tam parametry; 
  • znajdź swój model GPU na stronie producenta;
  • możesz spróbować sprawdzić numer pamięci VRAM w ustawieniach gry lub poprzez nakładkę wydajności GPU;  
  • sprawdź ustawienia systemowe – dla przykładu tak wyglądają poszczególne kroki w systemie Windows 11:
  • Patrząc na powyższe wskazówki, mówiące, jak sprawdzić na Windowsie 11 pamięć VRAM, gdzie jest panel z odpowiednimi danymi, podobne kroki możesz wykonać na innych systemach, np. Windows 10. 

    VRAM – jak zwiększyć pamięć?

    Najpierw należy ustalić, ile obecnie pamięci VRAM jest w urządzeniu. Aby zyskać więcej pamięci, najlepiej jest wymienić GPU na mocniejszy. Jeśli nie jest to dla Ciebie w danym momencie odpowiednie rozwiązanie, możesz zwiększyć swój przydział dedykowanej pamięci RAM wideo za pomocą systemu BIOS lub Edytora rejestru, odpowiednich dla systemu operacyjnego, z którego korzystasz. 
    Zdjęcie: Envato Elements
    Rita Turbiarz
    Rita Turbiarz

    Chętnie piszę o tematach związanych ze zdrowiem, aktywnością fizyczną, dbaniem o dom i ogród oraz o ciekawych książkach, filmach i grach (dla dużych i małych), chociaż spod mojego pióra wychodzi o wiele więcej. Gdy już oderwę się od klawiatury, to ćwiczę jogę, staram się coraz lepiej poznawać roślinną kuchnię i marzę o własnym psiaku – może kiedyś!