Data publikacji:

Xiaomi Mi 11 Lite vs POCO F3 – porównanie telefonów

Xiaomi Mi 11 Lite 5G i POCO F3 to dwa modele, które zostały zaprezentowane w tym roku, jako reprezentanci półki średniej. Zastosowane rozwiązania oraz możliwości sprawiają, że są swoimi bezpośrednimi konkurentami. Przed wieloma osobami, które rozważają kupno jednego z nich, pojawia się jednak pytanie. Który model jest lepszy? Jakie mają parametry? Czy sprosta moim wymaganiom? Oczywiście są to jak najbardziej pytania właściwe, jeśli przymierzacie się do zakupu nowego telefonu. Artykuł ten ma za zadanie odpowiedzieć właśnie na te trudne pytania, jednocześnie prezentując wady i zalety obu modeli.
Xiaomi Mi 11 Lite vs POCO F3

Xiaomi Mi 11 Lite vs POCO F3 – podobieństwa

Pierwszym czynnikiem, na którym powinniśmy się skupić, są podobieństwa między tymi dwoma modelami. Nie jest ich wiele, jednakże warto o nich wiedzieć.

Rozdzielczość ekranu to czynnik, który jest istotny z punktu widzenia komfortu użytkowania oraz jakości prezentowanego obrazu. W obu modelach mamy dostępną rozdzielczość 2400 x 1080, która jest standardem gwarantującym najlepszy obraz. Same matryce wykonano w technologii AMOLED, przy czym modele te różnią się częstotliwościami odświeżania.

System operacyjny to kolejny element, który łączy oba modele. Bazują one bowiem na Androidzie 12. generacji z praktycznie identyczną nakładką graficzną MIUI 12. Powoduje to, że oba modele praktycznie nie różnią się pod względem intuicyjności użytkowania czy dostępnych funkcji systemowych.

Z dodatkowych funkcji, które posiadają oba modele, należy wspomnieć chociażby system płatności NFC czy wspieranie technologii dual SIM. Są to jak najbardziej dość przydatne funkcje, które często wykorzystujemy w codziennym życiu. NFC jest również przydatne z punktu widzenia płatności zbliżeniowych, tak popularnych we współczesnym życiu.

Xiaomi Mi 11 Lite vs POCO F3 – różnice

Jako że oba modele są dość odmiennymi urządzeniami, oczywistym faktem jest, że posiadają one więcej różnic niż podobieństw. Pierwszą i zarazem dość istotną z nich jest użyty procesor. W POCO F3 na pokładzie mamy Snapdragona 870, w Xiaomi natomiast jest to Snapdragon 780. Z oczywistych względów przemawia to na korzyść POCO, jednakże nie oznaczając tym samym, że Xiaomi jest dużo gorszym rozwiązaniem. Owszem, przy intensywnym użytkowaniu nie poradzi sobie ono tak dobrze, jednakże w codziennym korzystaniu będzie jak najbardziej użyteczny.

Kolejną różnicą, jaką można na pierwszy rzut oka zauważyć, są parametry pamięci wewnętrznej. W Xiaomi jest to jedynie 128 GB, u jego konkurenta natomiast dwa razy tyle. Oczywiście realnie wpływa to na ilość możliwych do zmagazynowania danych i może być znaczącym utrudnieniem. Jest to więc element jak najbardziej do dokładnego rozważenia.

Pamięć RAM również odgrywa tutaj znaczącą rolę, ponieważ to ona odpowiada w dużym stopniu za moce obliczeniowe naszych urządzeń. Im jej więcej, tym lepiej telefon radzi sobie z wieloma uruchomionymi aplikacjami czy płynniej przeskakuje pomiędzy nimi. W tej kwestii POCO F3 również pokonuje swojego konkurenta znacząco. Dysponuje bowiem aż 8 GB, podczas gdy Xiaomi ma ich zaledwie 6 GB. Może to realnie wpływać na wydajność, sprawiając tym samym, że POCO jest lepszym wyborem.

Mówiąc o dużych różnicach, nie powinniśmy zapominać również o tych mniejszych drobnostkach, które też mają znaczenie.

Jeśli chodzi chociażby od zdjęcia, to Xiaomi może pochwalić się dużo większą rozdzielczością wykonywanych zdjęć czy przysłoną w aparacie przednim. POCO posiada natomiast elektroniczną stabilizację obrazu oraz wyższą rozdzielczość przedniego aparatu.

W kwestii zasilania również przoduje, ponieważ jego bateria mieści 4520 mAh i obsługuje szybkie ładowanie 33 W, podczas gdy pojemność baterii w Xiaomi to tylko 4250 mAh.

POCO F3 – czy warto?

POCO F3 to stosunkowo nowy model, który gwarantuje wiele możliwości i szereg najlepszych rozwiązań. W dużej mierze przewyższa on swoimi możliwościami konkurenta, jednakże należy pamiętać, że jego cena jest o około 400 zł wyższa. Zastanawiając się, czy jest on warty swojej ceny, można odpowiedzieć twierdząco. Jest to jak najbardziej produkt, który spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających.

Xiaomi Mi 11 Lite 5G – czy warto?

Xiaomi, mimo swoich słabszych parametrów, nadal pozostaje dobrą propozycją budżetowej konstrukcji. Jak bowiem większość osób wie, marka ta słynie ze swojej niskiej ceny i dość wysokiej jakości, czym podbiła serca wielu kupujących. Są to opinie jak najbardziej słuszne i zakup tego modelu można polecić każdemu, kto dysponuje nieco mniejszym budżetem, a chciałby sprawić sobie produkt wysokiej jakości.

Mam nadzieję, że ten artykuł przybliżył Państwu nieco zagadnienia związane z tymi modelami, rozwiewając tym samym liczne niedomówienia i wątpliwości. Niemniej jednak niezależnie od zakupu powinniśmy wybierać wyłącznie sprawdzonych sprzedawców, którzy gwarantują profesjonalne podejście do klienta, serwis pogwarancyjny i gwarancyjny czy ewentualne rozstrzyganie spraw zwrotów. Odradzałbym w tej kwestii kierowanie swojego zainteresowania w stronę profili i aukcji osób bez jakkolwiek potwierdzonej renomy, ponieważ bardzo często zdarzają się próby wyłudzeń pieniędzy i zwyczajne oszustwa, w których klienci płacą za telefon i go nie otrzymują, lub jest on uszkodzony. W takich zakupach dobra renoma sprzedawcy to podstawa, by później nie żałować.

Autor: Jakub Grzelak