Data publikacji:

Jakie żelazko do firan wybrać?

Czy mama nauczyła cię, jak prasować firanki? Metody i porady, jak to robić, zmieniają się wraz z czasem, produkowanymi żelazkami oraz materiałami, z jakich wyrabiane są firany. Prasowanie firanek to czasochłonne i niezbyt lubiane zajęcie. Jeśli dobrze się do niego przygotujesz, to być może nawet je… polubisz? :) Ale przynajmniej czynność ta nie będzie dla ciebie tak przykra, jak w tym momencie. 
Man irons the curtains with a vertical steam iron in the living room at home, housework, ironing

Jakie żelazko do firan wybrać? Prasowanie w pionie

Ojojoj, tego w sklepach z małym AGD do domu jest taki wybór, że aż głowa boli przed podjęciem decyzji, a w oczach kręci się od samego patrzenia na półki pełne towarów. Dlatego podpowiadamy, jakie żelazko do firan wybrać, jeśli chcesz kupić żelazko do prasowania w pionie. 
Żelazko do prasowania w pionie, inaczej parownica, powinno spełniać kilka określonych parametrów po to, by rzeczywiście było przydatne do prasowania firanek w domu. Oto kwestie kluczowe:
  • moc – im większa, tym para generowana przez urządzenie wydostaje się z niego pod większym ciśnieniem, co wpływa na wydajność prasowania;
  • siła wyrzutu pary – i choć parownica to nie pędząca lokomotywa, to ten parametr ma realne znaczenie. Im siła jest większa, tym szybciej wypracujesz firanki;
  • pojemność zbiornika na wodę – producenci oferują różne możliwości. Dopasuj je do swoich potrzeb: przeważnie producenci podają wydajność żelazka na przykładach, więc ocenisz to samodzielnie;
  • możliwość prasowania pod różnymi kątami – im więcej możliwości, tym przyjemniej i szybciej idzie praca.
  • Ważne jest też to, czy żelazko jest ciężkie, czy lekkie i czy jest duże, czy małe. Czyli waga i rozmiar. Żelazka parowe do prasowania w pionie są zazwyczaj większych rozmiarów. Przed zakupem „przymierz się” do takiego sprzętu, by sprawdzić, czy jego używanie będzie dla ciebie komfortowe.

    Polecane modele parownic – żelazko parowe do firan

    Przedstawiamy trzy modele parownic, które w naszej ocenie warte są uwagi:
  • Braun Care Style IS7155WH – dwukrotnie silny wyrzut pary niż w tradycyjnych żelazkach parowych. Większa objętość pary generowana na minutę (125 g) to szybkie i precyzyjnie prasowanie firan.
  • Generator pary Philips Perfect Care seria 9000 PSG9040/80 – mała waga pomaga w skutecznym prasowaniu w pionie. Bezpieczne dla tkanin – czujnik ruchu szybko schładza stopę, jeśli nawet przez chwilę żelazko pozostanie bez ruchu na tkaninie. 
  • Dobre żelazko parowe do firan? Żelazko do prasowania w pionie

    Dlaczego polecamy to rozwiązanie? Bo firany to przeważnie tkaniny delikatne, wymagające dużej uważności przy pielęgnacji. Żelazko parowe do prasowania w pionie to zmniejszone do minimum ryzyko przypalenia firany lub zrobienia w niej dziury. Sprzęt nowej generacji z generatorem pary nie wymaga przykładania powierzchni prasującej do materiału. 

    Jak prać firanki, aby ułatwić sobie prasowanie?

    Dlaczego zaczynamy od tego artykuł? Bo dobre pranie to łatwiejsze prasowanie. Jest kilka reguł, jak dobrze wyprać firany, by potem krócej je prasować? Oto one:
  • Bardzo delikatne materiały (jako przykład podajemy firany panelowe) najlepiej prać ręcznie albo w pralce automatycznej na programie do prania tkanin delikatnych.
  • Temperatura prania nie powinna przekraczać 40℃ (nawet jeśli nie masz programu delikatnego, to na maksymalnie taką wartość ustaw pokrętło w swojej pralce).
  • Jak wyprasować firanki z tiulu? Tiul to materiał sztuczny, który wymaga niskiej temperatury. Przy prasowaniu go użyj spryskiwacza z wodą. Tkaninę taką najłatwiej wygładzić, gdy jest wilgotna.
  • Jak prasować firanki z lnu lub bawełny? Wygładzaj je żelazkiem ustawionym na wysoką temperaturę. Około 110 stopni dla bawełny, a maksymalna wartość dostępna na twoim żelazku dla lnu. Len również warto prasować, gdy jest jeszcze wilgotny po praniu.
  • Jak wyprasować firanki? Firanki z woalu – pierz je w niskiej temperaturze, bez silnego wirowania. Prasuj delikatnie. Żelazko nastaw na dość niski poziom nagrzania. W przeciwnym razie możesz spalić firankę albo spowodować nadtopienie włókna, co powoduje świecenie się materiału. A to nie jest efekt pożądany. I co więcej, efektu wyświecenia nie da się odwrócić. 
  • Warto przystąpić do prasowania zaraz po wyjęciu firanek z pralki – to tyczy się każdego rodzaju tkanin firanowych – a następnie od razu rozwiesić je w oknach. Wtedy tkanina nie zdąży schnąć i się gnieść.
  • Jak uniknąć prasowania firan?

    Jeśli za bardzo „nie lubisz się” z żelazkami, to przy wyborze firan mocno zastanów się nad tkaniną, z jakiej będzie wykonana ozdoba okien w twoim domu. I wybierz te, które nie będą sprawiać zbytnich trudności w utrzymaniu i pielęgnacji. Dobrym wyborem będą firanki wyprodukowane z niegniotącego się materiału, które nawet po praniu będą cechować się wyrównaną i estetyczną powierzchnią. Najlepiej jeszcze, gdy będą wzorzyste (kratka, kwiaty, pasy), to wtedy mniej będzie widać zagniecenia (bo zagniecenia zawsze są, ale jak są niewielkie i zatuszowane odpowiednim wzorem, to są niemal niewidoczne).
    Jaki materiał? Tu sprawdzą się firany kreszowane o strukturze specjalnie gniecionej już na etapie produkcji. Praktycznym rozwiązaniem są także firany, które prasują się pod własnym ciężarem. To ciężkie firany, mięsiste, gęste: modele wykonane z żakardu oraz markizety – i te proste, i te bogato zdobione. 
    Kiedy osiągniesz sukces i co się na niego składa? Raz – dobór odpowiedniego materiału na firanki. Dwa – optymalnie zaplanowany cykl prania. Efekt? Dekoracje okienne są gładkie i estetyczne bez użycia żelazka, a wyrównują wszelkie nierówności pod ciężarem własnym.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Redakcja Ceneo