Data publikacji:

Google Pay. Co to jest i jak działa

Google Pay (G Pay) to rodzaj płatności mobilnych. Pozwala na płatności zbliżeniowe za pomocą smartfona lub smartwatch. Do korzystania z usługi nie jest potrzebny w ogóle dostęp do internetu. By zapłacić, wystarczy zbliżyć telefon lub zegarek do terminala płatniczego. Można też w ten sposób płacić za zakupy internetowe (również w aplikacjach). W Polsce z Google Pay można korzystać od 2016 roku. Początkowo usługa była dostępna w wybranych bankach, dzisiaj jest już powszechna. Sprawdź, co to jest płatność Google Pay!
google pay

Google Pay – co to za rodzaj płatności?

Google Pay reprezentuje typ modnych od jakiegoś czasu płatności mobilnych. Dzięki G Pay nie trzeba nosić ze sobą kart debetowych, kart kredytowych i kart lojalnościowych. Wystarczy te wszystkie karty dodać to Google Pay. Urządzenie, którym chce się płacić zbliżeniowo, musi pracować pod kontrolą systemu Android.
Smartfon musi mieć na wyposażeniu technologię NFC, tylko telefon z NFC pozwoli korzystać z tej opcji. Smartwatch musi mieć system Wear OS oraz technologię Near Field Communication. Smartwatch z płatnościami to niezwykle praktyczne urządzenie. NFC pozwala na przekazywanie niezbędnych informacji w odległości do mniej więcej 20 cm.

Google Payments – co to jest?

Google Pay to usługa płatności zbliżeniowych stworzona przez Google. Początkowo nosiła nazwę Android Pay. Polska jako drugi kraj na kontynencie europejskim wprowadziła do obiegu ten rodzaj płatności. Pierwotnie Google Pay było wdrażane tylko przez trzy banki. Obecnie G Pay oferuje wiele banków (również spółdzielczych). W przypadku Google Pay opłaty warto sprawdzić w swoim banku. Samo korzystanie z aplikacji nie generuje kosztów, ale mogą pojawić się opłaty za korzystanie z kart płatniczych wydanych przez bank.

Co to Google Pay? Co można podpiąć pod usługę prócz kart płatniczych?

Nie ulega wątpliwości, że płatności mobilne powoli wypierają posługiwanie się gotówką czy standardowymi kartami służącymi do płacenia. W 2022 roku Google Pay zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami zamieniło się w Google Portfel. Zmiana ta miała związek z rozszerzaniem możliwości tej usługi. Obecnie prócz kart płatniczych można podpiąć:
  • wszelkiego rodzaju karty lojalnościowe,
  • kupony i kody rabatowe,
  • karty podarunkowe,
  • bilety na wydarzenia,
  • bilety na przejazd środkami transportu publicznego,
  • klucze cyfrowe,
  • karty pokładowe.
Chociaż Google Pay i Google Portfel powinny być utożsamiane z jedną usługą, cały czas na całym świecie najpopularniejsze jest określenie Google Pay.

Google Pay – jak płacić?

Jeśli chodzi o Google Pay, można płacić za pomocą tej usługi wszędzie tam, gdzie widnieje oznaczenie płatności zbliżeniowych (symbol przypomina falę). By zapłacić w sklepie, wystarczy posłużyć się telefonem – trzeba go zbliżyć do terminala płatniczego. Telefon powinien być wybudzony. Przy kwotach przekraczających 100 zł wymagane jest jeszcze odblokowanie urządzenia.
Osoba chcąca korzystać z Google Pay, musi:
  • być klientem banku, który udostępnia Google Pay,
  • posiadać konto Google (chodzi o adres e-mail),
  • pobrać darmową aplikację Google Portfel,
  • ustawić G Pay jako domyślny rodzaj płatności zbliżeniowych,
  • wybrać Google Pay w ustawieniach NFC na smartfonie do płatności mobilnych,
  • dodać karty płatnicze.
Jest to odpowiedź na pytanie w sprawie Google Pay – jak włączyć usługę. Natomiast jeśli chodzi o kwestię Google Pay – jak wyłączyć usługę, to można to zrobić w aplikacji. Można też wyłączyć opcję Używaj NFC.
Zdjęcie: Envato Elements
Dorota Zgutka
Dorota Zgutka

Uwielbia zakupy internetowe, przez co pisze o nich z czułością. Uprawia krótką formę literacką i komediodramat. Na co dzień jest związana ze Stowarzyszeniem Dom Kultury Niezależnej w Łodzi, gdzie pisze dla kultura.fm.