Data publikacji:

Karta prepaid – jak działa? Czym jest karta przedpłacona?

Karty płatnicze od wielu lat są w standardowej ofercie banków. „Plastikowe pieniądze” skutecznie wypierają gotówkę. Są po prostu wygodniejsze w użytkowaniu. Ludzie przyzwyczaili się do kart płatniczych różnego typu. Bardzo chętnie korzystają z debetowych kart bankowych, za pomocą których mogą zapłacić w sklepie tradycyjnym lub internetowym lub mają możliwość wypłacania gotówki z bankomatu. Coraz większym zainteresowaniem zaczynają cieszyć się karty przedpłacone. Sprawdź, dlaczego karta prepaid jest warta uwagi i dlaczego powinna być Twoja!
karta prepaid

Czym jest karta przedpłacona?

Karta prepaid to rodzaj karty płatniczej, która wymaga doładowania środków pieniężnych na przykład z osobistego rachunku bankowego na rachunek przypisany do karty przedpłaconej. Doładowania środków można dokonać też w placówce bankowej lub w bankomacie (wówczas niezbędna jest karta fizyczna).
Typową kartą prepaid wydaną przez bank można płacić dosłownie wszędzie. Można ją też wielokrotnie doładowywać. Nie każdy bank wymaga posiadania rachunku bankowego do podpisania umowy o wydanie karty prepaid. Dopuszczalna waluta dla kart tego typu w Polsce to wyłącznie złotówki.
Jeszcze jakiś czas temu karty prepaid cieszyły się w Polsce rekordową wręcz popularnością. Karty mogły być anonimowe, dzięki czemu każdy miał szansę na zachowanie prywatności w czasie korzystania z takiej karty. Niestety, Komisja Nadzoru Finansowego w Polsce zdecydowała, że taki rodzaj kart jest niezgodny z zapisami ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, przez co karty nie powinny już być anonimowe. Wcześniej podobny los spotkał karty SIM, które nie wymagały rejestracji (obecnie każda karta SIM musi być wydana z podaniem danych osobowych użytkowników).

Jakie plusy mają karty przedpłacone?

Karta prepaid to ochrona finansów osobistych, zwłaszcza w internecie. Nie da się ukryć, że co chwila pojawiają się coraz bardziej bezczelne metody prób wyłudzenia pieniędzy zgromadzonych na osobistych rachunkach bankowych. Chwila nieuwagi i można stracić bezpowrotnie wszystkie oszczędności.
Hakerzy znają sposoby na zdobycie zaufania swoich ofiar lub liczą na chwilowy brak czujności. Niestety, ich metody są tak zaawansowane, że przeciętemu posiadaczowi konta bankowego może być trudno odróżnić, czy podaje swoje dane do logowania do banku, czy na stronę podszywającą się pod bank, i wykradającą dostęp do konta. 
Nie jest prawdą, że ofiarami cyberprzestępców są wyłącznie osoby starsze. Najczęściej problem dotyczy osób aktywnych w internecie, które szukając najtańszych ofert, składają zamówienia w serwisach ogłoszeniowych, które w żaden sposób nie chronią swoich użytkowników przed przestępcami.
Dlatego karta prepaid to świetne rozwiązanie. Chociaż być może wygląda to na kolejną kartę płatniczą zajmującą miejsce w portfelu, to jednak jest to produkt, który może ochronić finanse osobiste przed cyberprzestępcami. 
Przykładowo ktoś chce zapłacić za zamówienia o wartości 200 zł i doładuje kartę właśnie na taką kwotę. Zamawia towar w serwisie ogłoszeniowym, który nie weryfikuje sprzedawców i metod ich działania. Jeśli sprzedający okaże się oszustem, to z karty prepaid ściągnie 200 zł. Gdyby była to karta z dostępem do rachunku osobistego, to oszust sobie znanymi metodami byłby w stanie ukraść wszystkie zgromadzone na takim koncie pieniądze.

Dla kogo karta prepaid?

Można powiedzieć, że karta przedpłacona jest dedykowana młodym osobom. W głównej mierze chodzi o młode pokolenie, które chce płacić za dostęp do gier i filmów oraz za swoje zakupy internetowe. Karta prepaid może być wykorzystywana przez osoby niepełnoletnie (szczegóły dotyczące zasad korzystania trzeba sprawdzać u wystawcy takiej karty, ale najczęściej chodzi o osoby od 13. roku życia). Dzięki temu młodzież może uczyć się zarządzania swoimi pieniędzmi. 
Karta prepaid może pełnić funkcję edukacyjną, ale obecnie trzeba ją traktować bardziej jako kartę chroniącą przed włamaniem na konto osobiste. Rodzice młodych osób przekazują im przecież środki pieniężne w różnych kwotach. Młodzież może też samodzielnie zarabiać pieniądze.
Karta prepaid nie powinna jednak być kojarzona wyłącznie z młodym użytkownikiem. Jest idealna dla osób w każdym wieku, które chcą bezpiecznie płacić w internecie i wyeliminować zagrożenia czyhające na nich ze strony cyberprzestępców. Moda na karty tego rodzaju z pewnością wróci, nawet jeśli nie są to już w większości przypadków karty anonimowe.
Karty przedpłacone można zdobyć też u zagranicznych wystawców, którzy działają na polskim rynku. Ich karty prepaid są aktywne na całym świecie. Rejestracja dotyczy kwot zgodnych z przepisami prawnymi danego państwa. Można je kupić jako anonimowe, ale w praktyce może się okazać, że taka karta wymaga jednak rejestracji. Co ciekawe, z oferty mogą również skorzystać firmy, a zasady korzystania z kart prepaid dopasowane są do uwarunkowań prawnych obowiązujących w danym kraju.
Chociaż karta prepaid straciła na swej atrakcyjności, gdyż nie może być kartą anonimową, to można zauważyć jej wielki come back. Chociaż komercyjne banki dwoją się i troją, by systemy logowania do banku były najbezpieczniejsze na świecie, to stale muszą walczyć z przebiegłą cyberprzestępczością. 
O ile haker raczej sam nie włamie się na czyjeś konto bankowe, jeśli była zachowana procedura logowania rekomendowana przez bank, to może od człowieka wyciągnąć dane do logowania w sposób niewzbudzający żadnych podejrzeń. Dlatego karty przedpłacone wracają do łask – wychodzi na to, że są najbardziej bezpieczne w czasie transakcji dokonywanych w internecie.
Zdjęcie: Envato Elements
Dorota Zgutka
Dorota Zgutka

Uwielbia zakupy internetowe, przez co pisze o nich z czułością. Uprawia krótką formę literacką i komediodramat. Na co dzień jest związana ze Stowarzyszeniem Dom Kultury Niezależnej w Łodzi, gdzie pisze dla kultura.fm.