Data publikacji:

Jak ozdobić dom na święta? Dekoracja domu na Boże Narodzenie

Choinka, kolorowe światełka, stroiki i wiele innych ozdób świątecznych tworzy niepowtarzalny klimat grudniowych świąt. Dekoracja domu na Boże Narodzenie wcale nie musi być droga i czasochłonna. Zobacz, jak ozdobić dom na święta.

jak ozdobić dom na święta

Jak ozdobić dom na święta: garść pomysłów

Okres świąteczny wiąże się ze sporymi wydatkami, m.in. na prezenty dla rodziny czy przyjaciół. Dekoracje domu na Boże Narodzenie nie muszą wcale kosztować fortuny. Wystarczy odrobina kreatywności. Zobacz, jak tanio udekorować dom na święta.

Odnowione dekoracje domu na Boże Narodzenie

Na pewno masz stare i zapomniane przez czas bombki, łańcuchy i inne ozdoby, których ze względów sentymentalnych trudno ci się pozbyć. Część z tych ozdób zrobiły twoje dzieci, część kupili jeszcze dziadkowie. Wykorzystaj je w wystroju domu na Boże Narodzenie.

Jak ozdobić dom na święta, czyli stare bombki, łańcuchy, lampki

Stare bombki wystarczy odmalować w miejscach, w których starła się farba, by przywrócić im dawną świetność, lub całkowicie odmalować np. srebrną farbą w sprayu. Dodatkowo możesz oprószyć je brokatem lub nakleić koraliki.

Innym sposobem na odnowienie starych bombek choinkowych jest naklejenie materiału, np. wstążki, na powierzchnię bombki w formie paseczków lub kokardek. Dzięki temu ukryjesz zarysowania, a nawet naprawisz pęknięcia. Bombki lakierowane, na których pojawiły się odpyski, wystarczy pomalować lakierem do paznokci w tym samym kolorze lub innych barwach, tworząc w ten sposób nowe, ciekawe wzory.

Przezroczyste bombki będą się świetnie prezentować jako dekoracja domu na święta, jeżeli do środka wsypiesz kolorowe koraliki, sztuczny śnieg, brokat lub cukier. Możesz też wykorzystać naklejki np. w kształcie płatków śniegu.

Stare, porwane łańcuchy połącz w jeden długi łańcuch, który wykorzystasz na choince w domu czy do wystroju schodów. Do łańcucha możesz dołączyć małe bombki, szyszki lub kokardki.

Takie dekoracje domu na Boże Narodzenie nie tylko tworzą wyjątkowy, niepowtarzalny wystrój, ale są również ekologiczne, ponieważ wykorzystujemy to, co już mamy, i nie tworzymy nowych śmieci.

Jak ozdobić dom na święta DIY?

Dekoracje domu na Boże Narodzenie możesz stworzyć od podstaw samemu, wykorzystując przedmioty codziennego użytku. Zobacz propozycje dekoracji świątecznych zrób to sam.

Butelki, doniczki, słoiki w wystroju domu na święta Bożego Narodzenia

Jak ozdobić dom na święta butelkami? W wersji najbardziej podstawowej wystarczy włożyć do butelki lub słoika świeczkę lub gałązki. Możesz wykorzystać stare butelki, wcześniej dokładnie zmywając z nich etykiety. Do dodatkowej ozdoby możesz wykorzystać następujące elementy:

  • farby i naklejki – szkło pomaluj farbami lub naklej naklejki w świąteczne wzory,
  • materiały, stare ubrania – słoik lub butelkę oklej materiałem lub potnij rękawy bluzki bądź swetra i wsadź w nie szkło,
  • sznurki, wstążki, gałązki – owiń nimi całkowicie butelkę lub zrób fantazyjne wzory.
Wymienione pomysły możesz także wykorzystać w wypadku doniczek. Pamiętajmy jednak, że doniczki należy najpierw wypełnić ziemią lub kamykami, aby świeczka się nie przewracała.

Do szklanego, przezroczystego pojemnika, np. szklaneczki do whisky lub burbona, możesz włożyć drobne gałązki, mech lub kamyczki i ułożyć na nich podgrzewacz, tworząc uroczy, mały stroik.

Dekoracja domu na Boże Narodzenie pierniczkami

Domowe wypieki przepełnią dom pięknymi, świątecznymi zapachami przypraw korzennych. Możesz je również wykorzystać jako element dekoracyjny, piekąc pierniczki w różnych kształtach i przewiązując je wstążeczkami. Jak ozdobić dom na święta wypiekami? Wystarczy zawiesić je na choince, drzwiach lub lampkach. Pierniczki możesz udekorować lukrem, jadalnymi farbami i posypkami. Pamiętaj, aby przed upieczeniem zrobić dziurki, przez które przełożymy tasiemki.

Ozdoby z pierników to nie tylko wiszące elementy. Możesz także z nich zrobić piernikową choinkę. Wystarczy upiec gwiazdki o różnych rozmiarach, a następnie skleić je za pomocą lukru. Największa gwiazda to podstawa, kolejne są coraz mniejsze. Biały lukier imituje śnieg. Jeśli chcesz, aby choinki miały bardziej zimowy charakter, oprósz je dodatkowo cukrem pudrem.

Jak udekorować dom na święta? Gałązki i szyszki

Znakomitym pomysłem na dekorację domu na Boże Narodzenie są szyszki, iglaste gałązki czy kolorowe liście. Wykonasz z nich naturalne, pachnące lasem i świeżością ozdoby świąteczne. Najprostszym sposobem jest udekorowanie samej gałązki. Ważne, aby była dość rozłożysta. Będzie się wtedy ładnie prezentować.

Stroiki i wieńce bożonarodzeniowe

Jak zrobić stroik bożonarodzeniowy? Z gałązek świerku lub sosny stwórz okrąg i zawiąż go. Jego wielkość zależy od miejsca, w którym chcemy umieścić naszą ozdobę. Wieniec może być minimalistyczny, wystarczy zawiesić go na szerokiej wstążce i powiesić na drzwiach, oknie lub ścianie. Jeśli zależy ci na bardziej efektownym wyglądzie, przywiąż do niego szyszki, bombki lub kokardy z tasiemki.

Dekoracja domu na Boże Narodzenie girlandami

Z gałązek można w podobny sposób zrobić świąteczne girlandy. Zamiast zawiązać z nich okrąg, powieś je w formie łańcucha nad drzwiami lub oknem. Innym sposobem jest wykorzystanie sznurka lub drucika. Nawlecz na nie szyszki, a następnie powieś np. nad parapetami czy na schodach. Drut dodatkowo umożliwia uformowanie różnych kształtów.

Ozdoby świąteczne handmade są idealnym sposobem na dekorację domu na Boże Narodzenie. Możesz je zrobić wspólnie z rodziną i przyjaciółmi.

Tekst: Redakcja Magazynu Ceneo

Autor: Redakcja Magazynu Ceneo