Data publikacji:

Pomysły na świąteczne ozdoby

Wielkimi krokami zbliża się najbardziej magiczny czas w roku. Czas rodzinnych spotkań, pysznego jedzenia i prezentów pod choinką. Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Choinki, kolorowe światełka, stroiki i wiele innych ozdób świątecznych tworzy ten niepowtarzalny klimat. W sklepach co roku pojawiają się nowe produkty, którymi możemy udekorować przestrzeń wokół nas. Jednak aby nadać otoczeniu odświętnego charakteru wcale nie musimy wydawać dużo pieniędzy. Wykorzystując stare ozdoby, dary natury i przedmioty codziennego użytku możemy własnoręcznie stworzyć piękne dekoracje, które będą niepowtarzalne. A czy Ty masz już pomysł na przystrojenie domu?
Od paru lat bardzo popularne są produkty handmade, Internet pełen jest wskazówek jak zrobić coś z niczego, przerobić stare na nowe. Warto również poszukać inspiracji na własnoręcznie robione ozdoby choinkowe i świąteczne.

1. Wykorzystaj to co masz w domu.

Na pewno każdy z nas ma na strychu bądź w piwnicy stare bombki, łańcuchy i inne ozdoby. Przedmioty nadszarpnięte przez ząb czasu, może lekko zniszczone. Takie, które szkoda nam wyrzucić, bo wieszaliśmy je na choince jeszcze z naszymi dziadkami, albo takie które zrobiły dla nas nasze dzieci. We wszystkie te przedmioty możemy tchnąć nowe życie, aby znów zdobiły nasze domy. Możemy również przygarnąć lub odkupić za drobną kwotę niechciane ozdoby, to mogą być prawdziwe perełki!

Bombki, łańcuchy, lampki.

Stare bombki możemy odmalować w miejscach, w których starła się farba, by przywrócić im dawny wygląd, lub całkowicie spryskać np. srebrną farbą w sprayu, dodatkowo można oprószyć je brokatem lub nakleić koraliki. Inną metodą jest naklejenie materiału, np. wstążki na powierzchnię bombki, w formie paseczków lub kokardek, w ten sposób ukryjemy zarysowania, a nawet możemy naprawić pęknięcia. Bombki lakierowane, na których pojawiły się odpysknięcia możemy pomalować zwykłym lakierem do paznokci w tym samym kolorze lub używając innych, różnych kolorów i tworząc w ten sposób nowe, ciekawe wzory. Przezroczystym bombkom nadamy kolorytu, wsypując do środka kolorowe koraliki, sztuczny śnieg, brokat lub cukier. Na powierzchnię naklejmy naklejki, np. w kształcie płatków śniegu lub namalujmy je farbą. 

Stare, porwane łańcuchy możemy razem połączyć, tworząc jeden, długi łańcuch. Ciekawego charakteru nabierze, gdy przywiążemy do niego małe bombki, szyszki, lub kokardki. Na lampki choinkowe można nałożyć powycinane z papieru lub bibuły małe lampiony, np. w kształcie kielichów kwiatów. 

Takie ozdoby choinkowe handmade nie tylko tworzą wyjątkowy, niepowtarzalny wystrój, ale są również ekologiczne, ponieważ wykorzystujemy to co już mamy i nie tworzymy nowych śmieci.

2. Zrób to sam!

Ozdoby świąteczne hadmade możemy również stworzyć od podstaw samemu wykorzystując przedmioty codziennego użytku. 

Butelki, doniczki, słoiki.

W wersji najbardziej podstawowej wystarczy włożyć do butelki lub słoika świeczkę lub gałązki. Możemy wykorzystać stare butelki po różnych napojach, uprzednio dokładnie zmywając z nich etykiety. W wersji wymagającej więcej pracy, ale też dającej bardziej ozdobny efekt, używamy dodatkowych elementów, takich jak:

farby i naklejki – szkło malujemy farbami lub naklejamy naklejki w świąteczne wzory;
materiały, stare ubrania – słoik lub butelkę możemy okleić materiałem lub pociąć rękawy bluzki bądź swetra i wsadzić w nie szkło;
sznurki, wstążki, gałązki- możemy nimi całkowicie owinąć butelkę lub stworzyć z nich fantazyjne wzory;
Powyższe pomysły znajdą zastosowanie również w przypadku doniczek, pamiętajmy jednak, że należy wypełnić je ziemią lub kamykami aby świeczka się nie przewracała.
Do ładnego szklanego, przezroczystego pojemnika, np. szklaneczki do whisky lub burbona możemy włożyć drobne gałązki, mech lub kamyczki i ułożyć na nich podgrzewacz, tworząc uroczy, mały stroik.

Pierniczki

Domowe wypieki przepełnią dom pięknymi, świątecznymi zapachami przypraw korzennych. Możemy również wykorzystać je jako element dekoracyjny, piekąc pierniczki w różnych kształtach i przewiązując je wstążeczkami. Później wystarczy zawiesić je na choince, drzwiach lub lampkach, tam gdzie uznamy, że będą się dobrze prezentować. Pierniczki możemy udekorować lukrem, jadalnymi farbami i posypkami, pamiętajmy aby przed upieczeniem zrobić w nich dziurki, przez które przełożymy tasiemki. Ozdoby z pierników to nie tylko wiszące elementy, możemy z nich zrobić również piernikową choinkę. Wystarczy upiec gwiazdki o różnych rozmiarach, a następnie skleić je za pomocą lukru, największa gwiazda to podstawa, kolejne są coraz mniejsze. Biały lukier imituje śnieg, jeśli chcemy aby nasze choinki miały bardziej zimowy charakter, oprószmy je dodatkowo cukrem pudrem. Jeśli mamy więcej czasu, możemy upiec świąteczny domek z piernika.

3. A może rodzinny spacer po lesie?

Pomysły na ozdoby świąteczne daje nam sama natura. Wybierzmy się na spacer do lasu lub parku z rodziną i przyjaciółmi. Możemy znaleźć tam prawdziwe skarby: szyszki, iglaste gałązki, kolorowe liście. Wykonamy z nich naturalne, pachnące lasem i świeżością ozdoby świąteczne. Najprostszym sposobem jest udekorowanie samej gałązki, nie musi być ona pokryta liśćmi iglastymi. Ważne by była dość rozłożysta, aby ładnie się prezentowała. 

Stroiki i wieńce bożonarodzeniowe. 

Z gałązek świerku lub sosny należy stworzyć okrąg i związać. Jego wielkość zależy od miejsca, w którym chcemy umieścić naszą ozdobę. Wieniec może być minimalistyczny, wystarczy zawiesić go na szerokiej wstążce i powiesić na drzwiach, oknie lub ścianie. Jeśli zależy nam na bardziej efektownym wyglądzie przywiążmy do niego szyszki, bombki lub kokardy z tasiemki.
Nasz wieniec może również posłużyć jako stroik, połóżmy go na stoliku lub komodzie, a w środku umieśćmy świeczkę.

Girlandy.

Z gałązek można w podobny sposób zrobić świąteczne girlandy, różnica polega na tym, że nie związujemy z nich okręgu, tylko w formie łańcucha wieszamy na drzwiach lub oknie. Innym sposobem jest wykorzystanie sznurka lub drucika. Nawlekamy na nie szyszki ozdabiamy wybrane miejsca, np. parapety lub schody. Drut dodatkowo umożliwia uformowanie różnych kształtów, może to być gwiazda lub serce.
Ozdoby świąteczne handmade są idealnym elementem nadającym naszej przestrzeni klimatu i charakteru. Dodatkowo dbamy o środowisko, ponieważ wykorzystujemy to co już mamy, używamy naturalnych elementów, takich jak gałązki i szyszki, i nie przyczyniamy się do powstawania nowych śmieci. Ozdoby możemy robić wspólnie z rodziną i przyjaciółmi, potraktujmy to jako zabawę. Ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnia, eksperymentujmy z kolorami i materiałami i cieszmy się z nadchodzących świąt.

Przeczytaj również