Data publikacji:

Dekoracja stołu wigilijnego. Jak udekorować stół na Wigilię?

Dekoracja stołu wigilijnego niewątpliwie wpływa na świąteczną atmosferę. Chcemy, aby moment wieczerzy był piękny, dlatego kładziemy ozdoby na wigilijny stół. Zobacz, jak udekorować stół na Wigilię.

dekoracje stołu wigilijnego

Dekoracja stołu wigilijnego: obrus i serwetki na stół wigilijny

Pierwszym elementem dekoracji stołu wigilijnego jest obrus lub serweta. Jaki obrus położyć na świątecznym stole? Jeśli podczas wieczerzy będą dzieci, warto pomyśleć o czymś przyjemnym dla nich: motywach zimowych, bombkach, mikołajach czy reniferach. Bardziej klasycznym i eleganckim wystrojem stołu wigilijnego będą haftowane obrusy z grubych tkanin.

Dużo zależy także od tego, jakie ozdoby na stół wigilijny wybierzesz. Przy większej liczbie elementów warto pomyśleć o białym obrusie, na którym położysz serwetki i dekoracje stołu wigilijnego. Serwetki dobierz kolorystycznie do pozostałych elementów oraz ogólnej kolorystyki mieszkania.

W ciemniejszych pomieszczeniach warto pomyśleć o odcieniach bieli, srebra i złota. W wypadku jasnych mieszkań postaw na wyraziste kolorystycznie dekoracje na stół wigilijny, na przykład w odcieniach czerwieni.

Nakrycie stołu wigilijnego to obowiązkowo serwetki położone pod zastawę na stole. Można składać je w różne wzory lub opatrzyć stylowymi obrączkami. Oczywiście pod obrusem tradycyjnie umieszczamy sianko.

Jak udekorować stół na Wigilię?

Dekoracja stołu wigilijnego może opierać się na naturalnych ozdobach kojarzonych z zimą. Mile widziane są zatem gałązki drzew iglastych czy szyszki. Możesz przyozdobić je wstążkami, kokardami, bombeczkami lub nadać im charakteru za pomocą sztucznego śniegu lub srebrnej farby. Nie kładź takich ozdób na stół wigilijny zbyt gęsto, ponieważ mogłyby przeszkadzać gościom.

Fenomenalnym rozwiązaniem jest własnoręczne wykonanie stroika. Jak zrobić stroik bożonarodzeniowy? Wystarczy kilka świeżych gałązek, małe ozdoby choinkowe i trochę inwencji twórczej.

Dekoracja wigilijnego stołu nie obędzie się także bez świec. Barwę ustawionych świeczek należy dobrać odpowiednio do obrusu i serwetek. Dobrym pomysłem jest także wykorzystanie świeczników. Nawet jeśli masz w domu prosty świecznik, wystarczy, że ozdobisz go czerwoną lub złotą kokardą.

Świetnie prezentującą się dekoracją stołu wigilijnego są także luźno połączone aksamitną wstążką bombki. Ciekawym pomysłem jest również umieszczenie kilku drobnych ozdób i naturalnych motywów w kielszku do wina lub w krysztale.

Nakrycie stołu wigilijnego: świąteczna zastawa

Wigilia jest wyjątkowym wieczorem, dlatego stół wigilijny zasługuje na szczególną zastawę. Możesz wybrać specjalną zastawą z zimowymi motywami albo samodzielnie udekorować białą zastawę.

Pięknie złożona i ułożona na talerzu serwetka także stanowi świetny element ozdobny stołu na Wigilię. Należy pamiętać, że ważna jest nie tylko zastawa, z której będą korzystali goście, ale także ta, na której podajemy potrawy.

Minimalistyczna dekoracja stołu wigilijnego

Bardziej kameralne ozdoby stołu wigilijnego także mogą wprowadzić świąteczny charakter. W takiej sytuacji najlepszym pomysłem jest wybranie białego obrusu, ponieważ zbyt dużo zdobień będzie przytłaczające.

Elementem obowiązkowym nadal pozostają serwetki. Barwy należy dobierać indywidualnie, ale na świąteczny stół z pewnością będą pasować: czerwień i złoto lub srebro i błękit. Jeśli masz mały stół, wybierz jedną klimatyczną świecę i umieścić ją na przykład w szklanym lampionie.

Jako stroik mogą posłużyć naturalne ozdoby i bombki umieszczone w niewielkim wazonie, kieliszku lub przezroczystej misie. Zamiast bombek możesz użyć niedużego łańcucha z koralików.

Dzięki odpowiednim dekoracjom stół wigilijny jest niepowtarzalny i magiczny, tak samo jak wieczerza i czas spędzony z najbliższymi. Niezależnie od tego, czy wybierzesz bardziej eleganckie i tradycyjne ozdoby czy raczej chaotyczne i urocze ku radości najmłodszych uczestników kolacji, udekorowany stół uczyni ten wieczór jeszcze bardziej wyjątkowym.

Tekst: Redakcja Magazynu Ceneo