Data publikacji:

Jak udekorować wigilijny stół?

Wigilia zbliża się wielkimi krokami. Każdy z nas pragnie uczynić ten czas magicznym. Przyozdabiamy dom świątecznymi motywami, stroimy choinkę i śpiewamy kolędy. A gdy na niebie pojawia się pierwsza gwiazdka zasiadamy wspólnie do posiłku złożonego tradycyjnie z dwunastu potraw. Chcąc aby także moment wieczerzy był tak piękny, jak i reszta wieczoru, kładziemy na świąteczny stół dekoracje przeznaczone specjalnie na ten jeden wieczór. Jeśli jeszcze nie macie pomysłu na to, jak powinna wyglądać aranżacja stołu wigilijnego, oto kilka przydatnych propozycji.

Obrus i serwetki

Pierwszym elementem dekorajcji wigilijnego stołu jest obrus lub serweta. Na pewno z łatwością znajdziecie odpowiedni wzór. Jeśli podczas klacji będą z wami dzieci warto pomyśleć o czymś przyjemnym dla nich - motywach zimowych, bombkach, mikołajach czy reniferach. Natomiast jeśli wolelibyście bardziej klasyczny i elegancki wystrój możecie wybrać tradycyjne wzory, na przykład haftowane obrusy z grubych tkanin.

Dużo zależy także od ilości ozdób jakie macie zamiar umieścić na stole. Przy większej ilości elementów warto pomyśleć o białym obrusie, na którym położycie serwetki i dekoracje. Serwetki należy dobrać kolorystycznie do pozostałych elementów a także do ogólnej kolorystyki mieszkania. W ciemniejszych pomieszczeniach warto pomyśleć o odcieniach bieli, srebra i złota. Rozjaśnią one naszą wigilijną atmosferę.

Mieszkania jasne można z powodzeniem dekorować wyrazistymi barwami, na przykład różnymi odcieniami czerwieni. Oprócz serwetek położonych pod zastawę na stole umieszczemy również serwetki dla gości. Można składać je w różne wzory lub opatrzyć stylowymi obrączkami. Oczywiście pod obrusem tradycyjnie umieszczamy sianko.

Ornamenty

Dekoracja stołu świątecznego może opierać się na naturalnych ozdobach kojarzonych z zimą. Mile widziane są zatem gałązki drzew iglastych czy szyszki. Możemy przyozdobić je wstążkami, kokardami, bombeczkami lub nadać im charakteru za pomocą sztucznego śniegu lub srebrnej farby. Nie należy jednak kłaść takich ozdób zbyt gęsto, ponieważ tak położone na świąteczny stół dekoracje mogłyby przeszkadzać gościom. 

Fenomenalnym rozwiązaniem jest własnoręczne wykonanie stroika. Nie wymaga to zbyt dużego nakładu funduszu ani pracy a daje piękny efekt. Wystarczy kilka świeżych gałązek, małe ozdoby choinkowe i trochę inwencji twórczej. Dekoracja wigilijnego stołu nie obędzie się także bez świec. Barwę ustawionych świeczek należy dobrać odpowiednio do obrusu i serwetek. Dobrym pomysłem jest także wykorzystanie świeczników. 

Nawet jeśli posiadacie w domu tylko zwykły, prosty świecznik, może on perfekcyjnie pasować do waszej aranżacji poprzez dodanie motywów świątecznych, na przykład czerwonej lub złotej kokardy. Jeśli chcecie wykorzystać świece zapachowe nie warto eksperymentować - najpierw sprawdźcie czy świeczki danej firmy faktycznie przyjemnie pachną i nie będą przeszkadzały gościom w wieczerzy. Świetnie prezentującą się dekoracją stołu świątecznego są także luźno połączone ze sobą aksamitną wstążką bombki. Ciekawym pomysłem jest również umieszczenie kilku drobnych ozdób i naturalnych motywów w kielszku do wina lub w krysztale.

Świąteczna zastawa

Wigilia jest wyjątkowym wieczorem, dlatego stół wigilijny zasługuje na szczególną zastawę. Możemy nabyć ją specjalnie na ten dzień kierując się zimowymi motywami albo wybrać zwykłą białą zastawę i samodzielnie udekorować ją niewielkimi zdobieniami, które goście z łatwością zdejmą przed posiłkiem. Pięknie złożona i ułożona na talerzu serwetka także stanowi świetny element ozdobny. Należy pamiętać, że ważna jest nie tylko zastawa, z której będą korzystali goście, ale także ta, na której podajemy potrawy.

Minimalistyczna aranżacja stołu wigilijnego

Na pewno sporo osób uważa, że po prostu nie ma u siebie miejsca na to, by mieć pięknie udekorowany stół. Jednakże fantastyczna dekoracja wigilijnego stołu wcale nie opiera się na ilości ozdób. Bardziej kameralny stół także może zyskać wyjątkowy świąteczny charakter. W takiej sytuacji najlepszym pomysłem jest wybranie białego obrusu, ponieważ za duża ilość zdobień mogłaby okazać się przytłaczająca.

Elementem obowiązkowym nadal pozostają serwetki. Barwy należy dobierać indywidualnie, ale na świąteczny stół z pewnością będą pasować: czerwień i złoto lub srebro i błękit. Jeśli nie mamy miejsca na plejadę świec możemy wybrać jedną klimatyczną świecę i umieścić ją na przykład w szklanym lampionie, aby nie obawiać się o bezpieczeństwo. Jako stroik mogą posłużyć naturalne ozdoby i bombki umieszczone w niewielkim wazonie, kieliszku lub przezroczystej misie. Zamiast bombek można użyć niedużego łańcucha z koralików.


Dzięki odpowiednim dekoracjom nasz stół wigilijny jest niepowtarzalny i magiczny, tak samo jak wieczerza i czas spędzony z najbliższymi. Niezależnie od tego czy wybierzemy bardziej eleganckie i tradycyjne ozdoby, czy raczej chaotyczne i urocze przyozdobienia ku radości najmłodszych uczestników kolacji, udekorowany stół uczyni ten wieczór jeszcze bardziej wyjątkowym. Wspaniała kolacja i wyśmienite smakołyki, które podamy spożyjemy w atmosferze rodzinnego ciepła i świątecznego piękna.

Przeczytaj również

;