Muzyka z płyt winylowych — gramofon retro 

Gramofony swoje czasy świetności mają już za sobą, jednak — jak się okazuje — zainteresowanych tymi urządzeniami nie brakuje. Użytkownikom szczególnie przypadają do gustu gramofony w stylu retro, ich niepowtarzalny wygląd, a także brzmienie sprawiają, że możemy poczuć się jak w latach 30. XX wieku. 
Ogromny postęp technologiczny, jaki dokonał się na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat, sprawił, że urządzenia takie jak adapter winylowy odeszły w zapomnienie. Rozpowszechnienie płyt CD, a następnie urządzeń do cyfrowego odtwarzania dźwięku zdawały się na dobre wyprzeć tak klasyczne urządzenia. 

W ostatnim czasie okazało się jednak, że gramofony mają się całkiem nieźle, a zainteresowanie nimi jest stosunkowo duże. Nie uszło to uwadze producentów, którzy wypuścili na rynek dużo zróżnicowanych modeli. Ceny gramofonów też poszły nieco w dół i teraz praktycznie każdy mógł pozwolić sobie na zakup takiego urządzenia do swojego domu, niezależnie od tego, czy był to renomowany gramofon Technics, czy produkt innego producenta z niższej półki. 

Nowoczesne konstrukcje były dla wielu osób spełnieniem wszystkich oczekiwań, ale nie wszyscy byli zadowoleni. Prawdziwe klasyczne gramofony miały swój niepowtarzalny urok, który sprawiał, że poruszająca się po igle płyta winylowa tworzyła niepowtarzalną atmosferę. Teraz odtwarzacz płyt winylowych znajdziemy w sklepie, jednak w trochę innej formie niż dawniej.

Producenci jednak zrobili mądry krok i nowoczesne konstrukcje opakowali w bardzo zgrabne i stylowe obudowy. Gramofon retro pozwolił odnaleźć ducha dawnej muzyki. Kolekcjonerzy mogli odkurzyć swoje płyty i posłuchać swoich ulubionych utworów. Teraz każdy mógł mieć gramofon, cena nie była już zaporowa. 

Co powinien mieć gramofon retro? 


Zanim pójdziemy do sklepu, warto mieć informacje, które mogą okazać się później pomocne w zakupie. Gramofony możemy podzielić na trzy grupy, które różnią się sposobem działania. Każda z firm wymyśliła swoje autorskie pomysły, które wprowadzała do urządzeń. Przykładem może być linia gramofonów Technics. Manualny adapter winylowy bezpośrednio nawiązywał do starszych konstrukcji z dawnych lat. Proces odtwarzania płyty winylowej musiał być zainicjowany w pełni przez nas. W pierwszej kolejności trzeba było podnieść ramię, przesunąć je i umieścić tak, żeby igła była w idealnym położeniu względem płyty. Dopiero wtedy silnik przesuwał talerz gramofonu i rozpoczynał odtwarzanie. Obecnie wiele modeli wykorzystuje tę właśnie technologię. 

Idąca do przodu technika sprawiła, że producenci postanowili nieco uprościć odtwarzanie. Pierwszym krokiem w tym kierunku był gramofon półautomatyczny. Ingerencja z naszej strony była tam mniejsza, ponieważ ramię poruszało się samoczynnie, silnik też był w stanie wyłączyć się sam. Nie da się ukryć, że zautomatyzowanie gramofonu nieco uprościło jego obsługę. 

Przełomem, jeśli chodzi o odtwarzanie płyt winylowych, było wprowadzenie gramofonu automatycznego. Co się zmieniło? Użytkownik musiał położyć jedynie płytę na talerzu, nacisnąć przycisk start, a reszta była robiona za niego. Co ciekawe, gramofony te miały możliwość dostosowania odpowiedniej prędkości do danej wielkości płyty. Ważnym elementem, o jakim należy wspomnieć, jest system automatycznego odtwarzania winylowych płyt, dzięki któremu płyta mogła być odtwarzana bez żadnej przerwy. Gramofony Technics zyskały jeszcze większą funkcjonalność, ponieważ można było ustawić, ile razy ma być powtarzana płyta. 

Mówiąc o gramofonach retro, nie możemy zapominać także o ich napędzie. Na rynku mamy dwie powszechne konstrukcje napędów. Jednym z najpopularniejszych jest paskowy, którego silnik łączy się z talerzem za pomocą specjalnego paska. Gwarantuje to cichą pracę, jednak trzeba liczyć się z tym, że po czasie będzie trzeba wymienić pasek. 

Gramofon Technics to przedstawiciel drugiej grupy napędów o nazwie Direct Drive. To właśnie ten producent zapoczątkował silnik, który znajdował się bezpośrednio pod talerzem. Dzięki zastosowaniu dużej ilości elektroniki talerz był wprowadzany w ruch. Ta praktycznie bezawaryjna konstrukcja cieszy się dużą popularnością. Gramofony Technics nie są jedynymi z napędem bezpośrednim. Wiele firm zaczęło wzorować się na tym rozwiązaniu i teraz możemy znaleźć ich naprawdę sporo. 

Klasyczny gramofon — cena nie musi być wysoka 

Osoby, które zastanawiają się nad zakupem gramofonu retro, często mają obawę o jego cenę. Okazuje się, że zupełnie niepotrzebnie. Dla osób szukających stylu i klasyki w swoim domu przygotowano budżeto>we konstrukcje, które będą grały dobrze, a nie zrujnują naszego budżetu. Sprawa wygląda inaczej w przypadku, gdy czyjąś pasją jest gramofon, cena musi być wtedy nieco wyższa. Poszczególne komponenty są lepszej jakości, co zdecydowanie przekłada się na jakość dźwięku. 

Co oferuje rynek? 


Tak jak pisaliśmy wcześniej, w sklepach znajdziemy mnóstwo różnorodnych odtwarzaczy płyt winylowych. Wiedząc już, jakie są ich rodzaje, będziemy mogli łatwiej wybrać taki, który spełni wszystkie nasze oczekiwania. Sporo osób często zastanawia się, jakiego producenta adaptera winylowego wybrać. Rzeczywiście, jeśli spojrzeć na ofertę rynku, wybór najlepszego gramofonu może być trudny. Najłatwiej będzie określić budżet naszego przedsięwzięcia i do niego dobierać sprzęt.

Gramofon Technics może kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych, co przy domowym budżecie może okazać się przesadzonym wydatkiem. Czasami warto spojrzeć na pomniejszych producentów, stosunek jakości do ceny gramofonu w wielu wypadkach jest naprawdę dobry i jesteśmy przekonani, że nie będziecie żałować swojego zakupu. Poniżej gramofon retro w trzech różnych wariantach cenowych. To oczywiście tylko nasze propozycje. 

Hyundai RTCC 411 RIP Retro 

Szukacie stylowego adaptera winyli do swojego domu? Model marki Hyundai w naszej ocenie będzie najlepszy. Trzy prędkości odtwarzania dostosowane do płyt, a także nowoczesne rozwiązania w postaci wejścia USB czy ekranu LCD sprawiają, że mamy tutaj połączenie klasyki z nowoczesnością. Jeśli muzyka z płyt jest dla was niewystarczająca, w każdej chwili możecie skorzystać z wbudowanego radia. To naprawdę wyjątkowy gramofon. Cena być może nie jest najniższa, jednak naprawdę warto zainwestować w ten sprzęt. 

Auna Peggy Sue 

Odtwarzacz płyt winylowych Peggy Sue nawiązuje bezpośrednio do lat 50. XX wieku. Drewniana walizka, będąca jednocześnie obudową, nadaje mu niepowtarzalny wygląd. Podobnie jak w przypadku konkurencji mamy tutaj trzy obsługiwane wielkości płyt. Co ciekawe, ten gramofon retro umożliwia zgranie muzyki z winyli na komputer. Dzięki temu do ulubionych utworów sprzed lat wrócimy w każdym momencie. Niekwestionowaną zaletą tego modelu są także wbudowane bardzo dobrej jakośco głośniki, które będą grały dość dobrze. To doskonały gramofon dla osób, które szukają swojego pierwszego urządzenia. Jak widać, nie musi być to gramofon Technics, abyśmy mogli cieszyć się doskonałą jakością dźwięku.

Sencor STT 018 Tube 

Firma Sencor ma na rynku muzycznym i nie tylko, ugruntowaną pozycję i cieszy się sporą popularnością. STT 018 to kolejny z adapterów płyt winylowych, który ma w sobie ducha klasyki i nowoczesnej technologii. Mocne głośniki o mocy 16W sprawią, że ulubiona muzyka głośno zabrzmi w każdym domu. Regulacja ramienia i obsługa trzech rozmiarów płyt to spore zalety tego modelu. Atrakcyjny gramofon, cena przystępna i dużo funkcji — wszystko to sprawia, że to mocny kandydat do zakupu. 

Ostatnio dodane artykuły