Data publikacji:

Jak wybrać gramofon? Klasyczne urządzenie w nowej generacji

Jeszcze kilkanaście lat temu gramofony były niezwykle popularne. Wraz z rozwojem technologii słuch o nich nieco zaginął i świat zapomniał o tych klasycznych urządzeniach. Jednak od pewnego czasu słyszymy o coraz to nowszych gramofonach, które bazują na starych konstrukcjach, lecz są wyposażone w nową technologię. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie, jaki gramofon nowej generacji będzie dla was najbardziej odpowiedni.

Na jaki gramofon się zdecydować?

Gramofony od zawsze były kojarzone jako urządzenia przeznaczone dla prawdziwych pasjonatów muzyki. Wiele osób często nie decydowało się na ich zakup, ponieważ były one po prostu drogie. Przykładem mogą być gramofony Technics, które grały świetnie, jednak kosztowały majątek. Wraz z rozwojem technologii wielkie płyty winylowe zostały zastąpione początkowo kasetami, później płytami CD, a na końcu nastąpiła pełna cyfryzacja. Dla wielu osób odtwarzacze MP3 zabiły ducha klasyki i prawdziwej muzyki. Czas leci nieubłaganie i dzisiaj ciężko sobie wyobrazić świat bez cyfrowych utworów, dlatego na rynek wprowadzony zostały gramofon USB. Dobra wiadomość jest taka, że ci, którzy chcą przeżyć swoją przygodę z winylami, wciąż mają szansę.

Wybór współczesnego adaptera może nie należeć do najłatwiejszych, dlatego krok po kroku pod-powiemy wam, na co zwrócić uwagę przy jego zakupie. Na rynku obecnie dostępnych jest wiele modeli, które znacznie różnią się od siebie. W tym tekście postawiliśmy na najnowocześniejsze urządzenia, które doskonale sprawdzą się u osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę z muzyką na płytach winylowych. Po przeczytaniu naszego poradnika dowiecie się, z jakim gramofonem macie do czynienia, wtedy zakup będzie na pewno prostszy.

Gramofon automatyczny zyskuje na popularności 

Jedną z największych zmian, jakie dotknęły gramofony, jest ich pełna automatyka, która sprawia, że użytkownik ze swojej strony nie musi robić zbyt wiele. Starając się znaleźć odpowiedź na pytanie, jaki gramofon będzie najlepszy, trzeba zwrócić uwagę właśnie na te mające pełną automatykę. 

W automatycznych gramofonach znajdziemy przycisk start/stop. Wystarczy, że położymy płytę winylową na nośniku, naciśniemy odpowiedni przycisk, a urządzenie zrobi za nas resztę. To wygodne rozwiązanie szczególnie dla tych osób, które nie wiedzą, jak obchodzić się z takim urządzeniem. Pełne wsparcie elektroniki daje nam funkcję odtwarzania automatycznego. Oznacza to, że płyta będzie odtwarzana bez żadnej przerwy. W gramofonach Technics producent poszedł o krok dalej i umożliwił ustawienie liczby powtórzeń. Jest to na pewno przydatna, ale przede wszystkim wygodna funkcja. 

Oczekiwania a wybór napędu gramofonu

Podczas wyboru trzeba zastanowić się nad jeszcze jednym bardzo ważnym elementem, a mianowicie nad napędem gramofonu, który jest najważniejszy przy odtwarzaniu muzyki. Powszechny i najbardziej popularny jest napęd paskowy. W środku urządzenia znajduje się silnik, który z talerzem połączony jest za pomocą specjalnego paska. Takie rozwiązanie powoduje, że gramofon chodzi bardzo cicho, i trzeba to uznać za jego duża zaletę. Wadą jest zużywanie się paska, po pewnym czasie będziemy musieli liczyć się z jego wymianą. 

Drugim obecnie bardzo popularnym napędem jest Direct Drive, który zapoczątkowany został w gramofonach Technics. Jego budowa opiera się na silniku umieszczonym bezpośrednio pod talerzem. Znajdująca się w nim elektronika powoduje, że talerz zostaje wprowadzony w ruch. Wynalazek ten jest bardzo trwały i posłuży na pewno długo. Użytkownicy do tej pory nie odnotowali z nim większych kłopotów, co jest bardzo istotne przy długim użytkowaniu. Jeśli mielibyśmy stwierdzić, jaki gramofon ma najbardziej zaawansowany system napędowy, to Direct Drive byłby odpowiedzią bez zastanowienia. Gramofony Technics dzięki autorskiemu patentowi sprawiły, że na rynku są postrze-gane jako jedne z najlepszych.

Gramofon z głośnikami wbudowanymi czy zewnętrznymi? 

Gdy zdecydujemy się już na zakup gramofonu automatycznego, kolejnym krokiem będzie podjęcie decyzji odnośnie do jego głośników. Gramofon z głośnikiem wbudowanym jest bardzo popularny na rynku i to chyba najwygodniejsza opcja osób, które nie chcą narażać się na dodatkowe koszty. Niestety wadą takiego rozwiązania jest słaba jakość dźwięku, która dla prawdziwych audiofili może być problematyczna. Takie osoby powinny wtedy zainteresować się gramofonem z głośnikami zewnętrznymi.

Żeby gramofon mógł bez problemów funkcjonować z głośnikami, będziemy musieli zaopatrzyć się w głośniki i wzmacniacz. Nie można zapominać o kablach, które wszystko odpowiednio połączą, ważne żeby nasz gramofon miał wejście phono. Jeśli wszystko odpowiednio połączymy, to gramofon z głośnikami będzie współpracował bez najmniejszych problemów. Gwarantujemy wam, że takie połączenie da znakomite efekty dźwiękowe. Niezależnie od tego, czy będą to gramofony Technics, czy też innych marek, wybór głośników jest bardzo istotny.

Wejście USB w gramofonie? To możliwe! 

Współczesne gramofony zostały przeprojektowane tak, aby najnowsza technologia mogła zostać w nich wykorzystana. Dzięki temu bardzo ważnym elementem jest port USB w gramofonach. Umożliwia on przede wszystkim połączenie urządzenia z komputerem. Wiele osób zada sobie pytanie, po co? Otóż nasze stare winylowe płyty będziemy mogli bez problemu zgrać do formatu cyfrowego. Gramofon USB  daje spore możliwości w tej kwestii. Można powiedzieć, że jest to jedna z jego największych zalet. Co ciekawe, takie adaptery są dostępne również w opcjach budżetowych. Dzięki temu osoby, które niespecjalnie czują się audiofilami, będą mogły bez problemu zgrać utwory na swój odtwarzacz cyfrowy.

Podsumowanie

Nowoczesne gramofony automatyczne nie są już zarezerwowane dla osób, które pasjonują się muzyką. Sprzęt ten przeszedł prawdziwą ewolucję i teraz dostępny jest dla wszystkich. To właśnie dlatego zaczęły być znowu tak popularne. Gramofon USB dał możliwość przegrania piosenek z płyty winylowej na komputer, a także podłączenia go do głośników zewnętrznych, co na pewno jest dużą zaletą. Jeśli nie wiedzieliście, jakiego gramofonu potrzebujecie, to teraz wybór powinien być nieco łatwiejszy. Poniżej przedstawiamy przykładowe modele godne waszej uwagi.

Sony PS-LX300USB - Marka Sony na rynku muzycznym nie jest być może pionierem, jednak trzeba przyznać, że jej sprzęty cieszą się sporą popularnością. Gramofon USB pozwala na konwertowanie nagrań z płyt winylowych na format MP3. Jego zaletą są także dwie prędkości odtwarzania, które dostosujemy w zależności od naszych potrzeb. Jeśli szukacie sprawdzonej marki, będzie to dobry wybór.

Ion Max LP WD ION - Tym razem prezentujemy gramofon z głośnikami stereo, które dla wielu osób powinny być w pełni wystarczające. Możliwość odtwarzania nagrań z różnymi prędkościami czy popularne wejście USB to jego największe atuty. Należy także zwrócić uwagę na wygląd, który w przypadku tego gramofonu jest bardzo atrakcyjny. To uniwersalne i ładne urządzenie być może nie jest tak zaawansowane, jak gramofony Technics, jednak uwierzcie nam, że warto dać mu szansę.

Camry CR1113 - Gramofon automatyczny w stylu retro, tak można w skrócie opisać produkt firmy Camry. Interesujące jest to, że oprócz standardowych funkcji udało się w nim zmieścić standardowe radio, które może być doskonałą odskocznią od winyli. Mamy wrażenie, że ten model przypadnie do gustu seniorom, którzy będą mogli na przemian słuchać ulubionej stacji lub muzyki sprzed lat.

Podobne artykuły

Ostatnio dodane artykuły