Data modyfikacji:

Gramofon: jaki wybrać?

Chcesz, by w twoim domu zabrzmiała muzyka o wyjątkowej jakości dźwięku? Wzruszające doznania zapewni tylko gramofon. Tradycyjny czy nowoczesny? Minimalistyczny czy w stylu retro? Automatyczny, a może manualny? Podpowiadamy, jaki gramofon wybrać.
gramofon jaki wybrać
Od czego zacząć przygodę z gramofonem? Na co należy zwrócić uwagę, wybierając konkretny model? I co jeszcze będzie potrzebne, żeby móc delektować się muzyką z czarnych płyt? O tym jest właśnie ten poradnik.

ZOBACZ TEŻ: Ile kosztują płyty winylowe?
Gramofon wydobywa prawdziwy dźwięk, a muzyka przez niego odtwarzana nie brzmi jak ze zwykłego odtwarzacza lub radia. Każdy meloman powinien mieć to urządzenie.

Niektóre współczesne gramofony już tylko wyglądem przypominają te tradycyjne. Nowoczesne rozwiązania technologiczne powodują, że są to bardzo dobrej jakości urządzenia do odtwarzania czarnych płyt.

Warto pamiętać, że decydując się na gramofon, będziemy ponosić koszty płyt winylowych – ceny nowych zaczynają się od około 70 zł. Można też kupować płyty używane, które są zdecydowanie tańsze, a kolekcjonerzy oferują czasem prawdziwe, trudno dostępne, kolekcjonerskie wydania.

1. Cena gramofonu

Wiadomo, że przy zakupach kierujemy się ceną. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z winylami i nie wiesz, czy to na pewno zabawa dla ciebie, proponujemy zacząć od tańszych gramofonów.

Co prawda jakość dźwięku, którą oferują, będzie nieco inna, niż w urządzeniach z najwyższej półki. Warto też kupować – o ile to możliwe – oddzielne elementy: gramofon, wzmacniacz i głośniki (z tych ostatnich można w ogóle zrezygnować, jeśli twój domowy system do słuchania jest w nie wyposażony).

Dlaczego lepiej kupować oddzielnie? Ponieważ łatwiej jest wtedy wymieniać poszczególne elementy na bardziej zaawansowane technologicznie. Dodajmy, że znawcy elektroniki, uważają, że im mniej urządzeń wmontowano w jeden odtwarzacz, tym lepiej.


Przeczytaj także:  Gramofony dla początkujących


Jaki gramofon do 500 zł będzie najlepszy?

Taki, który jest jak najbardziej zaawansowany technologicznie. Stawiaj też na sprawdzone marki. Dla wielu osób chcących słuchać muzyki w jak najprawdziwszym brzmieniu, które zapewnia gramofon, przeszkodą może być cena nowoczesnych modeli.

Warto jednak rozeznać się w ofercie urządzeń ze średniej półki cenowej i wybrać gramofon w cenie do 500 zł. Za około 400 zł kupisz markowy gramofon SONY, a za mniej niż 300 zł znajdziesz urządzenia z zewnętrznymi głośnikami marki Fenton.

Te poręczne modele mają wbudowany wzmacniacz (o tym, czy to dobre rozwiązanie, czytaj w punkcie 2.), a zewnętrzne głośniki utrzymane są w modnej czarnej lub drewnianej stylistyce. Ich mechanizm napędzany jest pasem. Całość waży nie więcej niż 2 kg.

2. Wzmacniacz i przedwzmacniacz do gramofonu

Sprawdź, czy wzmacniacz, którego używasz w domu do słuchania muzyki, ma wejście do podłączenia gramofonu. Opisane jest ono jako Phono i trzeba go szukać najczęściej na przednim panelu wzmacniacza.

Jeśli masz to wejście, to bez problemu podłączysz gramofon do swoich kolumn. Jeśli nie, to masz dwa wyjścia: szukać gramofonu z wbudowanym wzmacniaczem lub dokupić oddzielny. To drugie rozwiązanie jest lepsze, ponieważ łatwiej i taniej będzie w przyszłości wymienić jeden element zestawu w razie gdyby się popsuł lub, by unowocześnić go, niż kupować całe urządzenie.

Zewnętrzny wzmacniacz to także dźwięk lepszej jakości. Na rynku znajdziesz wzmacniacze dedykowane gramofonom, które określa się mianem przedwzmacniacza. Mają one za zadanie wzmacnianie sygnałów elektroakustycznych wysyłanych przez wkładkę płyty gramofonowej.

3. Głośniki – wbudowane czy zewnętrzne?

Niektórzy uważają, że dobre głośniki to podstawa każdego sprzętu muzycznego. Gramofon z głośnikiem wbudowanym jest bardzo popularny i jest to chyba najwygodniejsza opcja dla osób, które nie chcą narażać się na dodatkowe koszty.

Wiadomo jednak, że wadą takiego rozwiązania jest słabsza jakość dźwięku. Jeśli zależy ci na doskonałym brzmieniu, zainteresuj się właśnie gramofonem z głośnikami zewnętrznymi.

Wzmacniacz, głośniki i gramofon trzeba ze sobą  połączyć – musisz mieć kable z odpowiednimi wtyczkami, pasującymi do wejść w mechanizmie gramofonu. Możesz też uniknąć tradycyjnych przewodów i poszukać urządzeń łączących się zdalnie – będzie to rozwiązanie wygodne, choć nieco droższe.

4. Igła – automatyczna czy manualna?

Ramię gramofonu zazwyczaj ustawia się ręcznie na płycie, a ono samo przesuwa się na kolejne utwory – tak jest w modelu automatycznym. Dostępne są jednak też gramofony, w których nie musisz nic robić, wystarczy umieścić płytę na talerzu, a ramię z igłą można włączyć za pomocą przycisku, wtedy urządzenie samo podniesie igłę i ustawi ją na płycie.

Jak przyznaje Jarosław Święcicki na portalu Stereolife.pl, gramofony manualne są droższe, bo są urządzeniami precyzyjnymi i jednocześnie tradycyjnymi. Święcicki radzi też, by kupować gramofon nowy, nie używany, ponieważ jest to urządzenie bardzo delikatne, w którym łatwo o uszkodzenia. Igłę oczywiście można wymienić, wymianie podlega też np. napęd w napędzie paskowym tradycyjnych gramofonów.

5. Nowoczesny minimalizm  czy drewno w stylu retro?  

Ciekawym modelem w stylu retro jest gramofon marki Camry. Za sprawą drewnianej obudowy model stylizowany jest na zabytkowy, ale ma jednocześnie wszystkie niezbędne funkcje, m.in. trzy prędkości obrotowe płyt (płyty są zapisane w różnych prędkościach), odtwarzacz płyt CD oraz odczytuje zapis MP3 – w takich plikach można również na tym urządzeniu zapisywać muzykę z radia, w które gramofon również jest wyposażony.
Wolisz nowoczesny styl? Może spodoba ci się gramofon marki Audio Technica? Te minimalistycznie wyglądające urządzenia są bardzo funkcjonalne i wyposażone w wiele zaawansowanych funkcji – możesz np. dzięki wejściu USB połączyć gramofon z komputerem PC lub MAC i dzięki oprogramowaniu Audacity nagrywać wersje cyfrowe analogowych utworów.