4. Igła – automatyczna czy manualna?
Ramię gramofonu zazwyczaj ustawia się ręcznie na płycie, a ono samo przesuwa się na kolejne utwory – tak jest w modelu automatycznym. Dostępne są jednak też gramofony, w których nie musisz nic robić, wystarczy umieścić płytę na talerzu, a ramię z igłą można włączyć za pomocą przycisku, wtedy urządzenie samo podniesie igłę i ustawi ją na płycie.
Jak przyznaje Jarosław Święcicki na portalu Stereolife.pl, gramofony manualne są droższe, bo są urządzeniami precyzyjnymi i jednocześnie tradycyjnymi. Święcicki radzi też, by kupować gramofon nowy, nie używany, ponieważ jest to urządzenie bardzo delikatne, w którym łatwo o uszkodzenia. Igłę oczywiście można wymienić, wymianie podlega też np. napęd w napędzie paskowym tradycyjnych gramofonów.
5. Nowoczesny minimalizm czy drewno w stylu retro?
Ciekawym modelem w stylu retro jest gramofon marki Camry. Za sprawą drewnianej obudowy model stylizowany jest na zabytkowy, ale ma jednocześnie wszystkie niezbędne funkcje, m.in. trzy prędkości obrotowe płyt (płyty są zapisane w różnych prędkościach), odtwarzacz płyt CD oraz odczytuje zapis MP3 – w takich plikach można również na tym urządzeniu zapisywać muzykę z radia, w które gramofon również jest wyposażony.