Ile kosztują płyty winylowe?

W czasach, kiedy wszystkie ulubione utwory muzyczne możemy mieć zawsze przy sobie dzięki aplikacjom takim jak Spotify czy Tidal, słuchanie muzyki na tradycyjnych nośnikach wydaje się być mało atrakcyjną opcją. W rzeczywistości jest jednak trochę inaczej. Muzyka odtwarzana z płyt winylowych w przeciwieństwie do CD i cyfrowych formatów ma dużo głębsze brzmienie i pozwala wydobyć z nagrania każdy dźwięk. Nic więc dziwnego, że fanów czarnych krążków przybywa. Ile kosztują winyle, gdzie je kupować i na czym słuchać? Przed wami kilka praktycznych rad.

Nowe płyty winylowe

Obecnie płyty winylowe przeżywają prawdziwy renesans, przez co ich sprzedaż rośnie. W związku dużym zainteresowaniem winylami, krążki są dostępne w coraz większej liczbie sklepów. Płyty najlepiej kupować przez internet, ponieważ mamy wtedy szansę na znalezienie go w najlepszej cenie. Prawdziwi melomani potrafią dostrzec różnice w tłoczeniu płyty, co według nich ma duże znaczenie dla jakości dźwięku. Z tego powodu poleca się kupować nową muzykę na nowych nośnikach, a starsze albumy na starych płytach ze starym tłoczeniem. Na jakość tłoczenia ma także wpływ miejsce jego wykonania. Koneserzy polecają płyty wytłaczane w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Japonii i Niemczech.

Stare płyty winylowe

Decydując się na zakup używanych płyt, warto być czujnym, ponieważ każde zarysowanie krążka ma wpływ na dźwięk. Jednak, często można trafić na stare płyty w idealnym stanie. Warto ich szukać w serwisach, w których można kupić używane przedmioty, np. CeneoLokalnie.pl lub w antykwariatach i pchlich targach. Wielką wartością płyt winylowych jest ich znaczenie historyczne. Wielu wykonawców z przeszłości wydawało swoje albumy tylko na winylach, dlatego czasem można znaleźć prawdziwe perełki. Używane winyle są dużo tańsze od nowych. Krążek można kupić już za 20-30 zł. Czasem, jednak zdarza się trafić na stary, ale nigdy nieodtwarzany album – wtedy jego cena może sięgać nawet kilkuset złotych, ponieważ jest to cenna gratka dla kolekcjonerów.

Ceny płyt winylowych

Moda na słuchanie płyt odżyła tak szybko, że firmy zajmujące się ich produkcją nie wyrabiają się z ich wytwarzaniem. To jeden z powodów, dla których krążki nie należą do najtańszych. Za płytę trzeba zapłacić od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Na cenę ma wpływ wiele czynników. Jednym z nich jest tworzywo z jakiego są wykonane. Do najtańszych zaliczamy czarne, najpopularniejsze winyle. Za kolorowe lub przezroczyste, mające wartość kolekcjonerską, trzeba zapłacić więcej. Klient płaci także za okładkę, to z jakiego materiału jest wykonana ma wpływ na cenę produktu.

Za co słuchacze kochają płyty winylowe?

Płyta winylowa to więcej niż nośnik muzyki, to także nośnik historii. W przeciwieństwie do cyfrowych formatów, winyl jest czymś materialnym, co samo w sobie jest dużą wartością. Ponadto płyta posiada także specyficzny zapach, można oglądać jej ruch podczas odtwarzania, co działa na zmysły. Dodatkową wartością artystyczną winyli są ich niezwykłe okładki, z których każda jest dopełnieniem historii danego albumu. Dla wielu osób słuchanie płyt winylowych jest całym rytuałem i w przeciwieństwie do cyfrowej muzyki, nie słucha się ich przełączając z jednego utworu na drugi, ale od początku do końca. To wszystko sprawia, że podczas odtwarzania nagrań z winyla ma się wrażenie bardzo bliskiego kontaktu z danym twórcą.

Przechowywanie płyt winylowych

Stając się posiadaczem płyt winylowych, trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim, tak samo jak w przypadku płyt CD, trzeba zapewnić im odpowiednią ochronę. Płyt winylowych nie powinno się układać jedna na drugiej, ponieważ można w ten sposób je uszkodzić. Najlepiej wyposażyć się w specjalny stojak, który umożliwi łatwe przeglądanie krążków. Płyty koniecznie trzeba trzymać w osłonkach i ich oryginalnych opakowaniach. Winyle należy odseparować od źródeł prądu elektrycznego, ponieważ może to mieć wpływ na ich elektryzowanie, które prowadzi do uszkodzeń. Dodatkowo, co jakiś czas warto wyczyścić swoje albumy specjalnym płynem do mycia płyt winylowych.

Na czym słuchać winyli?

Chęć słuchania muzyki z płyt winylowych wiąże się z koniecznością posiadania gramofonu. Na rynku znajdziemy wiele gramofonów dla mniej i bardziej wymagających słuchaczy. Ich ceny zaczynają się już od 200 zł. Przy wyborze odpowiedniego sprzętu należy zastanowić się nad swoimi potrzebami. Jeśli planujesz słuchać muzyki z winyli okazjonalnie, nie musisz wydawać kroci.

Podstawowym kryterium, które pozwala odróżnić gramofon dla wprawionego słuchacza od gramofonu dla laika, jest obecność głośników. Wbudowane głośniki zachęcają ze względu na oszczędność miejsca, jednak ich działanie generuje drgania, które wpływają na ruch igły co może wywoływać zakłócenia. Na najlepszą jakość dźwięku możemy liczyć, kiedy gramofon, wzmacniacz i głośniki będą samodzielnymi sprzętami. Jeśli posiadasz w domu system audio, przed podłączeniem gramofon, sprawdź, czy twój sprzęt posiada specjalny przedwzmacniacz – najczęściej jest on oznaczony napisem „phono”. W innym przypadku, będziesz trzeba wyposażyć się w przejściówkę.

Obecnie większa liczba firm decyduje się na produkcję gramofonów, przez co są one dostępne w wielu sklepach. Ich jakość i design są zróżnicowane, dlatego każdy znajdzie sprzęt zgodny ze swoimi wymaganiami technologicznymi i pasujący do konkretnego wnętrza.
Autorka: Oliwia Stradowska