Data publikacji:

Nosidełko czy chusta? Co wybrać?

Małe dzieci potrzebują bliskości rodzica. Długie noszenie dziecka na rękach może być jednak męczące i nieodpowiednie dla kręgosłupa – zarówno opiekuna, jak i malca. Jak sobie pomóc? Postaw na chustę czy nosidełko. Zobacz, który sprzęt sprawdzi się w twoim przypadku.

Nosidełko czy chusta dla dziecka? W jakich sytuacjach się sprawdza?

Mimo że chusty są uważane za bardzo dobre, to nosidełka również mają wiele zalet, które sprawiają, że rodzice chętnie po nie sięgają. Przede wszystkim są one wykonane z bardzo dobrych materiałów, które pozwalają dopasować się do sylwetki dziecka. Producenci zaprojektowali nosidełka w taki sposób, aby były one w 100% bezpieczne dla malucha. To oznacza, że żaden z narządów malucha nie jest uciskany, a to niezwykle ważne podczas dłuższych wypraw. Nosidełko można założyć z przodu, jak i z tyłu, co jest niezwykle wygodnym rozwiązaniem zarówno z perspektywy rodzica, jak i dziecka.

Na rynku znajdziemy wiele nosidełek dostosowanych do dzieci w różnym wieku. Warto pamiętać o tym, aby nie sięgnąć po nosidełko zbyt wcześnie. Jeśli dziecko potrafi już siadać, to znaczy, że przyszedł czas na nosidełko. Tutaj wszystko zależy od malucha, dlatego podanie konkretnego czasu, kiedy warto zacząć korzystać z nosidełka nie jest dobrym pomysłem. Jednak wielu rodziców zaczyna korzystać z tego rozwiązania w wieku od 3 do 6 miesięcy.

Niestety, ale tanie nosidła pozostawiają wiele do życzenia i sprawiają, że dziecko jest ułożone w sposób nieprawidłowy. Przede wszystkim chodzi tutaj o zastosowanie materiałów gorszej jakości, co przekłada się potem na komfort, jak i wytrzymałość. Dodatkowo można zaobserwować, że tanie nosidełka nie mają podstawowych regulacji, a także paneli zabezpieczających dziecko. Zakup takiego nosidełka przysporzy tylko kłopotów i sprawi, że dziecko nie będzie czuło się w nim wygodnie. Lepszej jakości nosidełka oprócz regulacji i zabezpieczeń mają odpowiednie certyfikaty, które są gwarancją pełnego bezpieczeństwa. Podczas zakupu warto zwrócić na to uwagę.

Nosidełko – wady i zalety

Zalety

  • dobrze dopasowują się do sylwetki dziecka
  • są wykonane z solidnych materiałów
  • można je wykorzystywać przy starszych dzieciach

Wady

  • nosidełka nie są przeznaczone dla noworodków, powinno się z nich korzystać w wieku od 4-6. miesięcy życia

Chusty – wady i zalety

Zalety:

  • zajmuje mało miejsca
  • jest łatwa w czyszczeniu
  • ciężar dziecka jest równomiernie rozłożony

Wady:

  • chusta gorzej sprawdza się u dzieci powyżej 1. roku
  • wiązanie chusty może dla niektórych rodziców wydawać się skomplikowane

Co lepsze? Chusta czy nosidełko?

Wybór nosidełka lub chusty dla dziecka z pewnością nie jest łatwym zadaniem. Oba rozwiązania są dobre, jednak dla dzieci w różnym wieku. Dla niemowlaków chusta to najlepszy wybór głównie ze względu na pewne ułożenie i elastyczny materiał. Na początku rodzice mogą mieć problemy z wiązaniem, ale z czasem ulegnie to zmianie. Nosidełka to z kolei doskonały wybór dla dzieci siedzących. Jeśli wybierasz się w podróż lub na wycieczkę za miasto i chcesz zapewnić dziecku wygodę, to zdecydowanie warto sięgnąć po nosidełko. Należy jednak pamiętać, aby zainwestować w lepszy model z atestami i odpowiednimi regulacjami. Tylko w taki sposób sylwetka dziecka będzie ułożona w sposób odpowiedni.

Autor: Bartłomiej Mazurek