Data publikacji:

Jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu?

Standardowa kontrola policyjna to dość częste zjawisko. Funkcjonariusze zazwyczaj proszą o okazanie dowodu rejestracyjnego, prawa jazdy, a czasami przeprowadzają dodatkowe badanie alkomatem, mogą także skontrolować posiadanie tzw. obowiązkowego wyposażenia samochodu. Przepisy prawa o ruchu drogowym ściśle definiują wszystkie przedmioty, które bezwzględnie muszą znajdować się w każdym samochodzie. Jakiekolwiek odstępstwo od przepisów może być podstawą do wystawienia mandatu przez funkcjonariuszy. Jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu? Sprawdź!

obowiązkowe wyposażenie samochodu

Przeczytaj również: Spalone sprzęgło. Przyczyny i objawy

Bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów, czyli obowiązkowe wyposażenie samochodu w praktyce

Niektóre przepisy prawne mogą być bardzo nieadekwatne do rzeczywistych potrzeb obywateli, dlatego kwestionowanie ich sensowności to stosunkowo częste zachowanie.

Jednak wymóg posiadania obowiązkowego wyposażenia samochodu jest naprawdę potrzebny, ponieważ poszczególne elementy zestawu mogą uratować nasze zdrowie, a nawet życie!

Zakup obowiązkowych elementów wyposażenia nie jest drogi, dzięki czemu kierowcy nie muszą się obawiać o konieczność ponoszenia dużych wydatków. Warto więc pokrótce omówić urządzenia, które są traktowane jako obowiązkowe wyposażenie pojazdu.

Gaśnica samochodowa, czyli czy gaśnica jest obowiązkowa?

Elektryka to fundament prawidłowego działania wszystkich podzespołów zainstalowanych w pojeździe. Niestety kolizja mogą spowodować zwarcie w przewodach, co w konsekwencji może doprowadzić nawet do pożaru. Co gorsza, nie jest to jedyna sytuacja, w której skutkiem kolizji jest zaprószenie ognia.
Podczas zderzenia może dojść do rozszczelnienia zbiornika paliwowego, a benzyna to skrajnie łatwopalna ciecz. Oba opisane przypadki stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i życia kierowcy oraz pasażerów. Jedyną szansą na ograniczenie destrukcyjnych skutków wywołanych przez pożar jest użycie gaśnicy samochodowej.

Przepisy dotyczące gaśnic nie są zbyt rygorystyczne. Kierowca musi wyposażyć pojazd w gaśnicę o wadze minimum jednego kilograma, która dodatkowo będzie mieć dopuszczalny termin ważności (do sprawdzenia na etykiecie). Gaśnica samochodowa może zawierać dowolny materiał gaśniczy, a więc warto uświadomić sobie zalety poszczególnych rozwiązań.

W sklepach możemy znaleźć dwa rodzaje gaśnic: gaśnicę śniegową oraz gaśnicę proszkową. Zazwyczaj kierowcy mają w pojeździe tańszą wersję urządzenia, czyli gaśnicę zaprojektowaną w oparciu o działanie specjalnego proszku.

Jego struktura umożliwia zatrzymanie procesu spalania materiału, który został objęty ogniem. Proszek gaśniczy łączy w sobie kilka związków chemicznych, dzięki czemu jego działanie cechuje duża skuteczność. Gaśnica proszkowa najczęściej występuje w dwóch wersjach. Pierwsza z nich przeznaczona jest do stosowania w przypadku gaszenia pożaru typu B (np. benzyna i inne łatwopalne ciecze) oraz typu C (np. ulatniający się gaz).

Drugi rodzaj gaśnic proszkowych jest nieco droższy, ale ma większą funkcjonalność, ponieważ urządzenia mogą zostać także wykorzystane do wygaszania pożaru typu A (ogień trawiący wszystkie materiały i ciała stałe).

Jeśli rozważamy zakup samochodowej gaśnicy proszkowej, zachęcamy do zakupu drugiej wersji urządzenia. Koszt zakupu będzie nieznacznie wyższy, ale zwiększone możliwości gaśnicy mogą okazać się nieocenione.

Gaśnica proszkowa jest obecna w większości samochodów, ale kierowcy mogą także dokonać zakupu innej gaśnicy samochodowej. Interesującą alternatywą może być wspomniana gaśnica śniegowa. Jej nazwa jest oczywiście symboliczna, ponieważ wykorzystywany środek gaśniczy to tzw. suchy lód, a nie typowy śnieg.

Niemniej działanie gaśnicy śniegowej jest naprawdę skuteczne. Właściwości suchego lodu sprawiają, że ognisko pożaru zostaje poddane działaniu niskiej temperatury oraz zmniejszona zostaje dostępność tlenu. Ponadto gaśnica śniegowa doskonale radzi sobie z pożarami instalacji elektrycznych, dzięki czemu może zostać z powodzeniem użyta w trakcie spięcia w elektryce samochodowej.

Ta wyjątkowa cecha znacznie zwiększa możliwości zastosowania gaśnicy podczas nagłej awarii pojazdu. Niestety zakup gaśnicy śniegowej oznacza dużo większy wydatek, ponieważ samo urządzenie ma naprawdę okazałe rozmiary. Najmniejsza pojemność gaśnicy wynosi zazwyczaj 5 kilogramów.

Trójkąt ostrzegawczy jako obowiązkowe wyposażenie samochodu

Samochody bezawaryjne to marzenie milionów kierowców. Rzeczywistość przynosi jednak gorzką pigułkę do przełknięcia, ponieważ każdy pojazd mechaniczny może doznać nagłej awarii. Spora część usterek jest stosunkowo niegroźna, dzięki czemu kierowca nie musi przerywać jazdy.

Niektóre awarie niosą z sobą duże zagrożenie, dlatego konieczność zatrzymania samochodu jest wówczas nieunikniona. Sytuacja przybiera szczególnie niebezpieczny obrót w momencie, gdy droga nie ma pobocza lub żadnego zjazdu.

Stojący pojazd stanowi zagrożenie dla innych użytkowników ruchu drogowego, a więc musimy odpowiednio oznakować nasz samochód. W tym celu należy wykorzystać specjalny trójkąt ostrzegawczy.

Jest to drugi przedmiot niezbędny do tego, aby skompletować obowiązkowe wyposażenie samochodu. Zasadniczo trójkąty ostrzegawcze mają bardzo zbliżoną budowę i właściwości, a więc ich zakup nie powinien sprawiać żadnych kłopotów.

Kupujący powinien się upewnić, że nabywany produkt ma homologację, czyli dopuszczenie do użytku, które wystawia odpowiednia dla danego kraju instytucja. Użycie trójkąta ostrzegawczego to obowiązek w sytuacji, gdy awaria samochodu ma miejsce poza obszarem zabudowanym.

Jest to szczególnie istotne w przypadku dróg ekspresowych i autostrad, ponieważ inni kierowcy muszą odpowiednio wcześnie dostrzec nasz pojazd, co pozwoli im bezpiecznie ominąć przeszkodę.

Trójkąt ostrzegawczy powinien zostać ustawiony w odległości wynoszącej około 100 metrów od miejsca, w którym zatrzymaliśmy samochód. Na drogach nieekspresowych możemy ustawić trójkąt bliżej, ponieważ wymagana odległość skraca się do 30‒50 metrów.

Co warto mieć w samochodzie oprócz obowiązkowego wyposażenia samochodu?

Gaśnica samochodowa oraz trójkąt ostrzegawczy to przedmioty, które mogą zostać wykorzystane przez każdego kierowcę. Konieczność ich posiadania jest więc zasadna i zachęcamy do tego, aby tzw. obowiązkowe wyposażenie samochodu znajdowało się we wszystkich autach.

Na zakończenie warto poruszyć jeszcze jedną, choć równie istotną kwestię. Obydwa opisane przedmioty muszą znaleźć się w każdym samochodzie, ale kierowcy mogą wyposażyć pojazd także w inne akcesoria, które nie zostały objęte przepisami. Doskonałym przykładem może być apteczka samochodowa.

Nie jest ona traktowana jako obowiązkowy element wyposażenia, a więc kierowca nie może otrzymać mandatu za jej brak. Jednak w tym przypadku należy kierować się nie tylko przepisami, lecz taże własnym rozsądkiem. Gaśnica samochodowa pomoże nam w opanowaniu pożaru, a trójkąt będzie ostrzegał innych użytkowników ruchu drogowego.

Obowiązkowe akcesoria nie pozwolą nam jednak na udzielenie pierwszej pomocy w sytuacji, gdy dojdzie do nagłego wypadku. Dlatego niepozorna apteczka samochodowa powinna znajdować się w każdym aucie. Brak stosownego przepisu nie oznacza, że możemy bagatelizować ryzyko odniesienia urazu w trakcie jazdy.

Apteczka to niewielka inwestycja, ale obecność tego zestawu może niejednokrotnie pomóc zarówno kierowcy, jak i pasażerom podróżującym w pojeździe. Zapewnienie bezpieczeństwa sobie i innym użytkownikom ruchu pomoże zapewnić odblaskowa kamizelka, która sprawi, że będziemy widoczni dla innych kierowców w razie jakiegokolwiek zdarzenia drogowego