Data publikacji:

Test smartfonów Sony Xperia 10 Plus i Sony Xperia 10 z rewolucyjnym ekranem 21:9 

Sony Xperia 10 i Sony Xperia 10 Plus to dwa zupełnie nowe smartfony z rewolucyjnym ekranem 21:9, który ma do zaoferowania znacznie większą przestrzeń roboczą przy zachowaniu kompaktowych rozmiarów urządzenia. Sprawdziłem, jak premierowe telefony spisały się w codziennym użytkowaniu.

Wyświetlacz w proporcjach 21:9 to nowość, której potrzebował rynek smartfonów 

Sony Xperia 10 i Sony Xperia 10 Plus zostały zaprezentowane pod koniec lutego na targach MWC w Barcelonie. Urządzenia swoje rozwiązania czerpią z flagowego modelu Xperia 1, który na półki sklepowe trafi już za kilka miesięcy. Xperia 10 dysponuje ekranem 6-calowym, natomiast Xperia 10 Plus oferuje wyświetlacz 6,5-calowy. Producent tym samym podkreśla, że mamy do czynienia ze smartfonami stworzonymi do odtwarzania multimediów. 

Inżynierowie Sony wprowadzili zupełnie nowe proporcje 21:9 będące idealnym kompromisem, pomiędzy dużym ekranem a stosunkowo niewielkimi rozmiarami. Na początku trudno było mi uwierzyć, że takie rozwiązanie jest rzeczywiście wygodne. Pierwszy kontakt z Xperią 10 Plus rozwiał wszelkie wątpliwości. Smartfon jest nieco węższy od konkurencyjnych modeli, przez co idealnie leży w dłoniach. Wydłużenie ekranu 6,5-calowego sprawiło, że można go trzymać jedną ręką bez obawy o przypadkowy upadek. 

Xperia 10 to z kolei znakomity wybór dla osób poszukujących małego telefonu z dużym wyświetlaczem. Nowy telefon Sony swoimi wymiarami jest porównywalny do starszych smartfonów z 4,7-calowym ekranem. W efekcie obsługa jedną dłonią jest rewelacyjnie wygodna a to bardzo przydaje się w codziennym użytkowaniu. Producent ułatwia obsługę urządzenia, dzięki zastosowaniu trybu sterowania jedną ręką, który jest obecny również w modelu 10 Plus.

Wysuwany panel boczny zawiera wszystkie najpotrzebniejsze aplikacje. W razie potrzeby można całkowicie przysunąć cały ekran w prawy dolny róg, dzięki czemu nie ma problemu z poruszaniem się po smartfonie. Xperia 10 ze względu na swoje gabaryty zmieści się w kieszeni dżinsów i będzie dobrze leżał nawet w mniejszej dłoni. Dodatkowy plus to jego dosyć mała waga.

Dużą zaletą proporcji 21:9 jest to, że po ustawieniu smartfona w pozycji poziomej otrzymujesz ogromną przestrzeń roboczą. Wyświetlacz w końcu pozwolił mi na wykorzystanie trybu dzielonego ekranu. Dzięki tej funkcji w jednym oknie sprawdzisz przychodzące maile, a w drugim podejrzysz co aktualnie dzieje się na Facebooku. 

Zarówno jeden, jak i drugi telefon nie pozwala dostrzec choćby najmniejszego piksela. To zasługa wysokiej rozdzielczości 1080x2520 px. Jak na konstrukcję LCD, to smartfony Sony mogą pochwalić się dobrymi kątami widzenia i odwzorowaniem kolorów. Po raz kolejny producent udowodnił, że potrafi tworzyć świetne smartfony multimedialne. 

Telefony Sony są znakomicie wykonane  

Przedni panel w smartfonach pokrywa odporne na zarysowania szkło Gorilla Glass piątej generacji. Plecki urządzeń zostały wykonane z tworzywa sztucznego. Jakość wykonania jest na tyle dobra, że w pierwszej chwili można odnieść wrażenie, że ma się do czynienia z aluminium. Takie rozwiązanie w porównaniu do szklanych konstrukcji jest mniej podatne na odciski palców, zarysowania, a także zbicia.


Rewelacyjnie wypadł czytnik linii papilarnych umieszczony na bocznej krawędzi  tuż obok przycisku włączania i wyłączania. W praktyce to rozwiązanie spisuje się bardzo dobrze. Palec jest wykrywany błyskawicznie i podczas testów nie miałem najmniejszych problemów z odblokowaniem modelu 10, jak i 10 Plus. Taki zabieg wpłynął również na estetykę urządzenia. 

Na plus w telefonie na pewno trzeba zaliczyć obecność złącza słuchawkowego minijack 3,5 mm i znakomitych głośników. Wsparcie dla technologii LDAC, DSEE HX gwarantuje wysoką rozdzielczość odtwarzanych utworów. Dźwięk jest przede wszystkim czysty z wyraźnie wyczuwalnymi basami. W ten sposób do oglądania filmów i słuchania ulubionych utworów Xperia 10 Plus i Xperia 10 sprawdzają się idealnie. 

Wydajność bez zastrzeżeń

Najnowsze smartfony Sony zostały bardzo przyzwoicie wyposażone. Większą Xperię 10 Plus napędza procesor Qualcomm Snapdragon 636 z 4GB pamięcią RAM. Z kolei sercem Xperii 10 jest Qualcomm Snapdragon 630 z 3GB pamięcią RAM. Sony Xperia 10 Plus poradziła sobie z wymagającymi graficznie tytułami i za to należy jej się pochwała.

Mniejsza Xperia 10 przy niskich i średnich ustawieniach detali w grach radziła sobie całkiem nieźle. Jeśli lubisz od czasu do czasu pograć, ale głównie spędzasz czas na przeglądaniu internetu i korzystaniu z aplikacji, to Xperia 10 będzie w zupełności wystarczająca. Podczas wykonywania podstawowych czynności tak naprawdę ciężko dostrzec większe różnice pomiędzy telefonami. Dwa aparaty fotograficzne - jak się sprawdziły? 

Smartfony Sony otrzymały po raz pierwszy dwa aparaty fotograficzne w dwóch różnych wariantach. Xperia 10 Plus dysponuje kamerą o rozdzielczości 12 Mpix i obiektywem ze światłem f/1,75. Drugi teleobiektyw ma rozdzielczość 8 Mpix i światło f/2,4. Taka konfiguracja umożliwia wykonywanie wysokiej jakości zdjęć z dalszych odległości. Sony Xperia 10 ma aparat główny 13 Mpix ze światłem f/2,0, który jest wspierany przez drugi aparat 5 Mpix odpowiadający za wykrywanie głębi ostrości.

Oba urządzenia mogą nagrywać filmy i wykonywać zdjęcia w proporcjach 21:9 dostosowanych do najnowszych ekranów. Ciekawie sprawdza się dedykowany tryb bokeh umożliwiający rozmycie tła za fotografowanym obiektem. 

Telefony otrzymały również 8-megapikselowe aparaty z przodu. Jakość zdjęć w obu przypadkach była dobra i miłośnicy selfie nie będą zawiedzeni. Funkcja lampy błyskowej w wyświetlaczu czy stabilizacja obrazu przydają się w wielu sytuacjach. 

Praca na baterii - kolejny krok naprzód 

Nowa seria telefonów Xperia pracuje dłużej na jednym ładowaniu niż poprzednicy. Producent w modelu 10 Plus umieścił ogniwo o pojemności 3000 mAh. Xperia 10 ma minimalnie mniejszy akumulator 2870 mAh. Duże ekrany zwykle mają spore zapotrzebowanie na energię, dlatego obawiałem się, jak Xperia poradzi sobie w testach. Okazało się, że Sony wykonało ogromną pracę i doskonale zoptymalizowało działanie urządzenia. 

Xperia 10 Plus spokojnie potrafi wytrzymać cały dzień bez konieczności sięgania po ładowarkę. Nawet po bardzo intensywnym dniu zwykle wskaźnik naładowania wskazywał 10-15%. Pozytywnie zaskoczyła mnie Xperia 10. Telefon, dzięki mniejszemu ekranowi jest w stanie pracować półtora do dwóch dni na jednym cyklu ładowania. Pracę obu urządzeń można jeszcze wydłużyć, włączając tryb Stamina

Sony Xperia 10 Plus czy Sony Xperia 10 - jaki telefon kupić? 

Najnowsze telefony Sony na każdym kroku udowadniają, że nowy ekran 21:9 był strzałem w dziesiątkę. Większa przestrzeń robocza w Xperii 10 sprawdza się doskonale podczas codziennego użytkowania. Telefon jest lepszym wyborem dla osób, które mają małe dłonie, a także preferują bardziej kompaktowe telefony. 

Wiele dobrego można napisać również o 6,5-calowym ekranie Xperii 10 Plus. Telefon, mimo że jest wyraźnie większy to bardzo dobrze leży w dłoni. Pisanie wiadomości, mailów czy rozmowy telefoniczne nie sprawiają najmniejszych problemów. Obracając Xperię do pozycji poziomej otrzymujemy „mały telewizor” do oglądania ulubionych filmów. Fani dużych smartfonów na pewno docenią ogromne możliwości, jakie daje nowa Xperia. 

Nowe telefony nie zawodzą również pod względem jakości wykonania, a także zastosowanych podzespołów. Brak przycięć i dobrze zoptymalizowany system procentuje długim czasem na baterii i komfortem użytkowania. Doświadczenie Sony w tworzeniu świetnych aparatów sprawiło, że możliwości fotograficzne telefonów są duże. Osoby poszukujące po prostu dobrego aparatu na co dzień nie powinny się rozczarować. Nie mam wątpliwości, że nowe telefony znajdą szerokie grono zainteresowanych. 

Sony Xperia 10 dane techniczne: 

 • ekran: 6 cali 
 • rozdzielczość: 1080x2520 px  
 • procesor: Qualcomm Snapdragon 630 
 • pamięć RAM: 3GB 
 • pamięć wewnętrzna: 64GB  
 • aparat główny: 13 Mpix + 5 Mpix
 • aparat przedni: 8 Mpix f/2,0
 • system operacyjny: Android 9 Pie
 • bateria: 2870 mAh
 • waga: 180 g 

Sony Xperia 10 Plus dane techniczne: 

 • ekran: 6,5 cala 
 • rozdzielczość: 1080x2520 px 
 • procesor: Qualcomm Snapdragon 636 
 • pamięć RAM: 4GB 
 • pamięć wewnętrzna: 64GB  
 • aparat główny: 12 Mpix + 8 Mpix
 • aparat przedni: 8 Mpix f/2,0 
 • system operacyjny: Android 9 Pie
 • bateria: 3000 mAh
 • waga: 162 g 

Tekst: Bartłomiej Mazurek 
Zdjęcia: BQ Studio