Data publikacji:

Czym jest ekran AMOLED?  

Ekrany AMOLED od lat są stosowane w wielu popularnych smartfonach. Wysoka jakość obrazu w połączeniu ze świetnym odwzorowaniem kolorów gwarantuje doskonałe wrażenia podczas codziennego przeglądania internetu, oglądania filmów czy grania. Wyjaśniamy, czym dokładnie jest to rozwiązanie!
amoled

AMOLED vs OLED. Które rozwiązanie jest lepsze?

Debata na temat wyższości paneli AMOLED nad OLED ma miejsce już od dłuższego czasu. OLED to inaczej Organic Light-Emitting Diode, czyli rozwiązanie wykorzystujące diody LED, które świecą samoistnie i mogą być indywidualnie sterowane. Aby dioda mogła świecić na różne kolory, musi być do niej przyłożony ładunek elektryczny. OLED z racji tego, że nie potrzebuje dodatkowego podświetlenia, charakteryzuje się wysokim współczynnikiem kontrastu oraz bardzo dobrym odwzorowaniem kolorów.
AMOLED nie różni się znacząco, ponieważ korzysta z bardzo podobnej technologii. Największą różnicą jest wykorzystywanie aktywnej matrycy TFT na wyświetlaczu. Tutaj znajduje się kondensator magazynujący odpowiedzialny za kontrolowanie ładunku piksela. Pobór energii jest minimalny, dlatego urządzenia z tym wyświetlaczem są w stanie dłużej pracować na baterii.
Ekrany AMOLED charakteryzuje wysoka częstotliwość odświeżania, a także rozdzielczość. W porównaniu do paneli OLED kontrast nie jest tak idealny, a kolory są odrobinę słabiej odwzorowane, choć dla wielu użytkowników będą minimalne.

Czym ekran AMOLED różni się od LCD?

W ekranach LCD kluczowe jest zastosowanie podświetlenia, które przez filtry barwne tworzące kolory. Cechą charakterystyczną tego rozwiązania jest dobre odwzorowanie kolorów oraz bardzo dobre kąty widzenia. Jednak podświetlenie powoduje, że kontrast znacząco się obniża i o uzyskanie głębokich czerni jest niezwykle trudno. Zaletą jest niewątpliwie niski koszt produkcji, dlatego ekrany LCD są obecne w tańszych urządzeniach. Charakteryzuje je praktycznie niezawodna praca, dlatego spokojnie mogą posłużyć przez długi czas.
W bezpośrednim porównaniu ekrany LCD wypadają dość kiepsko na tle panelu AMOLED. Różnica jest widoczna nie tylko w kontraście, ale również w kolorach. Odtwarzane multimedia mają żywe i wiernie odwzorowane barwy, dlatego są lepszym wyborem. Dodatkowo możemy zaobserwować dużo niższe zużycie energii.

W jakich urządzeniach znajdziemy ekran AMOLED?

Ekrany AMOLED są dostępne przede wszystkim w smartfonach, ale można je znaleźć również w komputerach czy tabletach. Telewizory korzystają z podobnej technologii, która jest nazywana QNED lub QLED. Jednak zasada działania jest bardzo zbliżona do tego, co w mobilnych urządzeniach prezentuje panel AMOLED.  

Czy warto kupić urządzenie z ekranem AMOLED?

Ekrany AMOLED są powszechnie stosowane w smartfonach i dzięki temu, że mają one bardzo małe rozmiary, to mogą być używane również w elastycznych wyświetlaczach. Użytkownik ma więc ogromny wybór zarówno w kwestii klasycznych telefonów, jak i tych składanych.
AMOLED jest przyszłością i można go znaleźć w topowych modelach z najwyższej półki. Jeżeli chcesz cieszyć się perfekcyjnym kontrastem, a także bardzo dobrze odwzorowanymi kolorami, to ekran AMOLED cię nie rozczaruje. W porównaniu do paneli LCD jest on dużo lepszy, a w stosunku do OLED jest tańszym, ale równie dobrym rozwiązaniem.
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.