Data modyfikacji:

Czym jest standard VESA?

Coraz częściej decydujemy się na montowanie telewizorów na ścianach. Stoją za tym względy estetyczne oraz chęć oszczędności miejsca. W zadaniu tym pomagają uchwyty do paneli wykonane w standardzie VESA. Tłumaczymy, czym jest ten standard i jakie niesie ze sobą zalety przy montażu telewizora lub monitora.

system vesa

Uniwersalny uchwyt VESA do montażu telewizora

Telewizory w naszych domach przeszły prawdziwą metamorfozę w ostatnich kilkunastu latach. Z nieporęcznych i zajmujących wiele miejsca odbiorników kineskopowych zmieniły się w smukłe panele o przekątnych, na które kiedyś mogli pozwolić sobie jedynie wybrani miłośnicy kina domowego o bardzo zasobnych portfelach.

Nie dziwne więc, że coraz więcej osób rezygnuje z niegdyś praktycznie niezbędnych półek i szafek na telewizory, wieszając swoje urządzenia bezpośrednio na ścianie. Zadanie to ułatwiają nam uniwersalne uchwyty VESA.

Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jaki telewizor kupić.

Standard VESA – co to?

VESA to skrót od angielskiej nazwy globalnej organizacji zrzeszającej kilkuset producentów elektroniki (Video Electronics Standards Association). Funkcjonuje ona od końca lat osiemdziesiątych i odpowiada za wprowadzenie wielu standardów technologicznych w obrębie produkcji telewizorów i monitorów, które zostały zaakceptowane przez całą branżę.

Dziś nazwa VESA powszechnie jest jednak najbardziej kojarzona z omawianym standardem śrub montażowych oraz korzystających z nich uchwytów do paneli LCD, który został wprowadzony w życie w 1997 roku.

Standard VESA opisuje rozstaw czterech śrub montażowych umieszczonych z tyłu panelu LCD. Warto tutaj zaznaczyć, że uchwyty VESA są również w pełni kompatybilne z wieloma monitorami komputerowymi. Ich producenci coraz częściej decydują się na zapewnienie możliwości instalacji tych urządzeń w na ścianach.

Rozstaw śrub podany jest zawsze w tym samym formacie, składający się z dwóch liczb podanych w milimetrach. Pierwsza z nich opisuje rozstaw poziomy, a druga pionowy czterech wkrętów. Żeby zapobiec chaosowi, standard VESA obejmuje jedynie kilka z góry określonych rozmiarów.

Najczęściej spotykane rozmiary adapterów VESA to:

  • VESA 75 × 75; 
  • VESA 100 × 100;
  • VESA 200 × 200;
  • VESA 200 × 100;
  • VESA 300 × 300;
  • VESA 400 × 400;
  • VESA 600 × 400.

Jak wybrać odpowiedni uchwyt VESA?

Jeżeli wiemy, jaki rozmiar VESA wspiera nasz telewizor, wybór odpowiedniego uchwytu pozostaje niezwykle łatwy. Informację tę znajdziemy bez problemu w każdej specyfikacji technicznej panelu. Nawet jeżeli nie mamy przy sobie instrukcji, z łatwością możemy dokonać samodzielnego pomiaru.

Decydując się na uchwyt, mamy spore pole do popisu, na rynku bowiem znajduje się bardzo wiele dostępnych modeli. Najtańsze znajdziemy już za kilkadziesiąt złotych, za najdroższe zapłacimy blisko tysiąc.

Przy podejmowaniu decyzji jej podstawowym wyznacznikiem powinien być sposób przymocowania panelu. Czy chcemy, by przylegał on nieruchomo do ściany jak obraz, czy też może znajdował się na małym ruchomym wysięgniku, który dodatkowo umożliwia zmianę orientacji telewizora na pionową.

Istnieją także rozwiązania pośrednie, pozwalające modyfikować nachylenie urządzenia od kilkunastu do kilkudziesięciu stopni. Droższe modele tego typu są wyposażone nawet w piloty, umożliwiające taką regulację bez potrzeby wstawania z kanapy.

Montaż uchwytu VESA

Montaż telewizora do uchwytu VESA jest bajecznie prosty i nie powinien nastręczać żadnych trudność, ponieważ ogranicza się jedynie do wkręcania kilku śrub. Musimy jednak pamiętać, że nieco większy problem może sprawić przymocowanie uchwytu do ściany.

W tym wypadku powinniśmy zwrócić uwagę na jego specyfikację, producenci zazwyczaj podają w niej maksymalną wspieraną wagę telewizora. Jeżeli przekracza ona dozwolony limit, istnieje prawdopodobieństwo, że uchwyt nie wytrzyma i zostanie zerwany.

Oczywiście powinniśmy też zwrócić uwagę na powierzchnię, do której mocujemy telewizor. W przypadku starej i zmurszałej cegły warto np. wybrać szerszy uchwyt VESA, z większą liczbą otworów na wkręty naścienne. Podobnie sprawa będzie wyglądała w przypadku cienkich ścian gipsowych.