Data publikacji:

AMOLED vs IPS - który wyświetlacz jest lepszy? 

Wyświetlacze AMOLED i IPS od lat są ze sobą porównywane. Obie technologie są z powodzeniem stosowane w smartfonach. Sprawdziliśmy, które z tych rozwiązań oferuje lepszą jakość obrazu. Sprawdź, który wyświetlacz będzie lepszym wyborem! 
AMOLED vs IPS

Ekran AMOLED - krótka charakterystyka 

AMOLED (Active-Matrix Organic Light Emitting Diode) to technologia, która wykorzystuje diody OLED wykonane ze związków organicznych. Każda dioda jest w stanie emitować własne źródło światła, dlatego smartfon nie potrzebuje dodatkowej warstwy podświetlenia. Grubość diod sięga maksymalnie 1 mm, przez co producent może tworzyć jeszcze cieńsze telefony. Brak podświetlenia wpływa na oszczędność energii, a także umożliwia grupowanie pikseli, co z kolei daje dostęp do funkcji Always on Display, która wyświetla konkretne obrazy na zablokowanym ekranie. Wyświetlacze AMOLED charakteryzuje również głęboka czerń oraz bardzo dobrze odwzorowane kolory. 
Ekrany AMOLED znajdziemy w smartfonach Samsunga. Na przestrzeni ostatnich kilku lat producent rozwinął tą technologię, czego efektem są panele Dynamic AMOLED. Wyświetlacz nowej generacji oferuje lepszy kontrast oraz kolory. Certyfikat HDR 10+ podnosi jakość obrazu podczas oglądania filmów i wyciąga z materiałów jeszcze więcej szczegółów. Ekrany Dynamic AMOLED redukują szkodliwe niebieskie światło, co z kolei wpływa na mniejsze zmęczenie oczu. W nowych Samsungach z serii Galaxy zwiększono częstotliwość odświeżania ekranu do 120 Hz. Dzięki temu odtwarzane animacje są płynne i nawet gdy gramy w dynamiczne gry, efekt zacinającego się obrazu nie występuje. 

Wszystko, co musisz wiedzieć o ekranach IPS LCD 

IPS LCD (In Plane Switching) to technologia, w której diody LED oświetlają zastosowane w nim piksele. Wyświetlacze LCD wykorzystują spolaryzowane światło, które następnie przepływa przez filtr barwny. Po każdej stronie ciekłych kryształów znajdują się filtry poziome i pionowe. Do charakterystycznych cech tej technologii trzeba zaliczyć przyzwoite odwzorowanie kolorów, a także dużo niższe koszty produkcji. Wyświetlacze IPS LCD są stosowane w budżetowych smartfonach, choć nadal można je znaleźć w modelach ze średniej półki cenowej. 

AMOLED vs IPS - wady i zalety 

Jedną z największych zalet ekranów AMOLED jest doskonałe odwzorowanie kolorów. W bezpośrednim porównaniu z wyświetlaczem IPS LCD różnica w nasyceniu barw jest widoczna już na pierwszy rzut oka. Niesamowicie głęboka czerń to kolejny argument opowiadający się za wyborem telefonu z AMOLED. To wpływa nie tylko na komfort użytkowania, ale w znaczący sposób redukuje zużycie energii. 
Technologia AMOLED, dzięki bardzo małym diodom może być implementowana w elastycznych ekranach. Świetnym tego przykładem jest Samsung Galaxy Z Fold 3, który korzysta z ekranu Dynamic AMOLED 2X z odświeżaniem 120 Hz. 
Wyświetlacze AMOLED są świetne, ale mają także swoje minusy. Do największych trzeba zaliczyć cenę. Koszty produkcji tego typu smartfonów są znacznie wyższe, co przekłada się na końcową kwotę, jaką trzeba zapłacić za urządzenie. Teoretycznie, panele AMOLED są bardziej podatne na uszkodzenia. Wystarczy, że jeden piksel przestanie działać prawidłowo, a to może mieć wpływ na funkcjonowanie całego panelu. Samsung w ostatnich latach dopracował swoje ekrany, dlatego coraz mniej słyszy się o ich awaryjności. Na pewno, użytkownicy muszą liczyć się z tym, że w przypadku ewentualnego rozbicia wyświetlacza koszt jego wymiany będzie zdecydowanie wyższy niż w przypadku panelu LCD. 
Plusy: 
  • doskonałe odwzorowanie kolorów 
  • głęboka czerń 
  • niskie zużycie energii 
  • możliwość wyświetlania pojedynczych pikseli (Always on Display) 
Minusy: 
  • telefony z AMOLED są droższe 
  • wymiana ekranu jest kosztowna 
Jedną z największych zalet wyświetlaczy LCD są bardzo niskie koszty produkcji, przez co osoby z ograniczonym budżetem mogą pójść na pewien kompromis i wybrać dobrze wyposażony model w rozsądnej cenie. Mocną stroną podświetlenia LED jest przepuszczanie dużej ilości światła przez piksele, co sprawia, że biele są dużo jaśniejsze. Kolory w wyświetlaczach LCD nie są tak intensywne jak w AMOLED, co dla niektórych osób jest ogromną zaletą. Wyświetlane obrazy są zbliżone do rzeczywistości. 
Argumentem opowiadającym się za wyborem telefonu z wyświetlaczem LCD jest niezawodność. Podświetlenie może działać przez naprawdę długi czas bez najmniejszych problemów. Podobnie sytuacja wygląda w momencie, gdy wyświetlacz zostanie rozbity. Wymiana go na nowy model nie będzie tak kosztowana! 
Brak wystarczająco głębokiej czerni jest największym minusem w wyświetlaczach LCD. To widać szczególnie w nocy, gdy uruchomiony jest tryb ciemny. Nawet przy minimalnym podświetleniu czerń nadal nie będzie tak głęboka jak w panelu AMOLED. Tania technologia IPS LCD ma ograniczone możliwości w projektowaniu telefonów, przez co są one odrobinę grubsze. Dodatkowo nie ma możliwości tworzenia elastycznych paneli. LCD nie jest innowacyjną technologią, dlatego miłośnicy flagowców z najwyższej półki raczej nie spojrzą na takie urządzenie. 
Plusy: 
  • telefony z IPS LCD są tańsze 
  • niezawodna konstrukcja 
  • naturalnie odwzorowane kolory 
Minusy: 
  • czerń nie jest wystarczająco głęboka 
  • kiepskie kąty widzenia 
  • brak telefonów z zakrzywionym ekranem 

AMOLED vs IPS - które rozwiązanie jest lepsze? 

Tak naprawdę wszystko zależy od preferencji użytkownika. Pod względem technicznym technologia AMOLED jest zdecydowanie lepsza, bo oferuje wysoką jakość obrazu z idealnie odwzorowanymi kolorami oraz głębokimi czerniami. IPS to z kolei rozwiązane, które w budżetowych smartfonach sprawdza się naprawdę dobrze. Jeśli szukasz najwyższej jakości obrazu, to AMOLED będzie doskonałym wyborem. W przypadku, gdy jesteś w stanie pójść na pewne kompromisy i tym samym zaoszczędzić, to warto spojrzeć w stronę telefonów z wyświetlaczem IPS LCD. 
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.