Data publikacji:

Porównanie zegarków Apple Watch 8 vs Garmin Fenix 7

Na rynku smartwatchy panuje obecnie niezwykle zażarta konkurencja, na czym zyskują konsumenci, bowiem mogą wybierać spośród dziesiątek modeli, często z bardzo niszowymi lub zaawansowanymi funkcjami. Jednym z liderów w tym segmencie pozostaje firma Apple, ale musi ona walczyć o serca klientów z wieloma innymi producentami, oferującymi tańsze oraz nieraz bardziej zaawansowane urządzenia, a wśród nich znajduje się też marka Garmin. Sprawdźmy zatem, jak w bezpośrednim porównaniu wypadają zegarki Apple Watch 8 i Garmin Fenix 7.
garmin fenix 7
Porównanie zegarków Apple Watch 8 vs Garmin Fenix 7

Apple Watch 8

Zestawienie Apple Watch 8 vs Garmin Fenix 7 zacznijmy od zegarka z logiem jabłka. Apple Watch 8 zadebiutował w sklepach jesienią 2022 roku. Model zachowuje klasyczny design zegarków amerykańskiego giganta, co oznacza, że posiada charakterystyczną kwadratową tarczę o wysokości 45 milimetrów. Jest ona wyposażona w dotykowy wyświetlacz z bardzo wąskimi ramkami, o przekątnej 1,77 cala, który korzysta z matrycy Retina OLED, gwarantującej wysoką jasność i nasycenie kolorami.
Apple Watch 8 ma pełny zestaw zaawansowanych czujników biometrycznych, pozwalających kontrolować EKG, jakość snu, poziom natlenienia albo stopień wysiłku fizycznego i stres. W zachowaniu jak najlepszej formy fizycznej użytkownika pomaga oprogramowanie treningowe i aplikacje do kontroli zdrowia, umożliwiające między innymi śledzenie cyklu menstruacyjnego. O zażyciu leków i suplementów poinformuje nas specjalna aplikacji. Sprzęt jest w stanie również wykrywać upadki i wypadki, w których uczestniczy jego właściciel (może to być poważna stłuczka w samochodzie), w razie potrzeby wezwie wówczas automatycznie pomoc. W nawigacji w terenie pomogą wbudowany moduł GPS oraz mapy.
Bateria Apple Watch 8 wystarcza na 18 godzin pracy, ale w trybie niskiego zużycia energii czas ten można przedłużyć do 36 godzin. Sprzęt współpracuje optymalnie ze smartfonami z systemem iOS, choć można go również połączyć z Androidem, jednak stracimy wówczas dostęp do niektórych funkcji. Ze sparowanego z telefonem zegarka możemy odbierać i wykonywać rozmowy, odbierać pocztę elektroniczną i wiadomości tekstowe. Model dostępny jest w kilku wariantach kolorystycznych.
apple watch 8

Garmin Fenix 7

Zegarek Garmin 7 trafił na półki sklepowe w styczniu 2022 roku. Urządzenie jest flagowym multisportowym smartwatchem producenta. Poza standardowym modelem konsumenci mogą wybierać także spośród kilku wariantów różniących się rozmiarami, a także posiadających dodatkowe funkcje. W porównaniu skupimy się jednak na podstawowym wariancie.
Smartwatch ma klasyczny design z okrągłą tarczą zamkniętą w metalowej obudowie. Kolorowy dotykowy wyświetlacz ma średnicę 1,3 cala. Interfejs urządzenia obsłużymy jednak również dzięki wygodnym w użyciu przyciskom, przydającym się wówczas, gdy np. mamy spocone czy mokre dłonie lub korzystamy z rękawiczki. Według producenta, konstrukcja smartwatcha spełnia amerykańskie normy militarne pod względem odporności na wstrząsy i upadki, a także zmiany temperatury.
Garmin Fenix 7 stworzony został dla fanów podróży oraz sportu, dlatego też wspiera wszystkie popularne systemy geolokacyjne. W pamięci sprzętu znajdują się dokładne mapy ponad 2000 kurortów narciarskich i dodatkowe mapy topograficzne, których nie zapewnia Google i jego konkurencja. Na wyposażeniu znalazł się też barometr i trzyosiowy kompas elektroniczny.
Jeżeli chodzi o czujniki biometryczne Fenix 7 ma na pokładzie czujnik tętna, pulsoksymetr, sensor jakości snu i oddychania. Dodatkiem jest aplikacja ułatwiająca śledzenie poziomu nawodnienia organizmu. Producent nie zapomniał też o bardzo szerokim wyborze trybów sportowych i treningowych. Zegarek łączy się bezprzewodowo z telefonami z Androidem i iOS, a do zbierania danych używa specjalnej aplikacji Garmina. Bateria modelu pozwala pracować mu od kilkunastu godzin do ponad 40 godzin, w zależności od trybu oraz tego, czy aktywowaliśmy GPS.
garmin fenix 7

Apple Watch 8 czy Garmin Fenix 7?

Apple Watch 8 czy Garmin Fenix 7 są dostępne w podobnej cenie, ale skierowane są do innej grupy odbiorców. Propozycja Apple spełnia rolę eleganckiego zegarka wielofunkcyjnego, który sprawdzi się równie dobrze na siłowni, jak i na spotkaniu biznesowym. Garmin przygotował z kolei swojego smartwatcha z myślą o fanach wycieczek górskich, rowerowych wojaży lub narciarstwa, którzy przykładają dużą wagę do treningu i wysiłku fizycznego.