Data publikacji:

Bufor z wężownicą czy bez? Poradnik

Bufory ciepła są rozwiązaniem, które dopiero zdobywa popularność w europejskim kręgu kulturowym, a szkoda! Są doskonałym pomysłem, który wdrożony może przynieść wiele oszczędności. Pozwalają sprawić również, że powietrze będzie czyste i wolne od zapachu spalanego paliwa niezależnie od tego, czy będzie to gaz, czy węgiel. Dzięki nim obieg z piecem ładowanym standardowo, bez podajnika, będzie dużo bardziej wygodny. Dowiedz się, czy wybrać bufor z wężownicą, czy bez.

Jak działa bufor ciepła z wężownicą CWU? 

Bufor podłączony do kotła oraz niezależnego obiegu z kaloryferami jest nagrzewany przez kocioł do odpowiedniej temperatury. Najczęściej jest to temperatura do 90 stopni Celsjusza. Wówczas należy standardowo napalić w kotle dostępnym paliwem stałym, odczekać, aż woda się nagrzeje, i gotowe. Następny raz palić w kotle będzie trzeba dopiero wtedy, gdy zapas ciepła z buforu zostanie zużyty. Bufor doskonale magazynuje ciepło i pozwala nim sterować w dowolny sposób tak samo, jak przy innych formach ogrzewania. Ponieważ ciepła woda w buforze gromadzi się w górnej części zbiornika, a zimna w dolnej, nie ma potrzeby jej ciągłego dogrzewania.  
Ciepło można pobierać, nawet jeśli zbiornik nie jest w pełni nagrzany, ponieważ dysponujemy warstwowym układem wody. Bufor z wężownicą do pompy ciepła to odrobinę inny temat – ma nieco mniejszą pojemność niż klasyczne bufory łączone z kotłami, a jego celem jest zwiększanie pojemności całej instalacji. Stosowanie buforów jest sensowne szczególnie w przypadku, w którym w domu korzystamy z wielu źródeł ciepła, np. kominka, ogrzewania kotłem na drewno oraz kolektorami.  

Zalety i wady stosowania buforów ciepła 

Wśród największych zalet buforów ciepła wymienia się to, że pozwalają one na efektywne i bardzo oszczędne spalanie. Ponadto dbają o to, by jakość powietrza w okolicy i w domu była wyższa niż do tej pory. Jeśli dokonamy zakupu większego zbiornika, odwiedzanie kotłowni można ograniczyć nawet do 1–2 wizyt w ciągu tygodnia. Bufor można podłączyć również do pompy ciepła, paneli słonecznych czy bojlera CWU. Urządzenie oddaje ciepło w sposób płynny i umożliwia bardzo dobrą kontrolę nad temperaturą w domu. Uwalnia ciepło jeszcze przez długi czas po całkowitym wygaszeniu spalania w kotle. Oszczędność, jaką może generować zastosowanie buforu ciepła w domu, może sięgać nawet 50%. 
Wadami bufora jest jego koszt początkowy oraz potrzeba wygospodarowania na niego odpowiedniej ilości miejsca w kotłowni. Bufory ciepła najlepiej sprawdzą się tam, gdzie już mamy zainstalowany kocioł na paliwo stałe lub dodatkowe źródła ciepła, takie jak kolektory czy pompa ciepła. Żeby inwestować w instalację, która pozwala oszczędzać paliwo, warto jednak wcześniej upewnić się, czy izolacja w domu jest odpowiednio wykonana, a ciepło nie ucieka w niepożądanych miejscach. Bufory wcale nie muszą być drogie, a cała instalacja może szybko się zwrócić, pod warunkiem, że zostanie dobrze przemyślana i profesjonalnie zaprojektowana. 

Bufor ciepła z wężownicą czy bez? 

Bufor ciepła z wężownicą to rozwiązanie, które na start jest nieco droższe, jednak w dłuższej perspektywie czasu w pewnych sytuacjach opłacalne. Bufor ciepła z wężownicą ze stali nierdzewnej ma na celu przepływowe grzanie ciepłej wody użytkowej (CWU). Przydaje się szczególnie w przypadkach, w których dwa układy grzewcze muszą być od siebie oddzielone, np. CWU oraz panele słoneczne. Można wtedy sprawić, że bufor będzie pełnił rolę wymiennika ciepła. 
Im większa wężownica, tym większą temperaturę wody można uzyskać. Jeśli jednak nie ma konieczności rozdzielać układów w danym projekcie, lepiej postawić na bufor bez wężownicy. Wówczas ograniczymy nieco koszty całej instalacji oraz nie będziemy dodawać do systemu kolejnego wymiennika. 

O czym należy pamiętać, kupując bufor z wężownicą? 

Kupując wężownicę, należy pamiętać o tym, że musi być wykonana z tego samego materiału co pozostałe elementy układu – najczęściej jest to stal albo miedź. Wężownice mają ograniczoną moc, zatem czasami lepiej ich unikać w większych budynkach – najlepiej sprawdzą się w domkach jednorodzinnych. Trzeba również zadbać o odpowiednią ilość miejsca do montażu wężownicy.  
Dostępne są także modele buforów z dwiema wężownicami. To rozwiązanie mniej popularne, ale bufor z dwiema wężownicami umożliwia podłączenie go do kolejnego źródła ciepła. Jeśli system będzie w odpowiedni sposób dobrany, może to znacząco pozytywnie wpłynąć na całą inwestycję i sprawić, że zwróci się ona stosunkowo szybko. 

Bufor 2000 litrów z wężownicą, a może bufor ciepła 1500 litrów z wężownicą? 

To, jaką pojemność bufora będzie trzeba wybrać, jest ściśle skorelowane z maksymalnym dobowym zapotrzebowaniem na ciepło konkretnego budynku i zamieszkujących go osób. 60 kWh zużywanych na ogrzewanie w ciągu doby pociąga za sobą konieczność montażu buforu 1000 litrów z wężownicą CWU, natomiast 120 kWh energii zużywanych na dobę generuje potrzebę montażu buforu ciepła 2000 litrów z wężownicą. Zazwyczaj w domkach jednorodzinnych montuje się bufory o pojemności 1000–2000 litrów.  
Dla pary zamieszkującej niewielki, ale bardzo dobre zaizolowany domek, być może wystarczy bufor 800 l z wężownicą, jednak wszystko trzeba oprzeć na szczegółowych wyliczeniach. Według standardowych zaleceń mówi się o tym, żeby na 1 kWh energii dobierać przynajmniej 50 litrów pojemności bufora, jednak nierzadko są to wyliczenia na wyrost. Warto jednak pamiętać o tym, że im większy bufor, tym lepiej, chociaż pociąga to za sobą większe koszty na start. Im rzadziej będzie trzeba uzupełniać paliwo w kotle, tym lepiej.  
Zdjęcie: duallogic / Envato Elements
Autor: Dfficile