Data publikacji:

Chromecast 4 vs 3 – jaki Chromecast wybrać?

Przeciętny człowiek w XXI wieku każdego dnia otacza się dziesiątkami urządzeń elektrycznych. W dobie coraz szybszego rozwoju, funkcjonalność to jedna z najbardziej pożądanych cech, szczególnie w przedmiotach, których człowiek używa każdego dnia. W praktycznie każdym domu znajduje się przynajmniej jeden model telewizora. Producenci z każdym wypuszczanym modelem dodają dodatkowe opcje i udogodnienia, a co za tym idzie – cena nowoczesnych modeli telewizorów często bywa niebagatelnie wysoka. Aby ulepszyć telewizor i dodać do niego więcej możliwości, warto wybrać urządzenie Google Chromecast, które pozwala na korzystanie z wielu dodatkowych funkcji.

chromecast

Chromecast – co to jest?

Chromecast to urządzenie, które swoją premierę miało w 2013 roku. Chromecast to przystawka do telewizora, która pozwala korzystać z funkcji telewizorów SMART nawet na najzwyklejszych odbiornikach, które oryginalnie pozbawione są opcji Smart TV.

Urządzenie wyposaża telewizor w dostęp do internetu oraz, dzięki funkcji klonowania ekranu, pozwala przesyłać na ekran telewizora materiały z tabletów i smartfonów. Pierwsze wydanie urządzenia Chromecast szybko znalazło swoich zwolenników dzięki łatwości instalacji oraz prostej obsłudze. Urządzenie stosowano główne do oglądania na telewizorze materiałów z popularnych platform, takich jak YouTube czy Netflix.

Co daje Chromecast?

Chromecast to urządzenie posiadające wiele przydatnych funkcji. Główną zaletą jest możliwość wyposażenia dowolnego telewizora w opcje, które posiadają telewizory Smart TV. Chromecast nowej generacji pozwala na dostęp do internetu, a także do mnóstwa aplikacji, w tym do licznych serwisów streaminowych, które pozwalają na oglądanie seriali i filmów na ekranie własnego telewizora. Dzięki temu urządzeniu można skorzystać także z dostępu do popularnych serwisów społecznościowych oraz do licznych gier internetowych.

Aby cieszyć się możliwościami, jakie daje urządzenie Chromecast, należy odpowiednio podłączyć go do telewizora. Urządzenie posiada wtyczkę HDMI, którą należy wpiąć do odbiornika. Kolejny krokiem jest pobranie na telefon lub tablet aplikacji, która umożliwia sterowanie urządzeniem. Taką aplikację można znaleźć w sklepach internetowych przystosowanych do systemu smartfona.

Chromecast 3 – specyfikacja

Transmiter TV GOOGLE Chromecast 3.0 pozwala na niezakłócany ograniczeniami transfer danych z urządzeń mobilnych, takich jak telefon, tablet czy laptop na telewizor. Chromecast 3 to urządzenie najnowszej generacji, które sprawi ogromną radość serialowym miłośnikom. Chromecast 3 obsługuje szeroki wachlarz urządzeń wspieranych przez różne systemy operacyjne. Urządzenie jest kompatybilne z urządzeniami posiadającymi system Android, Windows oraz iOS. Dzięki temu każdy, niezależnie od systemu operacyjnego w swoim telefonie lub tablecie, może korzystać z funkcji Google Chromecast 3.

Prosty interfejs aplikacji, która służy do sterowania urządzeniem, sprawia, że korzystanie z niego jest banalnie proste i intuicyjne. Działanie urządzenia opiera się na WiFi. Model Google Chromecast 3.0 obsługuje częstotliwość 2.4GHz oraz 5 GHz. Obsługa pasma 5 GHz sprawia, że urządzenie pracuje zdecydowanie szybciej i lepiej.

Chromecast 3 posiada funkcję sterowania głosem, co znacznie podwyższa komfort użytkowania. Proste, zaprogramowane komendy kierowane w stronę urządzenia pozwalają cieszyć się jego funkcjonalnością bez konieczności sterowania nim poprzez aplikację. Dzięki rozdzielczości 1920 x 1080 zapewniona jest doskonała jakość obrazu nawet na telewizorach o przekątnej 50 cali.

Chromecast 4 – opis urządzenia

Google Chromecast 4.0 to odtwarzacz multimedialny, który pozwala na dostęp do szeregu różnych platform streamingowych, serwisów i aplikacji, między innymi do:

 • YouTube,
 • YouTube TV,
 • Netflix,
 • Amazon Prime Video,
 • Disney+,
 • Twitch,
 • HBO GO,
 • Deezer,
 • Spotify,
 • Aplikacje Google Play,
 • AppleAppStore,
 • Przeglądarki internetowej.

Google Chromecast 4 to urządzenie pozwalające na strumieniowe odtwarzanie filmów w świetnej rozdzielczości 4K. Posiada złącze HDMI oraz obsługuje HDR w kilku formatach. Dzięki WiFi 5 i Bluetooth 5 zapewnia łączność bezprzewodową. Chromecast 4 ma możliwość bezprzewodowego przesyłania treści z urządzenia mobilnego (telefonu lub tabletu) na ekran telewizora.

Do zestawu z urządzeniem Google Chromecast 4.0 dodawany jest pilot, który ułatwia sterowanie i jest bardzo prosty w obsłudze. Pilot daje możliwość sterowania głośnością i innymi kluczowymi funkcjami, a co więcej, posiada przyciski, które bezpośrednio uruchamiają najpopularniejsze aplikacje – YouTube i Netflix. Urządzenie jest małe, dzięki czemu nie zajmuje przestrzeni, a co więcej, do jego użytkowania nie potrzeba żadnych zbędnych kabli, które zagracają przestrzeń i nie wyglądają estetycznie.

Chromecast 3 vs 4 – porównanie modeli

Obie generacje urządzenia Google Chromecast zapewniają dostęp do szeregu przydatnych funkcji i udogodnień. Obie potrafią zmienić zwykły telewizor w taki, który posiada opcje telewizora Smart TV. Między modelami Google Chromecast można zauważyć niewielkie różnice. Chromecast 4 pozwala na odtwarzanie maksymalnej rozdzielczości 3840 x 2160p, podczas gdy maksymalna rozdzielczość w urządzeniu Chromecast 3 to 1920 x 1080p.

Oba urządzenia są wspierane przez system operacyjny Android. Do urządzenia Chromecast 4 dodawany jest specjalny pilot, który ułatwia sterowanie bez konieczności korzystania ze smartfonu. Oba urządzenia mają możliwość łączenia bezprzewodowego za pomocą WiFi, a połączenie z telewizorem odbywa się za pomocą złącza HDMI.

Autorka: Patrycja Wojas