Data modyfikacji:

Co kupić 12-latce na święta? Propozycje świątecznych prezentów dla 12-latki

 Kupowanie prezentów świątecznych nigdy nie jest tak proste, jak może się wydawać. Trzeba bowiem umiejętnie owe prezenty wybierać, zwłaszcza wtedy, kiedy obdarowywaną osobą jest 12-latka. Co kupić 12-latce na święta? Jakimi kryteriami kierować się podczas wybierania podarunku i jak sprawić, aby był absolutnie niesamowity? Na jakie prezenty zwracać uwagę, a czego absolutnie unikać? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższym artykule. Miłej lektury!
prezent dla 12 latki

Na co zwrócić uwagę podczas wybierania prezentu dla 12 latki?

Dziewczynki w czasie dorastania mają wiele cech wspólnych. Rozwijają swoje pasje i zainteresowania, z ciekawością przyglądają się otaczającemu światu, rozumiejąc z niego coraz więcej, pragną coraz większej dozy samodzielności i poszerzania kręgu znajomych. Wybierając prezent dla 12-latki, warto więc uwzględnić jej zainteresowania i sposoby na spędzanie czasu wolnego.

Poszerzanie zainteresowań: gry edukacyjne, kreatywne i artystyczne

Dziewczynka w wieku dwunastu lat będzie poszukiwać swojej drogi życiowej bardzo intensywnie. Doskonałym prezentem będzie więc gra edukacyjna, która nie tylko pomoże jej w tym procesie, ale uczyni go niezwykle przyjemnym. Dobrze dobrana gra edukacyjna sprawi, że tworzenie przedmiotów codziennego użytku stanie się zabawą, eksplorowanie ludzkiego ciała (gry w lekarza itd.) będzie niezwykle fascynujące, a budowanie ogromną przyjemnością.
 Wybór jest przeogromny:
• gry naukowe: wszelkiego rodzaju zabawy w biologa, odkrywcę, lekarza czy chemika; 
• gry związane z programowaniem: dla wszystkich dziewczynek zainteresowanych informatyką, niezwykle stymulujące intelektualnie, zabawne i inteligentne;
• gry związane z budowaniem: nie chodzi tutaj bynajmniej o budowanie domów czy budynków, ale maszyn i robotów.
Powyższy zestaw wygląda dość nietypowo, ponieważ pokrywa wiele dziedzin typowo uznawanych za chłopięce, męskie. Dzisiejszy świat pokazuje jednak, że wiele dziewczynek spogląda właśnie w tę stronę i to z ogromną pasją. To jednak nie wszystko, ponieważ istnieją również inne tego typu gry, które opierają się na umiejętnościach plastycznych i zdolności kreatywnego myślenia.
 Gry kreatywne/artystyczne to między innymi:
• zestawy z masą plastyczną: dla dziewczynek o artystycznych inklinacjach;
 • gry typu „studio makijażu”: dla dziewczynek, które marzą o karierze wizażystki;
 • gry pozwalające na zabawę w twórczynię perfum czy kosmetyków. Należy dodać jeszcze kilka słów o grach karcianych i planszowych, których jest tak dużo, że nie sposób omówić wszystkiego. W takie gry dziewczynka może grać ze znajomymi, przyjaciółkami, a także z rodzeństwem i rodzicami. Pozwala to na zacieśnianie więzów przyjacielskich i rodzinnych, ponieważ radość ze wspólnego spędzania czasu zbliża tak, jak nic innego.
 Gry karciane i planszowe przybierają różne formy. Mogą to być gry ekonomiczne, strategiczne, polegające na używaniu wyobraźni, wymagające myślenia nieszablonowego i skojarzeniowego. Wszystkie te gry uczą wygrywania i radości z wygranej. Uczą też one, w jaki sposób przegrywać, by wyciągać z porażek jak najwięcej lekcji. Poza tym gry tego typu uczą cierpliwości i kształtują charakter, rozwijając przy tym inteligencję i inne zdolności kognitywne.
To oczywiście nie wszystko, co można kupić na święta 12-latce.

Lalki? Oczywiście, ale nie wszystkie!

 Lalki w wieku lat dwunastu? Dlaczego nie? Chodzi o to, by kupować takie lalki, które zostały w wyjątkowy sposób zaprojektowane, które przedstawiają jakąś konkretną postać lub zawód. Strój, akcesoria, makijaż - to wszystko będzie brane pod uwagę przez dwunastolatkę, ponieważ ona sama zaczyna już zwracać ogromną uwagę na te rzeczy.

 Wybór lalki jako prezentu może niektórym wydawać się nieco infantylny, ale wystarczy zmienić optykę: dziewczynka, która ma dwanaście lat, myśli o tym, kim chce zostać w przyszłości. Lalka, która przypomina jej o wymarzonym zawodzie, pozwoli na wcielenie się w określoną postać, na wyobrażenie sobie dorosłego życia, na przygotowanie samej siebie na przeciwności losu. To nie jest infantylne, wręcz przeciwnie, dlatego lalka może stanowić zachętę do rozwoju osobistego, a w dodatku być źródłem ogromnej przyjemności. Taki prezent jest ze wszech miar wyjątkowy i sprawi obdarowanej dziewczynce ogromną radość. Pod warunkiem, że zostanie dobrze dobrany!

Klocki dla dziewczynek

 Stereotypy dotyczące dziewczynek są nierzadko bardzo dla nich krzywdzące. Nie każda dziewczynka chce bawić się lalkami, niektóre chcą budować, wznosić okazałe budowle, bawić się w architekturę nim same staną się architektkami lub konstruktorkami. Nie warto gasić takich marzeń, ale pobudzać je, rozwijać.

Z tego powodu można zastanowić się nad wyborem odpowiednich klocków dla dziewczynek, którymi będą mogły bawić się we właściwy dla siebie sposób. Współcześnie zestawów klocków jest tak wiele, że nie warto wymieniać poszczególnych. Odnalezienie najwłaściwszego nie będzie stanowiło problemu, bo salon fryzjerski, kemping, szkoła, dom na plaży to tylko niektóre z zestawów.

Idealny prezent dla 12-latki

 Idealnym prezentem na święta będzie taki prezent, który zaskoczy, rozbawi, wciągnie na długo i nie zostanie odstawiony w kąt po kilku dniach. Nie warto kupować skarpet czy swetrów na święta, chyba że dana dziewczynka je uwielbia. Lepiej skupić się na prezentach, które bardziej odpowiadają upodobaniom i aspiracjom dwunastolatki. Do tego można oczywiście dodać nieco świątecznych słodkości (ale nie wyrobów czekoladopodobnych, których dzieci nie cierpią!), a prezent stanie się nie tylko źródłem przyjemności, ale także nauki i sposobem na rozwój osobisty od najmłodszych lat!
Autor: Krzysztof Ostrowski