Data publikacji:

Co spowalnia komputer?

Komputery to urządzenia, bez których nie wyobrażamy sobie współczesnego życia, pracy i rozrywki. Dlatego też, gdy ich działanie spowalnia, każdy użytkownik bardzo szybko się irytuje, a sama praca staje się o wiele bardziej uciążliwa. Powodów, dla których urządzenia spowalniają, jest kilka. Niektóre spowodowane błędami w użytkowaniu, inne wynikające ze zużycia sprzętu. By jednak pomóc wam poradzić sobie z nimi, przedstawiamy omówienie przyczyn wolnej pracy komputerów, które ułatwią diagnozę i przyspieszą likwidacje problemu. Zobacz, co spowalnia komputer.

Co spowalnia komputer?

Co spowalnia komputer? Rozpoznanie problemu

Wolna praca komputera to w wielu przypadkach nałożenie kilku mniejszych problemów lub kilkuletnie problemy, które stopniowo ograniczają działanie sprzętu. W rezultacie bez regularnych przeglądów urządzenia spowalniają, by w pewnym momencie być całkowicie nieużyteczne.

By uniknąć takich sytuacji, warto poznać najczęstsze przyczyny usterek, które dzielimy na problemy sprzętowe i systemowe. Wady lub uszkodzenia sprzętowe dotyczą problemów z pracą poszczególnych elementów zestawu komputerowego, natomiast usterki systemowe dotyczą nieprawidłowego działania programów, aplikacji czy systemu operacyjnego.

Na wiele z tych problemów każdy średnio zaawansowany użytkownik jest w stanie znaleźć odpowiednie rozwiązanie, przez co nie będzie konieczna wizyta w serwisie. Niemniej jednak niektóre przypadki wymagają wymiany podzespołów i profesjonalnego podejścia. Sprawdź, co najczęściej spowalnia komputer i jak temu zaradzić.

Zobacz nasz ranking dysków SSD

Wolna praca komputera. Kwestie techniczne i nie tylko

Jednym z częstszych powodów, dla których komputer po pewnym czasie zwalnia, jest jego przegrzewanie. W gruncie rzeczy spowodowane jest to przez dostawanie się kurzu do wentylatorów, który osiada zarówno na nich, jak i wewnątrz przewodników ciepła. Warstwa ta uniemożliwia prawidłową cyrkulację powietrza i oddawanie temperatury przez chłodzenie na procesorze czy karcie graficznej. To, co możemy zrobić dla swojego urządzenia w takiej sytuacji, to regularne czyszczenie urządzenia czy monitorowanie temperatur.

Drugim powodem, przez który komputery potrafią zwalniać, jest uszkodzenie dysku twardego. Magnetyczne dyski twarde zużywają się i z czasem pojawiają się na nich badsektory. W rezultacie dyski przenoszą dane na zdrowe partycje, zmniejszając tym samym swoją pojemność. Po pewnym czasie staje się przepełniony, tym samym zwalniając w pracy systemu.

Częstym powodem, przez który komputer działa wolno, jest zbyt duże zużycie procesora bądź pamięci RAM. W gruncie rzeczy jest to spowodowane instalacją programów i aplikacji, które mają dość wygórowane wymagania i działają w tle. Kilka takich programów działających na raz potrafi skutecznie spowolnić urządzenie, a nawet całkowicie uniemożliwić pracę. By tego uniknąć, warto regularnie monitorować system i jego prace, a przy instalacjach oprogramowania sprawdzać ich wymagania sprzętowe.

Jak przyspieszyć prace komputera?

Pierwszą rzeczą, jaką możemy zrobić, by przyspieszyć działanie komputera, jest wyłączenie aplikacji działających w tle, które niepotrzebnie zużywają zasoby komputera. Możemy zrobić to poprzez Ustawienia i Aplikacje w tle. Tam wybieramy tylko te programy, które uważamy za niezbędne, reszcie natomiast odbieramy prawo do działań w tle. Dzięki temu komputer wykorzystuje wyłącznie niezbędne zasoby, resztę pozostawiając pracy z pozostałymi zasobami.

Odpowiadając na pytanie: jak sprawdzić, co spowalnia komputer, powinniśmy zastanowić się również nad tym, czy regularnie go aktualizujemy. Wbrew pozorom przestarzałe oprogramowanie również może przysparzać problemy z płynnością i szybkością działanie. By więc tego uniknąć, warto odpowiednio podchodzić do kwestii uaktualnień, bez których systemy nie będą działać poprawnie.

Przestrzegając tych zaleceń, uchronimy się przed uszkodzeniem i spowolnieniem komputera, a tym samym praca będzie o wiele przyjemniejsza.

Autor: Jakub Grzelak