Data publikacji:

Co to jest QLED? Wszystko, co musisz wiedzieć o technologi QLED

Nowe rozwiązanie opatentowane przez Samsunga cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Doskonała jakość obrazu sprawia, że w dużo niższej cenie można kupić bardzo dobre telewizory. Co to jest QLED? W tym artykule dowiesz się wszystkiego na temat technologii QLED.

Co to jest QLED?

Telewizory QLED stanowią dobrą alternatywę dla modeli wyposażonych w matrycę OLED. W panelu LCD stosowane są kropki kwantowe, które pochłaniają, a następnie emitują światło w innym kolorze. Producent za przykład podaje kropki o wielkości 2 nm, które emitują światło niebieskie. Kropki 6-7 nm są w stanie wyświetlać światło czerwone.

Takie rozwiązanie pozwala na bardzo precyzyjne odwzorowywanie barw. Standardowe kolory RGB są rozróżniane w sposób bardziej precyzyjny, a co za tym idzie, pokrycie palety barw jest znacznie wyższe.<

Dodatkowo kropki kwantowe zastosowane w tachnologii QLED pozwoliły Samsungowi na znaczne zwiększenie jasności ekranu. W niektórych modelach może ona sięgać nawet 1000 nitów.

Wiele osób przed zakupem nowego telewizora zadaje sobie pytanie: OLED czy QLED? Minusem matryc OLED jest to, że mogą się wypalać. W przypadku telewizorów QLED jest to mniej prawdopodobne. Co oznacza QLED dla matrycy? Poczwórna powłoka kropek kwantowych sprawia, że matryce są o wiele trwalsze i stabilniejsze. Nawet bardzo intensywnie wykorzystywany telewizor nie będzie miał wypalonego ani jednego piksela.

OLED czy QLED: którą technologię wybrać?

Wiesz już, co oznacz QLED. Zastanówmy się teraz, czy warto kupić telewizor wykorzystujący tę technologię.

Matryce OLED nie potrzebują podświetlania, ponieważ diody samodzielnie generują światło. To przekłada się na perfekcyjną czerń, a także idealnie odwzorowane kolory. Pod tym względem telewizory OLED nie mają sobie równych. Jednak ryzyko wypalenia po pewnym czasie jest bardzo duże i z tym trzeba się liczyć, wybierając taki model.

W przypadku telewizorów QLED takie zagrożenie jest bardzo mocno zminimalizowane. Do zakupu zachęcją też na pewno atrakcyjne ceny telewizór w tej technologii.

Polecane telewizory QLED firmy Samsung

Wiesz już, co to jest technologia QLED i jakie są jej zalety. Zobaczmy teraz, jaki telewizor Samsung QLED wybrać.

Samsung QE55Q60

Jeden z najtańszych i jednocześnie najciekawszych telewizorów Samsung. Ekran QLED o przekątnej 55 cali ma rozdzielczość 4K. Doskonały obraz jest zasługą procesora Quantum 4K.

Miliard odcieni kolorów sprawia, że każdy film wygląda po prostu perfekcyjnie. System inteligentnej optymalizacji obrazu dopasowuje się do warunków oświetleniowych. Tryb HDR dodatkowo podnosi jasność i zwiększa kontrast, gdy przyjdzie potrzeba.

Samsung QE65Q7RA

Telewizor dla wymagających użytkowników ma bezpośrednie strefowe podświetlenie, które jeszcze bardziej podnosi kontrast i wpływa na szczegółowość obrazu.

Wsparcie dla HDR 1000 jeszcze efektywniej podnosi poziom jasności. Telewizor zbiera bardzo pozytywne recenzje wśród użytkowników, dlatego warto się nim zainteresować.

Samsung QE55Q80RA

Jeden z najwyższych modeli dostępnych z matrycą QLED. W tym modelu zastosowano 6-krotne podświetlenie strefowe, co gwarantuje perfekcyjną czerń i pełne pokrycie dla palety barw. Producentowi udało się uzyskać bardzo szeroki kąt widzenia, dlatego niezależnie od tego, gdzie dana osoba siedzi, będzie w stanie dostrzec wszystko, co jest widoczne na ekranie.

HDR 1500 jest najwyższym standardem dostępnym w telewizorach, dlatego optymalizacja scen wchodzi na jeszcze wyższy poziom. Telewizor jest również dedykowany dla graczy, dzięki wysokiej częstotliwości odświeżania i dedykowanemu trybowi.