Data publikacji:

Co to jest switch i jak działa? Jaki switch wybrać do domu?

Switch jest powszechnie używanym urządzeniem tworzącym infrastrukturę sieciową i telekomunikacyjną. Dla przeciętnego konsumenta jest on jednak słabo rozpoznawalnym sprzętem, w przeciwieństwie np. do routerów, które znajdziemy w każdym domu. Switche instalowane są bowiem głównie w biurach, placówkach użyteczności publicznej, takich jak urzędy czy szkoły, a także zakładach przemysłowych, a więc w miejscach, w których struktura sieci przewodowej i bezprzewodowej jest znacznie bardziej skomplikowana i obsługuje ona więcej sprzętów równocześnie. Nie oznacza to jednak, że switchów nie używa się w zwykłych mieszkaniach i domach – na rynku znajdziemy modele idealnie przystosowane do tego celu. W artykule tłumaczymy, jak działa switch i przedstawiamy listę polecanych urządzeń. 
co to jest switch

Jak działa switch?

Switche określane są też powszechnie mianem przełączników sieciowych. Laik zazwyczaj miał okazję zobaczyć je na żywo w serwerowniach lub dużych metalowych szafach przechowujących urządzenia sieciowe, zainstalowanych w jego miejscu pracy. Bardzo często pojawiają się też w filmach lub serialach. 
Switch przyjmuje kształt prostokątnej skrzynki, która od frontu posiada od kilku do nawet kilkudziesięciu wejść na kable sieciowe Ethernet. W przypadku rozległych i dużych systemów przełączniki bardzo często ustawia się jeden nad drugim, dzięki czemu tworzą one charakterystyczne wieże. Podstawowe zadanie switcha polega na przewodowym połączeniu ze sobą wielu różnych urządzeń lub innych elementów infrastruktury sieci lokalnej, takich jak routery i modemy, a także zarządzaniu przesyłanymi pomiędzy nimi danymi. Mogą one również być używane w systemach monitoringu wideo, łącząc wiele kamer. 
Do switchy podłącza się również komputery stacjonarne, serwery, stacje robocze, drukarki, jak również różnego typu maszyny i urządzenia przemysłowe. Urządzenia, które są skomunikowane ze sobą za pomocą przełącznika, automatycznie rozpoznają się w obrębie utworzonej sieci i mogą swobodnie wymieniać się pakietami informacji lub plikami. Pamiętajmy jednak, że switche służą wyłącznie do komunikacji w obrębie wewnętrznej sieci lokalnej, nie pełnią więc funkcji modemu i nie mogą łączyć się bezpośrednio z internetem.
Switche można podzielić na urządzenia przeznaczone do profesjonalnego użytku, a także modele stworzone do użytku w mniejszych obiektach i domach. Te pierwsze osiągają największe rozmiary i równocześnie obsługują dziesiątki połączeń. Do działania wymagają dużej mocy, zasilanie jest potrzebne nie tylko do zarządzania komunikacją sieciowa, ale również napędzania wentylatorów schładzających obciążone pracą komponenty przełącznika. Switche tego typu osiągają ceny nawet kilku tysięcy złotych i przeznaczone są najczęściej do montowania we wspomnianych już specjalnych szafach lub na półkach. Poza niezawodnością i trwałością oferują też administratorom sieci wiele zaawansowanych funkcji i możliwości konfiguracyjnych.
Mniejsze przełączniki ustawiane są zazwyczaj w pojedynkę, obsługują one od kilku do kilkunastu urządzeń jednocześnie. Sprzęt ten zajmuje mniej miejsca i można ustawić go na szafce lub na półce. Ceny tego rodzaju switchy zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych. 

Switch w domu – czy będzie przydatny? Jaki switch do domu wybrać?

Na początek warto podkreślić, że rolę switcha z powodzeniem może wypełniać nawet najtańszy router. Większość modeli ma bowiem co najmniej kilka portów LAN, do których podłączamy różnego typu urządzenia. Wyjątkiem są tutaj niektóre kompaktowe routery z modemami LTE i 5G, których konstruktorzy porzucają wejścia Ethernet, by zmniejszyć fizyczne wymiary sprzętu. 
Oznacza to, że jeżeli chcemy połączyć ze sobą przewodowo niewielką liczbę sprzętów w obrębie sieci lokalnej, dokupywanie osobnego przełącznika kompletnie mija się z celem. Kiedy zatem warto zdecydować się na switch w domu? 
Po pierwsze, bardzo często przełącznik sieciowy kupujemy, aby uniknąć bałaganu z kablami i mieć łatwiejszy dostęp do wszystkich kabli. Switch wraz z przewodami możemy dzięki temu ukryć w niewidocznym miejscu, podczas gdy mocny router pozostanie ustawiony w salonie, co pozwala zachować optymalny zasięg domowego Wi-Fi – ma to znaczenie w większych mieszkaniach i wielokondygnacyjnych budynkach.
Po drugie, switche bardzo się przydają, gdy instalujemy lub rozbudowujemy system inteligentnego domu. Składa się on najczęściej z bardzo wielu elementów, w tym z kamer monitoringu, które aby uniknąć zakłóceń zazwyczaj chcemy połączyć z urządzeniem odbiorczym za pośrednictwem przewodów Ethernet.
Po trzecie, na switche decydują się też osoby mające w domu kilka komputerów, drukarek, konsol do gier albo innych urządzeń sieciowych. Sytuacja taka należy do normy w dużych rodzinach i pozwala uniknąć korzystania wyłącznie z Wi-Fi, znacząco przyspieszając przesyłanie danych. Czasami switch jest kupowany wspólnie przez sąsiadów w budynku wielorodzinnym. Przełącznik jest też dobrym rozwiązaniem, gdy prowadzimy z domu działalność gospodarczą, np. niewielkie biuro lub warsztat albo przyjmujemy gości, prowadząc pensjonat lub hostel.
Do użytku domowego zaleca się kupno najprostszych i najtańszych switchy w cenie do kilkuset złotych. Sprostają one wszystkim naszym potrzebom. Urządzenia te są bardzo proste w obsłudze, a ich instalacja nie wymagają pomocy specjalisty. Jest to sprzęt typu plug & play, który po podłączeniu do poszczególnych urządzeń w obrębie sieci od razu rozpoczyna swoją pracę. Użytkownik nie musi więc przejmować się zaawansowanymi opcjami konfiguracyjnym. Switche tego typu przydadzą się też wspomnianym już przedsiębiorcom, prowadzącym swoje firmy wprost z domu. 
Decydując się na switcha, bardzo ważne okaże się wybranie odpowiedniego miejsca do jego instalacji. Powinno być ono dobrze dostępne, a zarazem osłonięte od wilgoci lub kurzu, nie należy np. więc ustawiać go w nieogrzewanej piwnicy. Nie zapominajmy też o zakupie solidnych i wytrzymałych kabli Ethernet LAN. Jeżeli są one nawet częściowo prowadzone na zewnątrz budynku, ich osłona powinna zapewniać optymalną ochronę przed niska temperaturą, a także zmianami pogody i słońcem.

Switche do domu – polecane modele

Lanberg DSP2-1005-12 V 
Mercusys MS108G
TP-LINK SG108 
TP-LINK TL-SF1008D 
TP-LINK TL-SF1008P 
D-Link DGS-105
D-Link DGS-1005D 
TP-LINK TL-SG1005D 
NETGEAR ProSafe Plus GS105E-200PES 
Zyxel ES-105AV3-EU0101F 
Zdjęcie: Envato Elements