Data publikacji:

Destylator. Co to jest i jak z niego korzystać?

Domowa produkcja alkoholu to coraz popularniejsze hobby. Własnoręczne przygotowanie trunku daje możliwość dostosowania go do swoich potrzeb i smakowych preferencji. Zabutelkowany domowy alkohol stanowi także świetny pomysł na prezent. Choć za wytwarzanie procentów odpowiadają drożdże, cały proces nie uda się bez pomocy specjalnego urządzenia. Destylator – co to jest? Odpowiadamy!
destylator co to

Destylator – co to jest i jak działa destylacja?

Destylacja to proces prosty i wielu osobom znany. Najprościej ujmując, jest to rozdzielenie składników ciekłej mieszaniny za pomocą jej odparowania, a następnie skroplenie i wyizolowanie pożądanych elementów. Całą tę procedurę umożliwia destylator – co to jest? Jest to odpowiednio zaprojektowane urządzenie, które pozwala z jednych cieczy uzyskiwać inne, o zupełnie innym zapachu, wyglądzie i właściwościach.
Proces destylacji jest oparty na różnicy temperatur wrzenia poszczególnych składników roztworu. Na samym początku drożdże dokarmione cukrem wytwarzają alkohol oraz dwutlenek węgla. W odpowiednim momencie ten alkohol należy oddzielić od wody, w której są drożdże. To oddzielenie jest możliwe dzięki dwóm procesom – odparowaniu oraz skraplaniu, czyli właśnie destylacji.
Temperatura wrzenia alkoholu jest niższa niż temperatura wrzenia wody, dzięki czemu można te dwie substancje w ten sposób rozdzielić i pozyskać pożądany wysokoprocentowy trunek. Zastosowanie odstojnika pozwala przechwycić zbędne substancje i nie pozwolić im na przedostanie się do oczyszczonego destylatu.

Jakie są rodzaje destylatorów?

Istnieją różne rodzaje destylatorów. Od tych najprostszych, działających na zasadzie alembiku, w których odparowanie i skroplenie następuje tylko raz, przez skomplikowane, umożliwiające wielokrotną destylację, zapewniającą wysokiej jakości najczystsze trunki, aż po domowej roboty zaimprowizowane urządzenia. Destylatory różnią się między sobą budową, rozmiarami, a także przeznaczeniem. Innego sprzętu użyjemy do produkcji bimbru, a innego do wina, piwa czy owocowych nalewek.
Jednym z najbardziej podstawowych rodzajów destylatorów używanych do produkcji alkoholu jest destylator kolumnowy. Wykorzystuje się go zarówno w warunkach domowych, jak i w niektórych zakładach produkcyjnych. Destylator kolumnowy może być różnej wysokości – od niecałego metra do kilku pięter. Wszystko zależy od skali produkcji. Budowa i obsługa takiego sprzętu jest prosta. U podstawy znajduje się zbiornik z drożdżami, które wytwarzają alkohol i dwutlenek węgla trafiające do kolumny. Jedyne, o czym należy pamiętać podczas całego procesu, to kontrolowanie i regulowanie poziomu dwutlenku węgla. Destylator kolumnowy może być wykorzystywany do produkcji wódki, wina, burbona, a nawet piwa.

Co to jest refluks w destylatorze?

Refluks, zwany inaczej metodą ponownego napływu, jest najbardziej wydajnym i skutecznym sposobem destylacji. Pozwala uzyskać destylat o mocy 90–95% już przy pierwszym pędzeniu, które zastępuje kilkukrotną destylację. Urządzenie skonstruowane jest tak, że skroplony destylat zostaje zawrócony do kolumny, gdzie trafia na wypełnienie i przechodząc po nim, napotyka gorącą parę, zmierzającą w przeciwnym kierunku. To powoduje, że alkohol ponownie wyparowuje ze skroplonej już wcześniej substancji. Metoda refluksu doświadczonym osobom pozwala osiągnąć stężenie alkoholu przekraczające nawet 95%.
Metoda ponownego napływu dzieli się na dwa podrodzaje: refluks zewnętrzny i refluks wewnętrzny. Refluks zewnętrzny polega na przeprowadzeniu przez kolumnę kilku poziomych rurek, połączonych ze sobą wężykami. Przez rzeczone rurki podczas destylacji przepływa woda, mająca za zadanie schłodzić opary. Z kolei refluks wewnętrzny polega na zastosowaniu chłodnicy w środku kolumny. Ten sposób robi mniejsze wrażenie wizualne, za to jest bardziej wydajny, prosty w obsłudze i efekt końcowy destylacji nierzadko zbliża się woltażem do 95%.

Destylator zimne palce – co to jest?

Poszukując informacji na temat destylatorów, sposobów destylacji i związanych z nimi rozwiązań technicznych, można natrafić na hasło „zimne palce”. Choć nazwa może dla niektórych osób być konsternująca i kojarzyć się z wkładaniem kończyn w skraplającą się substancję celem degustacji, to nic takiego nie ma miejsca. Co to są zimne palce w destylatorze?
Zimne palce to kilka połączonych ze sobą metalowych rurek, które umożliwiają dokładną filtrację i utrzymanie wysokiej procentowości. Zastosowanie tego elementu pozwala zwiększyć czystość powstającego destylatu i jego woltaż. Wykorzystuje się je podczas destylacji metodą refluksu i najczęściej łączy z odstojnikiem, którego zadaniem jest wyłapywanie zbędnych elementów substancji i nieprzepuszczanie ich dalej.

Czym się kierować przy wyborze destylatora?

Wiadomo już, co to destylator i jak działa, pozostaje jeszcze kwestia tego, jak wybrać odpowiedni. Oferta urządzeń jest szeroka i każdy amator domowych trunków powinien móc znaleźć coś dla siebie. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na prostotę konstrukcji i łatwość obsługi destylatora, zwłaszcza gdy jest się początkującym.
Istotnym kryterium jest także wielkość urządzenia, od której zależy ilość produkowanego alkoholu. Należy się także zastanowić nad tym, jakiego rodzaju alkohol zamierza się destylować. Samodzielnie można przygotowywać wina, piwa, wódki, bimbry, nalewki i wiele innych trunków, a do każdego z nich potrzebny jest nieco inny sprzęt. Warto dokładnie zapoznawać się z opisami i specyfikacją interesujących destylatorów.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!