Data publikacji:

Drukarka, skaner i ksero, czyli jak wybrać urządzenie wielofunkcyjne

Drukarka, skaner i ksero to sprzęty, które przydają się nie tylko w biurze, ale również w domu. Nie chcesz tracić miejsca i pieniędzy na trzy rzeczy? Zainwestuj w urządzenie wielofunkcyjne! Jakie wybrać, komu się przyda? Jak działa urządzenie wielofunkcyjne? Odpowiedzi w artykule.

Urządzenie wielofunkcyjne – drukarka, skaner i ksero w jednym

Urządzenie wielofunkcyjne łączy w sobie działanie drukarki, skanera oraz kserokopiarki. Czasem do zestawu dołączony jest również faks. Doskonale ułatwia to codzienną pracę. Za jego pomocą można nie tylko drukować prace czy dokumenty, lecz również skanować je do pamięci komputera i kopiować w wielu egzemplarzach. Dzięki temu urządzenie wielofunkcyjne pozwala oszczędzić sporą ilość pieniędzy, gdyż zamiast kilku sprzętów kupujesz tylko jeden.

Urządzenie łączące w sobie drukarkę, skaner i ksero pozwala także oszczędzić miejsce, co ma szczególne znaczenie, gdy urządzasz domowe biuro.

Drukarka, skaner i ksero – jak wybrać najlepsze urządzenie?

Zastanawiasz się, jak wybrać urządzenie wielofunkcyjne? Zwróć uwagę na kilka parametrów. Pierwszą kwestią jest prędkość wydruku. Zazwyczaj podaje się ją w stronach na minutę. Druga sprawa to koszta eksploatacji. Będą się różnić w zależności od typu urządzenia, np. czy jest atramentowe, czy laserowe. To zagadnienie zostanie szerzej opisane w dalszej części artykułu.

Sprawdź również, czy drukarka, skaner i ksero nie pracują zbyt głośno. Może to być problemem szczególnie w sytuacji, gdy planujesz używać sprzętu często. Inne ważne kwestie to rozdzielczość skanera, możliwość automatycznego drukowania dwustronnego oraz używania formatów innych niż A4. Zwróć uwagę także na sposób komunikacji z urządzeniem wielofunkcyjnych – czy działa tylko na kabel, czy również poprzez Wi-Fi lub bluetooth.

Najważniejsze jednak jest zastanowienie się, do jakich celów będziesz używać urządzenia. Drukujesz rzadko czy często? W domu czy w pracy? Jak często planujesz korzystać z ksero i skanera? Odpowiedzi na te pytania pomogą ci wybrać model idealny.

Urządzenie wielofunkcyjne – dla kogo?

Urządzenie wielofunkcyjne doskonale sprawdzi się w małych biurach, a także w domach. Przyda się z pewnością freelancerom, osobom pracującym zdalnie czy też studentom.

Urządzenie wielofunkcyjne – laserowe czy atramentowe?

Nie wiesz, czy zdecydować się na urządzenie wielofunkcyjne laserowe czy atramentowe? Każdy z tych typów ma swoje wady i zalety. W przypadku pierwszego typu kartka pokrywana jest kroplami tuszu, w drugim zaś  toner rozprowadzany jest za pomocą lasera. 

Urządzenie wielofunkcyjne laserowe

Największą wadą urządzenia wielofunkcyjnego laserowego jest wysoka cena. Ponadto często umożliwia jedynie druk czarno-biały. Wydruk jest jednak szybki, a koszty eksploatacji niskie.

Urządzenie wielofunkcyjne atramentowe

Do zalet urządzenia wielofunkcyjnego atramentowego należą niska cena oraz możliwość druku w kolorze. Jest za to wolniejsze i droższe w eksploatacji.

Jeżeli więc planujesz używać drukarki, skanera i ksera często, zdecyduj się na model laserowy. Jeśli nie, z pewnością wystarczy ci urządzenie atramentowe.

Najlepsze urządzenia wielofunkcyjne – ranking

Zastanawiasz się, które urządzenie wielofunkcyjne wybrać? Poniżej przedstawiamy ranking najpopularniejszych sprzętów łączących w sobie drukarkę, skaner oraz ksero.

1. Brother InkBenefit DCP-J105 – najlepsze urządzenie wielofunkcyjne o niskich kosztach eksploatacji

Zwyciezcą rankingu najlepszych urządzeń wielofunkcyjnych zostaje Brother DCP-J105. Wyróżnia się wysoką rozdzielczością druku oraz ekonomicznym działaniem. Pozwala drukować i skanować z poziomu aplikacji, jest proste w obsłudze. To doskonałe połączenie drukarki, skanera i ksera nadaje się zarówno do biura, jak i do domu.

Dane techniczne:
 • rodzaj urządzenia: atramentowe
 • prędkość druku: do 11 stron na minutę w czerni, do 6 stron na minutę w kolorze
 • druk dwustronny: tak
 • komunikacja: Wi-FI, USB, AirPrint, aplikacje
 • obsługiwane formaty: A4, LTR, EXE, A5, A6, Foto, Indexcard, Foto-2L, Koperty C5, Com-10, Koperty DL, Monarch

2. Canon Pixma MG5750 – niedrogie urządzenie wielofunkcyjne o świetnych parametrach

Drugie miejsce w rankingu zajmuje urządzenie wielofunkcyjne Canon Pixma MG5750. Aplikacja Canon PRINT umożliwia skanowanie czy drukowanie prosto ze smartfona lub tabletu, zaś PIXMa Cloud Link – z Facebooka czy Instagrama. Dzięki oddzielnym zbiornikom z atramentem wystarczy wymienić jedynie ten kolor, którego brakuje, a specjalne atramenty XL pozwalają oszczędzić nieco pieniędzy bez uszczerbku na jakości wydruków.
 • rodzaj urządzenia: atramentowe
 • prędkość druku: do 12,6 stron na minutę w czerni, do 9 stron na minutę w kolorze
 • druk dwustronny: tak
 • komunikacja: Wi-FI, USB, AirPrint
 • obsługiwane formaty: A4, A5, B5, 10x15 cm, 13x18 cm, 20x25 cm, koperty (DL, COM10), Letter, Legal

3. Brother InkBenefit Plus DCP-T510W – kompaktowe i wydajne urządzenie wielofunkcyjne

Trzecie miejsce na podium rankingu urządzeń wielofunkcyjnych zajmuje kolejny model marki Brother. Dzięki kompaktowym rozmiarom doskonale sprawdzi się zarówno w domu, jak i w małym biurze. Jest wyposażony w nowoczesny system wbudowanych pojemników do napełniania tuszem, który wygląda elegancko i oryginalne. Drukarka, skaner i ksero są ekonomiczne w działaniu i proste w obsłudze.
 • rodzaj urządzenia: atramentowe
 • prędkość druku: do 12 stron na minutę
 • druk dwustronny: tak, ręczny
 • komunikacja: Wi-Fi, USB, AirPrint
 • obsługiwane formaty: A4, koperty, DL, C5, A6,A5

4. HP DeskJet Ink Advantage 5075 (M2U86C) – solidne i niedrogie urządzenie wielofunkcyjne

Urządzenie wielofunkcyjne HP DeskJet to solidna propozycja dla fanów nowych technologii. Umożliwia sterowanie z poziomu aplikacji, łatwe drukowanie ze smartfonów oraz niezawodne połączenie Dual Band Wi-Fi. Pozwala drukować zdjęcia wysokiej jakości, a przy tym jest niedrogie w eksploatacji.
 • rodzaj urządzenia: atramentowe
 • prędkość druku: do 10 stron na minutę w czerni, do 7 stron na minutę w kolorze
 • druk dwustronny: tak
 • komunikacja: Wi-Fi, USB, Bluetooth
 • obsługiwane formaty: A4, C6, DL, B5, A6, A5

5. Brother DCP-L2532DW – laserowe urządzenie wielofunkcyjne o błyskawicznym działaniu

Ranking urządzeń wielofunkcyjnych otwiera model DCP-L2532DW marki Brother. Działa w technologii laserowej, niezwykle szybko drukując, skanując i kserując dokumenty. Pracuje bardzo cicho i wyposażony jest w toner startowy o wydajności do 700 stron. Urządzenie wielofunkcyjne Brother jest idealne dla małych firm, a także osób, które planują intensywne korzystanie.
 • rodzaj urządzenia: laserowe
 • prędkość druku: do 30 stron ma minutę
 • druk dwustronny: tak
 • komunikacja: Wi-Fi, USB
 • obsługiwane formaty: A4, A5, A6