Data publikacji:

Jaki dzbanek filtrujący wybrać? Na co zwracać uwagę?

Picie niefiltrowanej wody prosto z krany może nieść za sobą szereg nieprzyjemnych skutków. Z kolei wcześniejsze przegotowanie wody sprawia, że traci ona cenne minerały. Alternatywą jest woda źródlana lub mineralna, ale to z kolei przyczynia się do zanieczyszczania środowiska – w końcu najczęściej kupujemy ją w plastikowych butelkach. A co powiesz na dzbanek filtrujący? W tym wypadku wydaje się on być najlepszym rozwiązaniem. Zapraszamy do artykułu, w którym podpowiadamy, jaki dzbanek filtrujący wybrać.

dzbanek filtrujący

Kiedy warto filtrować wodę z kranu?

Choć w większości miejsc woda z kranu jest idealnie czysta, a swoim składem mineralnym nie odbiega od wód źródlanych dostępnych w sklepach, nie każdy chętnie po nią sięga. Wielu osobom nie odpowiada zapach, smak lub kolor wody kranowej. Dodatkowo w niektórych miejscach woda może zawierać nieestetyczny osad, który – choć niegroźny dla zdrowia – nie zachęca do picia. Znaczenie może mieć także twardość wody.

Rozwiązaniem problemu jest skorzystanie z dzbanka filtrującego, który usunie większość zanieczyszczeń, szkodliwe substancje i podniesie jakość wody. Warto z niego skorzystać również wtedy, gdy instalacja wodna w domu jest bardzo stara, a jej stan nie jest znany. Czysta woda z ujęcia musi wszak pokonać długą drogę, aby dostać się do domowego kranu. Czym kierować się przy wyborze dzbanka z filtrem?

Jaki dobry dzbanek filtrujący kupić? Istotne parametry

Dostępność dzbanków do filtrowania wody jest bardzo duża, a ceny najprostszych modeli rozpoczynają się już od kilkunastu złotych. Biorąc pod uwagę, że jeden wkład wystarcza na przefiltrowanie około 150–200 litrów wody lub 1 miesiąc filtrowania, jest to duża oszczędność. Dużym plusem filtrowania wody jest też brak plastikowych butelek – to nie tylko ulga dla środowiska naturalnego, ale i koniec z dźwiganiem ciężkich zgrzewek i pozbywaniem się dodatkowych śmieci. Butelkowana woda może być skutecznie zastąpiona wodą przefiltrowaną.

Aby jednak korzystanie z dzbanka było komfortowe, warto wybrać model odpowiadający domownikom. Punktem wyjściowym jest pojemność dzbanka. Te najmniejsze pozwalają na przefiltrowanie za jednym razem około 1 litra wody. Są odpowiednie dla jednej lub dla dwóch osób, ale większe rodziny powinny wybrać inny model, np. 2-litrowy. Pamiętaj, że producenci podają najczęściej całkowitą pojemność naczynia, ale przefiltrowana woda zajmuje około połowę objętości. Pojemność dzbanka warto więc podzielic, aby uzyskać ilość przefiltrowanej wody. Zakup zbyt dużego dzbanka również nie ma sensu, bo nie uda Ci się na bieżąco wykorzystywać czystą wodę. Nie powinna ona stać w zbiorniku dłużej niż 12 godzin. Dlatego koniecznie jest, aby wybrać dzbanek dostosowany do naszych potrzeb.

dzbanek filtrujący

Tutaj pojawia się kolejny aspekt, czyli wymiary dzbanka. Dostępne są zarówno okrągłe, jak i prostokątne modele. Węższe lub szersze. Trzeba natomiast wiedzieć, że ma to nie tylko wpływ na estetykę. Kształt zbiornika ma znaczenie, jeśli zamierzasz przechowywać wodę w lodówce. Upewnij się wówczas, że dzbanek jest na tyle wąski, aby umieścić go w półce na drzwiach lodówki, lub na tyle niski, aby zmieścił się pomiędzy półkami. Docenisz to zwłaszcza gorącym latem. Pojemny dzbanek może się okazać za duży do przechowywania w lodówce.

Rzeczą, która sprawia, że chętniej sięgniesz po dzbanek, jest jego ergonomia. Chodzi nie tylko o uchwyt i wyważenie dzbanka, ale przede wszystkim system nalewania. Dostępne są modele otwarte oraz wyposażone w pokrywę. Te pierwsze nie chronią przed kurzem, ale nalewanie wody może być prostsze. Z drugiej strony na rynku dostępne są też zbiorniki, których pokrywy nie trzeba otwierać ręcznie – uchyla się ona automatycznie pod wpływem strumienia wody.

Na co jeszcze zwracać uwagę przy wyborze najlepszego dzbanka? Większość dobrych dzbanków wyposażona jest też w sygnalizator zużycia filtra, który wskazuje konieczność wymiany, ale nie zawsze warto się nim sugerować. Nie mierzy on wszak jakości wody, a jedynie odlicza czas do kolejnej wymiany wkładu. Wskaźnik LED zaprogramowany jest na 60 lub 30 dni, w zależności od producenta i rodzaju filtra. Jeśli więc korzystasz z dzbanka wyjątkowo często, termin wymiany może nadejść wcześniej, niż wskazuje to kontrolka. Sygnałem, że filtr traci swoją wydajność, jest bardzo wolny przepływ wody oraz nieprzyjemny smak.

Dzbanek filtrujący: szklany czy plastikowy?

W asortymencie większości producentów dominują dzbanki plastikowe, wykonane z tworzywa bezpiecznego dla zdrowia, bez szkodliwego bisfenolu A. Mankamentem takich dzbanków jest jednak to, że dość szybko tracą przejrzystość i stają się mało estetyczne. Rysy oraz osiadający na nich kamień sprawiają, że zbiornik po prostu nie wygląda dobrze.

Ciekawym wyborem, zamiast plastikowego dzbanka, jest więc szklany dzbanek filtrujący. Nie dość, że jest wytrzymalszy od swojego plastikowego odpowiednika, to na dodatek lepiej zaprezentuje się na stole. Borokrzemowe szkło zachowuje przejrzystość na długo i przypomina raczej stylową karafkę niż plastikowe akcesorium kuchenne. Dzbanek szklany jest więc praktycznym i estetycznym rozwiązaniem, które doskonale oczyszcza wodę.

dobry dzbanek filtrujący

Dzbanki filtrujące wodę – porozmawiajmy o filtrach

Najlepsze dzbanki filtrujące są oczywiście wyposażone w odpowiednie filtry. Wkłady filtrujące są wykonane przede wszystkim z węgla aktywnego. Najbardziej standardowe i najtańsze wkłady to te z węglem aktywnym i żywicą jonowymienną. Taki filtr ma za zadanie poprawiać smak, zapach i barwę wody. Ponadto usuwa z niej wodociągowe zanieczyszczenia oraz zmiękcza twardą wodę.

Jakie jeszcze filtry znajdziesz na rynku? Chociażby te wzbogacające wodę w magnez. Warto jednak pamiętać, że taki dzbanek nie zmiękcza wody.

Możecie także zdecydować się na wkład z filtrem alkalizującym wodę. Taki filtr podnosi pH wody. W waszych kranach płynie wyjątkowo twarda woda powyżej 250 mg/l? Może warto sięgnąć po wkład z filtrem dodatkowo zmiękczającym wodę.

Co zamiast dzbanków filtrujących?

Podczas wyboru dzbanka sugerujesz się ceną lub dostępnością wkładów filtrujących danego producenta? Nie musisz tego robić! W przypadku najpopularniejszych dzbanków wkłady te są uniwersalne i można je stosować zamiennie. Oznacza to, że wkład Dafi będzie pasował także do dzbanków Brity czy Aquaphor i odwrotnie. Podobna zasada nie dotyczy jednak butelek filtrujących – tutaj każdy producent ma swój unikalny system. Skoro o butelkach mowa: czy wiesz, jakie są alternatywy dla dzbanków?

  • Butelka filtrująca – jeśli często spożywasz wodę poza domem, lepszym rozwiązaniem może okazać się butelka filtrująca. Nalejesz do niej wodę w dowolnym miejscu, również w pracy, na siłowni czy podczas zwiedzania muzeum. To wygodne i bardzo oszczędne rozwiązanie, które daje ci dostęp do świeżej wody poza domem.
  • System filtrujący do wody – dobrą alternatywą dla dzbanków filtrujących są systemy filtrujące do wody. Nie wymagają uzupełniania zbiornika, bo urządzenia podłącza się wężykiem bezpośrednio do domowej instalacji wodnej. Systemy te korzystają także z bardziej zaawansowanych filtrów, zazwyczaj trzysekcyjnych. Oprócz filtra polipropylenowego i węglowego stosuje się w nich filtr ceramiczny lub z żywicą jonowymienną. Oczywiście znacząco poprawiają smak wody.
  • Bateria do wody filtrowanej – ciekawym rozwiązaniem jest też filtr montowany pod kuchennym zlewem, filtrujący wodę na bieżąco. Wymaga zastosowania specjalnej baterii z osobną dźwigienką do wody zwykłej i przefiltrowanej. Filtr tego typu jest w stanie przefiltrować nawet 4 tys. litrów wody, a jego trwałość wynosi do 2 lat.

Ranking dzbanków filtrujących

Wiesz już, na jakie parametry należy zwrócić uwagę. Jaki kupić dzbanek filtrujący? Zobacz polecane przez nas modele, które zagwarantują najlepszą jakość wody.

Brita Marella

Plastikowy dzbanek o pojemności 2,4 l i elektronicznym wskaźnikiem zużycia filtra. Do jego innych zalet należy to, że można go myć w zmywarce, a jego wymiary sprawiają, że zmieści się nawet na drzwiach w lodówce. Dzbanek posiada klasyczny wkład z filtrem, ale można go swobodnie wymienić na wkład zmiękczający twardą wodę.

Brita Elemaris

Dzbanek z tworzywa sztucznego o pojemności 3,5 l z elektronicznym wskaźnikiem zużycia filtra oraz antypoślizgową podstawą i wlewem wody z uchylną klapką. Model posiada ten sam filtr co jego poprzednik. Również można go myć w zmywarce. Warto wspomnieć, że w dzbankach Brita wkłady z filtrem wymienia się co 4 tygodnie. Zdecydowanie warto wziąć pod uwagę propozycję marki Brita.

Dafi, Szklany dzbanek Crystal

Dzbanek Dafi ma pojemność 2 l i ledowy wskaźnik zużycia wkładu. Posiada antypoślizgową podstawę i został wykonany z materiałów wolnych od BPA. Do dzbanka pasują cztery różne wkłady z filtrami – Ph+ Classic, Mg+ Classic (wzbogacony o żywicę jonowymienną, która usuwa niektóre metale ciężkie i wzbogaca wodę o jony magnezu), AGD+ Classic (zmiękcza nawet bardzo twardą wodę) i Standard Classic. Warto dodać, że Dafi posiada specjalną aplikację przypominającą o wymianie filtra oraz o tym, kiedy należy go kupić.

Aquaphor J.Shmidt 500

Dzbanek Aquaphor o pojemności 2,8 l z elektronicznym wskaźnikiem zużycia wkładu. Model charakteryzuje się inteligentną filtracją wody – dzięki wykorzystaniu w swoich wkładach membrany mikrokapilarnej umożliwia mikrofiltrację, a więc usuwa 100% wszelkich zanieczyszczeń, metali ciężkich, fenoli czy bakterii. Jego skuteczność można porównać z filtrami podzlewowymi, które są znacznie wydajniejsze niż tradycyjne filtry przelewowe. Warto dodać, że dzbanek do filtracji wody wykorzystuje akumulator. Należy go zatem regularnie ładować (w zestawie otrzymacie dedykowany kabel USB).

Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.