Data publikacji:

Jak dbać o ekran swojego smartfona, aby uniknąć zarysowań i uszkodzeń?

Wyświetlacze w smartfonach są coraz wytrzymalsze zarówno na zarysowania, jak i uszkodzenia. To jednak nie oznacza, że zastosowane materiały są niezniszczalne. Podpowiadamy, jak dbać o ekran urządzenia, aby nie trzeba było odbywać wizyty w serwisie.
ekran smartfona

Dlaczego warto chronić ekran smartfona?

W nowych generacjach smartfonów stosowane są szkła Gorilla Glass, Gorilla Glass Victus, Ceramic Shield czy Kunlun Glass. To nazwy, które można znaleźć przy specyfikacji smartfonów Xiaomi, Samsunga, Huawei czy Apple. Inżynierowie marek robią wszystko, aby jeszcze lepiej zabezpieczyć urządzenie przed ewentualnymi uszkodzeniami, które mogą powstać na wskutek upadku, czy przypadkowego uderzenia.
Niestety w praktyce to wszystko wygląda zupełnie inaczej. Mimo wysokiej jakości wykonania szkło nadal jest podatne na uszkodzenia, przez co o rozbicie szybki czy całego wyświetlacza nie jest wcale tak trudno, jak mogłoby się wydawać. Dlatego po zakupie nowego smartfona w pierwszej kolejności warto zakupić szkło hartowane czy hybrydowe. Które rozwiązanie jest lepsze?
Szkła hybrydowe zyskują na popularności, ponieważ ma bardzo dobre właściwości ochronne, a także jest praktycznie niewidoczny po założeniu na telefonie. Dodatkowa warstwa ochronna świetnie przylega do wyświetlacza i mało prawdopodobne, aby się odkleiła. Dla użytkowników ważny może być fakt, że szkło hybrydowe po zniszczeniu się nie kruszy w przeciwieństwie do szkła hartowanego. Oznacza to, że drobne upadki niekoniecznie muszą je uszkodzić i wymiana na zupełnie nową folię nie będzie konieczna.

Jak przygotować ekran do zabezpieczenia szkłem?

Do założenia nowego szkła warto się przygotować. Wykonywanie tej czynności w biegu może doprowadzić do tego, że zostanie ono nieprawidłowo założone. W pierwszej kolejności ustawiamy telefon na stabilnej powierzchni i oczyszczamy ekran ze wszystkich zabrudzeń. W zestawach najczęściej znajdują się niewielkie ściereczki nawilżone specjalnym płynem, który ułatwia polerowanie i doczyszczenie całej powierzchni. W zestawach często znajduje się dodatkowe narzędzie z klejącą powierzchnią, które pozwala bezinwazyjnie odkleić drobiny kurzu.
Tak przygotowana powierzchnia jest gotowa do naklejenia warstwy szkła. Pamiętaj, aby nie dotykać powierzchni klejącej. Producenci zwykle oznaczają szkła w miejscach gdzie trzeba je odkleić. Spokojnym ruchem nakładaj szkło do momentu wypełnienia wszystkich krawędzi.
Pamiętaj, że otwory na aparat i głośniki muszą być dobrze dopasowane. Następnie usuwamy warstwę wierzchnią i szkło powinno być już przyklejone. Zdarza się, że są widoczne niewielkie pęcherzyki powietrza. Można je usunąć poprzez przetarcie ściereczką. Chodzi o to, aby przesunąć je na brzegi, co powinno ułatwić ich zniknięcie. Dobrze przyklejone szkło nie zawiera żadnych pęcherzyków powietrza.

W jaki sposób jeszcze chronić smartfona przed uszkodzeniami?

Tak naprawdę ochrona smartfona nigdy nie jest możliwa w 100%, bo czasami wystarczy jeden nieszczęśliwy upadek. Aby zwiększyć bezpieczeństwo warto dokupić solidną obudowę, która zabezpieczy plecki. Jeżeli wybierzesz wersję ze wzmocnionymi rogami, to podczas upadku one zamortyzują uderzenie i bardzo prawdopodobne, że ochronią również wyświetlacz. Najlepszym sposobem na zabezpieczenie telefonu jest zachowanie maksimum ostrożności, szczególnie gdy jesteśmy poza domem w ruchliwych miejscach.
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.