Data publikacji:

Jaką metodę filtrowania wody wybrać?

Filtrowanie wody zapobiega osadzaniu się kamienia oraz innych szkodliwych substancji. Sprawdzamy popularne metody filtrowania i odpowiadamy na pytanie, która z nich jest tą najskuteczniejszą.
filtrowanie wody

Dlaczego warto korzystać z systemów filtrowania wody?

Woda pochodząca bezpośrednio z sieci wodociągowej nie zawsze ma idealny skład. Choć stacje uzdatniania robią co mogą, aby była ona jak najczystsza, to zwykła nieszczelność lub przestarzała infrastruktura wodociągowa mogą powodować, że znajdują się w niej szkodliwe baterie, wirusy, a także zanieczyszczenia, które nie są widoczne na pierwszy rzut oka.
Nie zapominajmy również o kamieniu. Jest on nie tylko niekorzystny dla zdrowia, ale z łatwością osadza się w czajnikach elektrycznych, a także na kuchennych powierzchniach. To wszystko sprawia, że sięgnięcie nawet po prosty system filtracji będzie miało pozytywny wpływ na zdrowie domowników.
Przefiltrowana woda z kranu to także sposób na oszczędności i ograniczenie kupowania wody w plastikowych butelkach. Warto wspomnieć, że w wodach znajdują się niewielkie cząsteczki plastiku, które również są szkodliwe. Mikroplastik to ogromny problem, o którym wciąż mówi się stosunkowo niewiele.
Dodajmy również, że nieprzefiltrowana woda smakuje gorzej, szczególnie jeśli jest zanieczyszczona rdzą, piaskiem, czy nawet metalami ciężkimi takimi jak kadm, nikiel, czy miedź. Te argumenty jasno wskazują, że system filtracji wody w dzisiejszych czasach jest absolutną koniecznością i inwestycją zarówno w Twoje zdrowie, jak i wszystkich domowników.

Popularne systemy filtrowania wody

Jakie metody filtrowania wody są dostępne? Omawiamy kilka z nich.

Dzbanek filtrujący

To zdecydowanie najprostszy, najtańszy i zarazem najpopularniejszy system filtrowania wody. Działanie tych akcesoriów nie jest skomplikowane. W dzbanku określonej pojemności umieszczany jest specjalny filtr składający się z siateczki, która zatrzymuje zanieczyszczenia pochodzące z rur wodociągowych. Następnie woda przepływa przez perełki wymiennika jonowego, co pozwala na zmiękczenie wody i redukcję występowania metali ciężkich. W trzecim etapie mikroperełki węgla aktywnego zatrzymują chlor, herbicydy, pestycydy i pozostałości po farmaceutykach.
Chcesz wiedzieć więcej? Zobacz, jaki dzbanek do filtrowania kupić.

Filtry do wody

Jaki filtr do wody w domu jednorodzinnym? Zdecydowanie skuteczniejsze i wydajniejsze są dedykowane filtry do wody występujące w wersji podblatowej i nadblatowej. Ta pierwsza cieszy się większą popularnością, ponieważ po zamontowaniu jest ona praktycznie niewidoczna. Nadblatowe wersje to dobre rozwiązanie jeśli nie chcesz rozkręcać instalacji i podłączać do niej filtra. Choć trzeba jasno zaznaczyć, że to wersje podblatowe są dużo skuteczniejsze.
Instalacja do oczyszczania wody ma kilkustopniowy system filtracji zwykle składający się z 5 lub 7 poziomów filtrowania. Następnie czysta woda jest kierowana do kranu podłączonego bezpośrednio do tego systemu. Największą zaletą tego rozwiązania jest doskonała wydajność, kilku a nawet kilkunastokrotnie wyższa niż w przypadku dzbanków filtrujących.

Filtry z technologią odwróconej osmozy

W sklepach możesz napotkać na filtry wykorzystujące technologię odwróconej osmozy. Na czym polega działanie tego rozwiązania? Woda jest przepuszczana przez filtry pod wysokim ciśnieniem, co gwarantuje najlepszą skuteczność na rynku. Ten sposób jest w stanie zatrzymać nawet najdrobniejsze cząsteczki, dlatego taka woda po przefiltrowaniu będzie czysta w 99,999%! To bardzo dobre i skuteczne rozwiązanie.

Wady i zalety systemów filtrujących

O zaletach systemów filtrujących wodę napisaliśmy całkiem sporo. Podsumowując, zakup jakiegokolwiek systemu filtrującego wodę jest inwestycją w zdrowie użytkownika. Tylko dzięki temu będzie można pić wodę bez obaw, że zawiera w sobie szkodliwe składniki. Jednak teraz skupmy się na wadach tych rozwiązań. W dzbankach do filtrowania wody pojemność jest ograniczona. Nawet jeśli kupimy większy model, to i tak trzeba liczyć się z tym, że możliwości są ograniczone. Przefiltrujemy z nim wodę na kawę, herbatę, mleko dla dziecka, czy inne napoje. Do tego trzeba doliczyć wymienne filtry, których ceny wahają się od kilku do kilkudziesięciu złotych.
W przypadku systemów filtrowania nadblatowych i podblatowych musimy liczyć się z większym wydatkiem finansowym. Jeżeli zdecydujesz się na wersję montowaną pod szafką, to trzeba pamiętać, że musi być ona zainstalowana przez fachowca, aby cały proces odbywał się bez większych komplikacji. Do tego dochodzi jeszcze wymiana baterii kuchennej, która na szczęście znajduje się w większości zestawów.

Ile kosztuje system filtrowania wody?

Ceny systemów filtrowania wody są bardzo zróżnicowane. W przypadku dzbanków ceny zaczynają się już od 30-40 złotych, jednak warto spojrzeć przy zakupie ile filtrów znajduje się w zestawie. Ich wymiana odbywa się co kilka tygodni, a to z kolei wydatek rzędu 30 złotych za jeden filtr. Spójrz czy w sklepach nie ma filtrów pakowanych po kilka sztuk, bo przy takich zestawach można zaoszczędzić. Za większe dzbanki zapłacimy od 100 do około 300 złotych. Ceny systemów filtrowania wody zaczynają się do 300 złotych i mogą sięgąć nawet 3500 złotych. Im więcej stopni filtracji, tym zwykle wyższa cena.
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.