Data publikacji:

Elewacje drewniane pionowe: jak zrobić?

Nowoczesne domy to takie, które łączą wiele różnych struktur i materiałów. Zarówno w projektach domów, jak i już tych postawionych często można spotkać drewniane elementy umieszczone w elewacji. Poziome drewniane pasy weszły w łaski zewnętrznego wykończenia budynków już jakiś czas temu, teraz trendem stają się pionowe. Jak wyglądają i jak je zrobić? 
Montaż elewacji drewnianej pionowo

Elewacja pionowa

Elewacja domu jest jego bardzo ważnym elementem, to ona kształtuje wygląd całego budynku i jest jego wizytówką. Drewniane elementy wykończenia elewacji sprawiają, że już od samego wejścia sprawia on wrażenie przytulnego i ciepłego. Drewniana elewacja bardzo ładnie odbija promienie słońca, w których dom prezentuje się jeszcze lepiej.   
Najbardziej popularnym ułożeniem desek jest mocowanie ich poziomo, jednak ciekawym wyborem są deski pionowe. Montaż desek pionowych nie odbiega znacznie od tych pierwszych. Co ważne, listwy pionowe muszą mieć odpowiedni kształt, aby ściekająca woda mogła swobodnie spływać. Elewacja pionowa jest bardziej wymagająca niż deski poziome, nie pasuje do każdej bryły i każdego wykończenia.
Odpowiadając na pytanie, elewacja drewniana pionowa czy pozioma – wszystko zależy od wysokości budynku. Pionowe deski potrzebują znacznie więcej przestrzeni i muszą być montowane w odpowiedniej odległości.   

Elewacja pionowa – jak montować?

Montaż elewacji drewnianej pionowej nie jest bardzo trudny i przy poświęceniu większej ilości czasu można spróbować zrobić to samemu. To, na co należy zwrócić uwagę, to odległość montowanego elementu od podłoża – nie może być bliższa niż trzydzieści centymetrów, jeśli podłoże jest płaskie, natomiast jeśli jest wyłożone kamykami lub żwirem, pożądana odległość to około piętnaście centymetrów.
Są dwie metody układania desek w pionie. Pierwsza z nich to łączenie na pióro i wpust lub montaż elewacji na tak zwaną zakładkę. Druga metoda, dedykowana wyłącznie elewacji drewnianej pionowej, to system o nazwie „deska na deskę”. 
Przystępując do montażu pierwszym sposobem, należy pamiętać o zapewnieniu prawidłowej wentylacji miejsca pod okładziną.
Montując metodą „deska na deskę”, możemy wybrać jeden z trzech sposobów. Pierwszy, gdy deski dolnej oraz wierzchniej powierzchni są takiej samej szerokości, drugi – gdy albo dolna, albo wierzchnia deska jest węższa, i trzeci – deska wierzchnia jest węższa od deski dolnej.
Dlaczego ważne jest zostawienie drobnej przestrzeni pomiędzy deskami? Z uwagi na to, że zewnętrzna elewacja wystawiona jest na działanie różnego rodzaju czynników pogodowych, wraz z pogodą może się zmieniać. Jeśli drewniana deska będzie przyjmowała dużą dawkę promieni słonecznych, będzie się kurczyć, jeśli w jej stronę będzie padał deszcz – będzie pęczniała z wilgoci. 
Trzeba też znać dwa rodzaje montażu w zależności od materiału, jakim dysponujemy. Jeden z nich wykonuje się przy pomocy wkrętów i jest on widoczny, natomiast drugi jest ukrytym montażem elewacji drewnianej i robi się go przy pomocy łączników.   

Elewacja drewniana a ocieplenie budynku

Należy pamiętać, że cały montaż drewnianej elewacji uzależniony jest od tego, jaki posiadamy rodzaj ocieplenia budynku. Najłatwiej i najsprawniej przebiega montaż elewacji drewnianej na styropianie. Początkowo należy położyć specjalną siatkę na przylegający już do budynku styropian, następnie można rozpocząć wykonywanie podbudowy.

Koszty elewacji drewnianej

Zanim przejdziemy do kupna drewnianej elewacji, w pierwszej kolejności powinniśmy dokładnie przeanalizować budżet, jakim dysponujemy, oraz metraż, na jakim chcielibyśmy, aby zagościło drewno. Elementy drewniane to tylko efekt wizualny, za którym stoi między innymi konstrukcja, wkręty, mocowania, lakiery oraz różnego rodzaju impregnaty.  
W zależności, na jaki rodzaj drewna postawimy, cena drewnianej elewacji może zaczynać się od kilkudziesięciu, a kończyć na ponad kilku tysiącach złotych za metr kwadratowy. Do tego należy doliczyć koszty montażu i dopracowania elementów. Średnia za wykonany metr kwadratowy pracy waha się między 150 a 300 złotych. 
Jeśli nie mamy nagromadzonych aż takich funduszy, ale jednak bardzo chcemy wykorzystać drewniane elementy w bryle naszego domu, warto postawić na tańszy rodzaj drzewa. Do optymalnych w kwestii cenowej desek elewacyjnych zalicza się te wykonane ze świerku, ich cena za metr może wynosić nawet 40 złotych. Stawiając na solidne i trwałe wykończenie, najbardziej polecane są profile z modrzewia (cena między 80 a 130 złotych).
Dysponując większymi oszczędnościami, możemy pozwolić sobie na deski z thermo sosny skandynawskiej, których koszt wynosi 120–400 złotych, lub z listew z drzew egzotycznych (są one odporne na wszelkie działania pogodowe i warunki atmosferyczne) – ich ceny wahają się między 200 a 500 złotych za metr kwadratowy.   

Drewniana elewacja pionowa

Wybór elewacji drewnianej pionowej to z pewnością coś innego niż dotychczas najczęściej stosowany poziomy montaż desek. Pionowe profile będą prezentować się świeżo i nowocześnie. Należy pamiętać jednak o ich prawidłowym montażu oraz odpowiednim zabezpieczeniu i impregnacji. Jeśli nie jesteśmy pewni samodzielnego wykonania tego typu elewacji, lepiej zlecić ją fachowcom, którzy sprawniej i pewniej uporają się z drewnianymi deskami, wykonując niepowtarzalną elewację i zmieniając wygląd całego budynku.  
Zdjęcie: Envato Elemetns
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!