Data publikacji:

Huawei P40 vs P40 Pro. Który model wybrać? 

Huawei w ostatnich latach wypuścił wiele wysokiej klasy telefonów, które były hitem sprzedażowym w Polsce. Największym powodzeniem wśród klientów nad Wisłą cieszą się flagowce oraz urządzenia ze średniej półki, które znajdziemy w katalogu producenta. Przekonajmy się zatem, jak w starciu wypadają dwa modele należące do tych kategorii i wchodzące w skład tej samej serii urządzeń. Pora na pojedynek Huawei P40 vs P40 Pro.

huawei p40 vs p40 pro

Huawei P40 – specyfikacja

Pojedynek Huawei P40 vs P40 Pro zacznijmy od przyjrzenia się specyfikacji Huaweia P40. To jeden z ostatnich flagowych telefonów chińskiej spółki, którego oficjalna światowa premiera nastąpiła w kwietniu 2020 roku. Sercem modelu jest ośmiordzeniowy procesor Kirin 990 oraz szybki układ graficzny. Na pokładzie producent zainstalował (w zależności od wersji) 6 lub 8 GB RAM-u. Konsumenci mogą wybierać spośród urządzeń wyposażonych w 128 lub 256 GB wewnętrznej pamięci na dane, które można rozszerzyć za pomocą kart Nano Memory. 

Sporym atutem modelu jest przejrzysty wyświetlacz OLED o wielkości 6,1 cala oraz wsparciem dla rozdzielczości 1080p. Energię P40 dostarcza bateria o pojemności 3800 mAh ze wsparciem dla technologii szybkiego ładowania 22,5 W. 

P40 korzysta z aparatów firmy Leica. Z tyłu obudowy znajdziemy trzy obiektywy 50, 16 i 8 Mpix z trzykrotnym zoomem optycznym, stabilizatorem obrazu oraz możliwością rejestrowania zdjęć i wideo w rozdzielczości 4K.   

Co ciekawe, model nie jest kompatybilne z siecią 5G, wsparcie dla tego standardu oferują jednak nowsze warianty urządzenia, takiej jak P40 Lite 5G.

Zobacz nasze porównanie iPhone 13 vs Huawei P40

Huawei P40 Pro – specyfikacja 

Huawei P40 Pro zadebiutował w tym samym czasie co tańszy P40. Sprzęt napędza identyczny procesor, a także układ GPU. W sklepach znajdziemy wyłącznie wersję z 8 GB RAM-ui, warianty modelu oferują 128, 256 lub 512 GB wolnego miejsca na aplikacje i dane użytkownika, które również rozszerzymy w razie potrzeby z pomocą kart Nano Memory.  

P40 Pro może pochwalić się dużym wyświetlaczem OLED 6,58 cala, ze wsparciem dla rozdzielczości 1200x2640 pikseli i odświeżania ekranu na poziomie 90 Hz oraz standardu HDR10. Większe rozmiary pozwoliły producentowi zainstalować pojemniejszą baterię 4200 mAh, z funkcją szybkiego ładowania 40 W, a także możliwością skorzystania z ładowarki indukcyjnej. 

Z tyłu obudowy znajdziemy cztery obiektywy fotograficzne z sensorami 50, 40, i 2x 8 Mpix. Konfiguracja ta pozwala na dziesięciokrotny zoom optyczny, szerokokątne zdjęcia, a także rejestrację obrazu w 4K z wykorzystaniem HDR.  

Sprawdź zwycięzcę pojedynku iPhone 13 Pro czy Huawei P40 Pro

Huawei P40 vs P40 Pro – najważniejsze różnice

W starciu Huawei P40 vs P40 Pro, pod względem możliwości technicznych, w naturalny sposób wygrywa znacznie droższy model P40 Pro. Choć telefony mają ten sam chipset, wersja Pro wyposażona jest w każdym wariancie w 8 GB RAM-u, a także większy i bardziej imponujący wyświetlacz. Oczywiście bardziej kompaktowe rozmiary P40 mogą być sporą zaletą dla osób nielubiących urządzeń, które z ledwością mieszczą się w kieszeni.

Trudna do zignorowania przewagą P40 Pro jest większa bateria, a także możliwość skorzystania z bezprzewodowego ładowania indukcyjnego. Jeżeli nie jesteśmy fanami fotografii, dodatkowy obiektyw na wyposażeniu droższego urządzenia z pewnością nie robi specjalnej różnicy, dla przeciętnego użytkownika fotografie wykonane z pomocą P40 nie będą specjalnie gorsze. 

Huawei P40 i P40 Pro korzystają z nakładki systemowej EMUI, która oparta jest o Androida w wersji 10. Telefony nie mają jednak bezpośredniego dostępu do aplikacji oraz usług firmy Google (takich jak Google Play lub Maps), w także androidowego sklepu Play Store. Zamiast tego oprogramowanie musimy pobrać i zainstalować pod postacią plików APK lub ściągnąć z pomocą wbudowanej aplikacji Huawei AppGallery.

Zdjęcie: Materiały producenta