Data publikacji:

Ile prądu pobiera komputer?

Komputer stacjonarny to zazwyczaj sprzęt wyższej klasy, po który sięgają profesjonaliści potrzebujący sporej mocy obliczeniowej do wykonywania swoich obowiązków zawodowy, takich jak tworzenie grafiki 3D. Jest on też wykorzystywany przez graczy wybierających niezwykle wydajne komponenty, pozwalające na zabawę w imponujących wirtualnych światach. Czy oznacza to jednak, że pecety tego typu pobierają duże ilości prądu? Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu.
ile prądu pobiera komputer

Jakie jest zużycie prądu w komputerze?

Zużycie prądu w komputerze można oczywiście sprawdzić watomierzem podłączonym wraz z kablem zasilającym PC do gniazdka. Aby otrzymać poprawny obraz potrzeb energetycznych sprzętu, pomiary te trzeba byłoby wykonywać wielokrotnie, w ściśle kontrolowanych warunkach. Tego rodzaju kroki nie są jednak specjalnie potrzebne, jeżeli dysponujemy podstawowymi informacjami na temat konfiguracji naszego peceta.
Chodzi tutaj nie tylko o moc zasilacza, ale także rodzaj karty graficznej i procesora (najbardziej energożernych komponentów PC), a także liczby i typu dysków (magnetyczne napędy HDD zużywają więcej prądu) oraz ilości pamięci RAM.
Warto pamiętać, że w przeciwieństwie do wielu innych urządzeń, zużycie prądu w PC nie utrzymuje się na tym samym poziomie, ale ulega bardzo dużym wahaniom. Wpływa bowiem na nie stopień skomplikowania zleconych komputerowi obliczeń i zadań.
Korzystając z zaawansowanych programów do edycji zdjęć lub filmów, jak również bawiąc się z najnowszymi grami przy najwyższym poziomie detali, w maksymalny sposób obciążamy podzespoły sprzętu. W takich wypadach realne zużycie prądu może przekroczyć bez problemu pułap nawet 300 W. W skali roku daje to niemałe wydatki, zwłaszcza gdy regularnie bawimy się na PC.
W stanie spoczynku albo w trakcie wykonywania czynności takich jak surfowanie po internecie, oglądanie filmów i korzystanie z edytorów tekstu, arkuszy kalkulacyjnych lub starszych gier przeciętnie współczesne PC potrzebują od 60–90 W do 120–150 W.
W dolnej granicy tego zakresu znajdują się komputery stricte biurowe, wyposażone w energooszczędne CPU i zintegrowane z nimi układy graficzne, a także pozbawione dużych zestawów chłodzenia. Górny pułap okupują tutaj natomiast przede wszystkim stacje robocze i PC dla graczy. Poza szybkimi GPU i procesorem mają one również rozszerzone systemy chłodzące, często posiadające nawet więcej niż sześć wentylatorów, a także podświetlenie RGB i dodatkowe karty rozszerzeń.

Jak można ograniczyć zużycie prądu w komputerze stacjonarnym?

Zasada w tym przypadku jest dość jasna – im mniej obciążamy komputer, tym mniej potrzebuje on energii. W pierwszej kolejności warto więc wyłączyć wszystkie niepotrzebnie działające w tle procesy i programy, które pożerają zasoby komputera. Pamiętajmy też oczywiście o kompletnym wyłączaniu sprzętu, a nie wyłącznie usypianiu.
Podczas zakupu kluczowych podzespołów nie zaszkodzi też wybrać jak najbardziej energooszczędne komponenty. Producenci przedstawiają w ich przypadku wartości TDP podawane w watach, które pozwalają porównać apetyt na prąd poszczególnych modeli kart graficznych i procesorów. Dobrym wyborem jest też kupno wysokiej klasy zasilacza, który zapobiega zbędnym stratom energii podczas pracy.
Zdjęcie: Envato Elemetns