Odkurzanie: jak często odkurzać mieszkanie?

Walka z kurzem to w zasadzie syzyfowa praca. Nawet kilka chwil po skończonym sprzątaniu, gdzieś na podłodze czy meblach z pewnością pojawią się pierwsze ślady zabrudzeń. Nie oznacza to jednak, że możemy złożyć broń i odpuścić sobie walkę z tym nierównym przeciwnikiem. Czym tak naprawdę jest kurz domowy i co wchodzi w jego skład? Jak wpływa on na twoje zdrowie i czy jest tam potrzebny. I wreszcie – jak często powinno się odkurzać w domu? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.
odkurzanie

Poznaj swojego wroga w odkurzaniu, czyli co to jest kurz?

Szary pył, który określamy mianem kurzu, to tak naprawdę skomplikowana mieszanina różnych zabrudzeń. Znajduje się w nim nie tylko drobny piasek, jaki dostaje się do naszych mieszkań chociażby na butach. To także sierść zwierząt oraz jak podaje serwis internetowy magazynu Focus strzępki naskórka, włosy, włókna ubrań czy też roztocza, bakterie oraz pleśń.

Czytaj również: Sprzątanie dla leniwych. 5 prostych trików

Jak kurz wpływa na twoje zdrowie?

Jak wskazują specjaliści, obecność kurzu domowego w naszych mieszkaniach wcale nie jest w pełni niepożądana. Otóż kontakt z zabrudzeniami oraz bakteriami, jakie w nim występują, stymuluje nasz układ odpornościowy. Jak czytamy na stronach Focusa, zbyt sterylne środowisko, w którym kurzu brakuje, może powodować rozwój chorób autoimmunologicznych.

Jednak nadmiar kurzu może być szkodliwy. Wystarczy wspomnieć o jego niekorzystnym wpływie na skórę twarzy. Kurz może osiadać na twojej poduszce, a podczas snu cera będzie narażona na zwiększony kontakt z bakteriami czy grzybami, co może skutkować podrażnieniami lub stanami zapalnymi. Kurz, a w zasadzie odchody zamieszkujących go roztoczy, dają się też we znaki alergikom.

Jak często odkurzać w domu?

Tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. To, jak często łapiesz za odkurzacz do domu zależy m.in. od tego, czy w twoim domu mieszkają zwierzęta lub czy chodzisz po mieszkaniu w butach. Odkurzanie w domu raz w tygodniu przy okazji sobotnich porządków może okazać się niewystarczające, warto jednak pamiętać, że kurz jest nam potrzebny. Dwukrotne odkurzanie w tygodniu wydaje się być niezbędnym minimum.

Odkurzanie domu – jak to robić skutecznie?

Aby walka z kurzem była naprawdę skuteczna, musisz działać z głową. Po pierwsze odłóż na bok miotełki do kurzu oraz miotłę. Akcesoria te działają zupełnie nieefektywnie i tylko wzbijają w powietrze masy zabrudzeń. Zanim się obejrzysz, kurz z powrotem osiądzie na podłodze i meblach. Przyjmij inną strategię. Odkurzanie zacznij od góry. Usuń zabrudzenia najpierw ze szczytów mebli, lamp itd., zmierzając ku dołowi.

Do sprzątania wato użyć zwilżonej ściereczki z mikrofibry, która lepiej zbiera zabrudzenia. Sprawdzonym patentem jest też delikatne spryskanie czyszczonej powierzchni wodą. Dzięki temu kurz nie będzie się wzbijać w powietrze. Dopiero na koniec złap za odkurzacz do domu i usuń zabrudzenia z podłóg oraz dywanów. Warto również regularnie trzepać dywany i dywaniki na zewnątrz, co pozwoli pozbyć się zabrudzeń zalegających między włóknami.

Jak dbać o odkurzacz do domu, aby działał prawidłowo?

Jeśli cała ta walka z kurzem ma być skuteczna, musisz też zadbać o kondycję swojego odkurzacza do domu. Chodzi tu przede wszystkim o regularne kontrolowanie stanu wypełnienia worka lub zbiornika na zanieczyszczenia. Musisz wiedzieć, że im bardziej jest on wypełniony, tym efektywność pracy urządzenia spada.

Staraj się również zmieniać końcówki odkurzacza i stosować je zgodnie z przeznaczeniem – większość odkurzaczy jest wyposażonych w kilka końcówek oraz szczotek, które pozwalają na dokładne usunięcie zabrudzeń np. z tapicerowanych mebli czy niewielkich szczelin. Regularnie zmieniaj także filtry do odkurzaczy.

Odkurzanie: pytania i odpowiedzi

Jak często odkurzać mieszkanie?

Minimum raz w tygodniu. Jeśli w domu mieszkają zwierzęta lub chodzisz po mieszkaniu w butach, wtedy przynajmniej dwa razy w tygodniu.

Czym odkurzać mieszkanie?

Meble ścierkamiz mikrofibry, a podłogę odkurzaczem. Odłóż na bok miotełki do kurzu oraz miotłę.

W jakiej kolejności odkurzać mieszkanie?

Od góry do dołu. Zacznij od lamp i szczytów mebli.
Autor: Kamila Zalińska-Woźny